مینی ویدئوپروژکتور ها نوع جدیدی از ویدئوپروژکتور ها هستند که در محیط های اموزشی و کنفرانس ها بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

آشنایی با ویدئو پروژکتور

با گذشت زمان، نیاز به دیتا ویدئو پروژکتورها بیشتر و سایز آن‌ها  کوچک‌ تر می­ شود. پروژکتورها ابتدا اندازه‌ی بزرگ و حجم زیادی داشتند و مثل ویدئو پروژکتورهای سینما یا اتاق کنفرانس به صورت ثابت درون یک اتاق قرار می­ گرفتند. اما با گذشت زمان، ایده‌ی پروژکتورهای پرتابل به واقعیت پیوست و دستگاه های قابل حمل با وزن و حجم کم ساخته شدند. وزن این دستگاه ­ها رفته‌ رفته کم‌تر شد تا به ویدیو پروژکتورهای مینی یا جیبی رسید.

امروزه استفاده‌ های وسیعی از این پروژکتورها می‌شود. طوری که حتی در اعتراضات وال‌ استریت از آن‌ها برای پخش تصویر روی دیوار ساختمان ها استفاده می­ شد!

آشنایی با ویدئو پروژکتور

برای آشنایی با ویدئو پروژکتورها و انواع مختلف آن می توانید به مقاله انواع ویدئو پروژکتور مراجعه کنید.

ویژگی های مینی ویدئو پروژکتور

از جمله ویژگی های مینی ویدئو پروژکتور ها می توان گفت که کوچک‌ترین نوع ویدیو پروژکتوری موجود، نوع پیکو است ولی وقتی صحبت از پروژکتورهای پرتابل می­ شود معمولا نوع پیکو را با نوع جیبی و مینی‌ پروژکتور یا ویدئو پروژکتور جیبی در یک دسته قرار می­ دهند.

مینی‌ پروژکتورها، دستگاه­ های کوچک و سبکی هستند که برای مصارف خانگی یا استفاده در مکان‌ های کوچک طراحی شده‌اند.

ویژگی های مینی ویدئو پروژکتور

در ابتدای تولید، این نوع دیتا پروژکتورها به ندرت نوری بالای صد لومن داشتند ولی این عدد در سال 2011 به حدود 300 لومن رسید و امروزه به بیش از 600 تا 800 لومن نیز می­ رسد. پیکو پروژکتورها که یک سایز از مینی‌ پروژکتور کوچکترند (تقریبا به اندازه‌ یک پاکت سیگار) حدود 100 لومن نور دارند. پیکو پروژکتورها وزنی معادل یک پوند دارند؛ در حالی که وزن مینی‌ پروژکتورها نزدیک به سه پوند است(هر پوند حدودا معادل 450 گرم). در گذشته شرکت­ها برای مینی­ پروژکتور ها باتری تعبیه می­ کردند ولی با گذشت زمان و اهمیت سبکی پروژکتور، کم‌کم این باتری­ ها حذف شدند.

ویژگی های مینی ویدئو پروژکتور

نوع نور استفاده شده در مینی ­پروژکتورها با انواع ثابت متفاوت است و در آن‌ ها از لامپ‌ های LED استفاده می­ شود. طول عمر این لامپ‌ ها بسیار زیاد است و ممکن است حتی تا 20000 ساعت نیز برسد. در حالی که طول عمر لامپ پروژکتورهای ثابت حدود 6000 ساعت است. همچنین شما میتوانید برای اشنایی با لامپ ویدئو پرويکتور به مقاله انواع لامپ ویدئو پروژکتور مراجعه کنید.

موارد استفاده از مینی ویدئو پروژکتور

ویدیو پروژکتورها، سیگنال‌های ورودی را از منابع مختلفی مانند کامپیوتر، دوربین، گیرنده دیجیتال، کنسول بازی و یا ورودی کارت حافظه و فلش دریافت کرده و پس از پردازش، داده‌ها را بر روی پرده به نمایش می‌گذارند. زمانی که از یک مینی‌ پروژکتور استفاده می­ شود، باید فاصله‌ آن نسبت به پرده کم و مناسب باشد. مثلا برای نوع پیکو این فاصله حدود 40 سانتی­متر است، برای نوع جیبی این فاصله کمی بیشتر است. کیفیت تصاویر هم ارتباط مستقیمی با تاریکی مکان پخش دارد.

موارد استفاده از مینی ویدئو پروژکتور

همان‌طور که نور یک چراغ دستی درون روشنایی گم می­ شود ولی در تاریکی برای روشن کردن مسیر کافی است، این نوع ویدئو پروژکتور ها هم در محل تاریک کیفیت مناسب‌ تری از خود ارائه می­ دهند. طیف مینی‌ پروژکتورها بسیار وسیع است و از انواع ارزان‌ قیمت با توانایی محدود (مثل پخش دیتا به تنهایی) تا انواع گران‌ قیمت با امکانات بیش‌تر نظیر پخش فیلم و بازی و ارائه‌ پاورپوینت را شامل می‌ شود.