خرید کارتریج

می‌توان گفت کارتریج مهم‌ترین بخش یک پرینتر است و بیش‌ترین بخش از قیمت پرینتر نیز مربوط به آن است. شارژ برخی پرینترها آسان و کم‌هزینه است ولی برخی دیگر هزینه‌ی زیادی می­طلبند و شارژ کردن‌شان مقرون به صرفه نیست. مثلا ممکن است قیمت پرینتر اصلی پنجاه هزار تومان باشد در حالی که قیمت تونر کارتریج آن نزدیک چهل هزار تومان باشد. در چنین مواقعی بهتر است با پرداخت مابه‌التفاوت اندک هزینه، یک پرینتر نو خریداری کنیم و ریسک خرید کارتریج جدید را قبول نکنیم.

راهنمای خرید کارتریج

راهنمای خرید کارتریج

در ضمن، معمولا کیفیت پرینت‌ ها پس از شارژ برابر کیفیت آن‌ها با کارتریج اورجینال نیست و افت پیدا می­کند. دلیل این مسئله هم واضح است. شرکت­ها برای جوهرهای خود فرمول مخصوصی دارند که مختص همان شرکت و همان دستگاه است و اگر با جوهر دیگری جایگزین شود دیگر بازده قبل وجود نخواهد داشت. با این حال، گفته ­های فوق مطلق نیستند و باید برای تصمیم‌گیری حتما نوع پرینتر و هزینه و توانایی آن مشخص باشد. مثلا پرینترهای سیاه و سفید لیزری که بیشتر برای چاپ متن به کار می­روند و کیفیت در آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار نیست، می­توانند پس از هربار شارژ حدود دو هزار صفحه را چاپ کنند و هزینه‌ی شارژ آن‌ها تقریبا حدود پانزده هزار تومان است. با یک حساب سرانگشتی می­توان نتیجه گرفت که این شارژ مقرون به صرفه است ولی برای پرینترهای جوهر افشان رنگی که کارتریج آن‌ها توانایی چاپ نزدیک به 150 صفحه را دارد و کیفیت چاپ هم مهم است (این نوع چاپگر بیشتر برای چاپ عکس استفاده می­شود) و با در نظر داشتن این نکته که پس از هربار شارژ کارتریج کیفیت تصاویر چاپ‌شده افت پیدا خواهد کرد، بهتر است کل پرینتر عوض شود و هزینه‌ای برای شارژ پرداخت نکنیم.

پرینترهای جوهر افشان قیمت پایین‌تری از پرینترهای لیزری دارند ولی هزینه‌ی شارژ آن‌ها بسیار بالاست. مثلا اگر یک پرینتر جوهرافشان قیمتی نزدیک به دویست هزار تومان داشته باشد، شارژ دو کارتریج رنگی و سیاه آن نزدیک صد هزار تومان هزینه دارد که قیمت بسیار بالایی است. شما حتما باید قبل از خشک شدن کارتریج اقدام به شارژ آن کنید زیرا اگر کارتریج شما خشک شود دیگر قادر به شارژ آن نخواهید بود و باید یک کارتریج جدید خریداری کنید. پس در صورت مشاهده‌ی اولین علائم خشک شدن رنگ­ها به یک مرکز تخصصی مراجعه کرده و کارتریج را شارژ کنید و سعی کنید این کار را در خانه انجام ندهید زیرا در صورت اشتباه ممکن است کارتریج و یا حتی پرینتر خود را از دست بدهید.

 
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی