تکنولوژی  LED که مخفف  Light Emitting Diode می باشد به معنای ديود ساطع كننده نور است که اگر در پرینتر استفاده شود به عنوان گروهی از پرینترهای لیزری به حساب می آید. از LED علاوه بر چاپگرها در فناوری های گوناگونی ازجمله چراغ خودروها و حتی برخی از تلویزیون های LCD به کار گرفته می شود.

پرینتر LED چیست؟

پرینتر LED چیست؟

تکنولوژی ال ای دی در پرینترها می تواند جایگزینی برای پرینترهای لیزری باشد. شیوه کار پرینترهای LED به این صورت که با دیودهایی که به جای لیزر، نور منتشر می کنند فایل های موردنظر را چاپ می کنند.

این پرینترها در دو نوع سیاه و سفید و رنگی و برای مصارف گوناگون مانند شخصی، خانگی، اداری و ... به بازار عرضه شده اند.

استفاده از LED به جای تکنولورژی لیزری باعث می شود که هم هزینه اولیه کمتر شود و هم ابعاد پرینتر کوچکتر. این درحالیست که در مقایسه با پرینترهای لیزری نه از کیفیت چاپ کاسته می شود و نه از سرعت. هرچند بسته به نوع طراحی چاپگر حتی می توانند سرعت بالاتری هم داشته باشند.

پرینتر LED چیست؟

 LEDها تا اواخر دهه گذشته به دلیل اینکه تنها نورهای آبي، سبز و قرمز تولید می کردند کاربرد محدودی داشتند و اغلب برای نشان دادن روشن یا خاموش بودن نمایشگر در انواع لوازم مولتی مدیا استفاده می شدند اما با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، LED هايي با رنگ آبي به بازار عرضه شدند که امکان تولید نور سفيد با هاله‌اي از رنگ آبي را داشتند و همین امر شرایط متفاوتی را برای گسترده تر شدن دامنه کاربرد آن فراهم کرد

. بیشترین کاربرد LED در زمینه تجهیزات الکترونیکی را می توان به پرینتر سه بعدی، مانیتور، ویدئو پروژکتور و ویدئو وال اختصاص داد. همان طور که قبلتر هم گفته شد اساس کار تکنولوژی ال ای دی یا LED، پدیده ی برق تابتاناکی با کمک لنز تعبیه شده در ساختار آن است به همین خاطر طول عمر بالا و مصرف انرژی پایین تری دارند.