برای خیلی از افراد جای سوال دارد که پیکسل چیست و چه کاربردی در هنگام خرید لوازم دیجیتال نظیر گوشی هوشمند، مانیتور و تلویزیون دارد. برای مثال در هنگام خرید یک تلویزیون فروشنده به شما می گوید که این تلویزیون دارای کیفیت تصویر 720 پیکسل، 1080 پیکسل و یا 4K می باشد اما برای شما جای سوال است که این ارقام به چه معنایی هستند. ما قصد داریم در این مطلب اطلاعاتی در مورد پیکسل برایتان بازگو کنیم تا بتوانید در زمان خرید یک دستگاه دیجیتال آگاهی کافی را داشته باشید.

معرفی پیکسل

معرفی پیکسل

از کنار هم قرار دادن چندین واحد کوچک به نام پیکسل، صفحه نمایش تشکیل می شود. پیکسل که در محاوره Pel و در زبان رسمی Picture Element خوانده می شود اساس تشکیل یک صفحه نمایش می باشد. یک پیکسل، کوچکترین واحد تصویر دیجیتال است. هر پیکسل یک بلوک مربع یا مستطیل شکل می باشد که بر روی یک شبکه ی دو بعدی مانند صفحه نمایش مانیتور یا تلویزیون قرار می گیرد و تعداد کل پیکسل هایی که بر روی این صفحه ی دوبعدی هستند میزان دقت تصاویر، وضوح کلی و روشنی آن را تعیین می کنند.

قطعا تا به حال در مشخصات یک تلویزیون مشاهده کرده اید که نوشته شده (کیفیت تصویر: 720*1280) اگر این دو عدد را در هم ضرب کنید، تعداد کل پیکسل های به کار رفته در تلویزیون مشخص می گردد. هر چقدر تعداد پیکسل های یک تلویزیون بیشتر باشد، کیفیت تصویر و قدرت تلویزیون برای نمایش جزئیات تصاویر بیشتر می باشد. این روزها مانیتور 4K به بازار آماده است که این نمایشگرها 4 برابر نمایشگرهای 1080P، پیکسل دارند، درواقع 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی تشکیل دهنده ی صفحه نمایش های 4K می باشد و تصاویری با وضوح بیشتر و واقعی تر را به نمایش می گذارند. البته رزولوشن به تنهایی تعیین کننده ی کیفیت نمی باشد و برخی عوامل دیگر نیز قطعا تاثیرگذار هستند و سبب می شوند که تغییراتی در کیفیت تصویر یک نمایشگر ایجاد گردد.