کلمه ‏nvr مخفف كلمه ي network video recorder مي باشد.

دستگاه ‏NVR چيست ؟

خود nvr یک برنامه نرم افزاری است که ویدیوي ضبط شده و يا درایو دیسک را به انواع فرمت ديجيتال ،فلش، درایو USB، کارت حافظه SD یا دیگر دستگاه هاي ذخیره سازی انبوه تبديل مي كند. NVR اصلا هیچ شباهتي به سخت افزار ضبط ویدئو اختصاص یافته ندارد. با این حال، اين نرم افزار به طور معمول در یک دستگاه اختصاصی که در آن سیستم عامل تعبیه شده، قابل اجرا است. روش دیگري برای کمک به پشتیبانی و افزایش قابلیت و سرویس دهي سیستم عامل هاي استاندارد با پردازنده های استاندارد و نرم افزار مدیریت ویدئو استفاده از اين سيستم می باشد. NVR ها به طور معمول در یک سیستم نظارت تصویری IP مستقر شده اند.

دستگاه ‏NVR چيست ؟

‏دستگاه های NVR سيستم هاي مجزایی از دستگاه های DVR مي باشند. ویدئو در یک دستگاه دی وی ار، کد گذاری شده و در آن فرآوری مي شود، در حالی که ویدئو در دستگاه ان وی ار کد گذاری شده و در دوربين مداربسته فرآوری شده و سپس به خود دستگاه NVR برای ذخیره سازی و یا مشاهده از راه دور جریان مي يابد. پردازش های اضافی ممکن است در دستگاه ان وی آر NVR انجام شود، كه ميتوان به فشرده سازی بیشتر و یا برچسب زدن با داده های متا اشاره كرد. معمولا دستگاه هاي ان وی ار NVR  مجهز ذخیره سازی اضافي می توان به راحتی مقیاس پذیر باشد و مطالب آن ها می تواند موضوعي براي پشتيباني، بازیابی و استراتژي بازیابی فاجعه برانگيز که در حال حاضر در شبکه هاي IT اي است كه آنها را به اشتراک مي گذارند.

سیستم های نظارت NVR / DVR ترکیبی وجود دارد،که تركيبي از عملکرد NVR و DVR است؛ این یک شکل از NVR نظر گرفته شود.

دستگاه‏  NVR برای سیستم های نظارت خانه به طور کلی بی سیم هستند و به آساني قابل راه اندازی هستند، و به راحتي از طریق یک مرورگر وب قابل دسترسی مي باشند، همچنين سيتسم هاي دستگاه ان وی آر به كاربر اجازه مي دهند تا از طريق ايميل قابل دسترسي باشند