فروشگاه های کوچک و بزرگ، انبارها، کارخانه ها و حتی ادارات و سازمان هایی که به گونه ای با برچسب ها سر و کار دارند، نیازمند نوعی چاپگر هستند که به نام لیبل پرینتر معروف است. این نوع پرینتر برای چاپ بارکد، متون و تصاویر بر روی برچسب ها اختصاصی شده است. چاپگر لیبل مزایای فراوانی دارد که از جمله آن می توان به سرعت بالا و سهولت استفاده اشاره کرد. مانند سایر تجهیزات دیجیتالی، لیبل پرینترها از تنوع زیادی برخوردارند؛ به همین دلیل محدوده قیمت آنها نیز متغیر است.

انواع لیبل پرینترها:

در پرینترهای بارکد از دو نوع تکنولوژی چاپ بهره برده می شود: حرارتی مستقیم و حرارتی انتقالی.

انواع لیبل پرینترها:

مزایای استفاده از تکنولوژی چاپ حرارتی:

- امکان چاپ برچسب در اندازه های مختلف و تعداد نامحدود.
- تصاویر بادوام و مقاوم در برابر خراش و لکه. (در صورت استفاده از ریبون و رسانه چاپی باکیفیت)
- چاپ بارکدها با کیفیت بسیار بالا.
- سرعت زیاد (اغلب تا 30 سانتی متر (12 اینچ) برچسب در ثانیه)

پرینترهای حرارتی مستقیم (Direct Thermal Printer):

این پرینترهای لیبل زن برای چاپ بارکدها و اطلاعات دیگر بر روی برچسب ها یا رسانه های چاپی مداوم طراحی شده اند. آنها این امکان را برای شما فراهم می آورند تا بارکدها را در اندازه های مختلف چاپ کرده و از مواد اولیه با جنس های مخصوص استفاده ببرید. به همین دلیل یافتن برچسب مناسب با نیازهای چاپی شغل شما بسیار آسان خواهد بود.
همه پرینترهای حرارتی مستقیم کاغذهایی را به کار می برند که حاوی مواد شیمیایی می باشند. معمولا، این کاغذها که رنگ روشن دارند، به پوششی شفاف آغشته هستند که در معرض حرارت رنگ آن تغییر یافته و تیره می شود. برچسب هایی با رنگ های مختلف در قالب این گونه رسانه های چاپی موجودند.
دستگاه لیبل زن به طور انتخابی مناطقی از برچسب را در نظر گرفته و آن را گرم می کند تا تصاویری تاریک ایجاد شود. این حرارت توسط عنصرهای کوچکی در هد پرینتر (Print head) به وجود می آید. این عناصر گرمایشی معمولا به صورت نقاطی مستطیل شکل هستند که نوارهای سیاه بارکد را تشکیل می دهند. هد، همان طور که در مسیر خود داخل پرینتر در حال حرکت است، با برچسب در تماس قرار می گیرد.
پرینترهای حرارتی اغلب با توجه به سرعت چاپشان درجه بندی می شوند؛ سرعت استاندارد آنها محدوده ای بین 5 تا 30 سانتی متر (12-2 اینچ) می باشد.
یکی از معایب این تکنولوژی این است که مواد شیمیایی موجود در کاغذ بعد از چاپ نیز همچنان فعال باقی می مانند. این مواد می توانند در طی زمان نسبت به گرما و نور محیط واکنش نشان داده و باعث خراب شدن تصاویر شوند.
علاوه بر این، از آنجایی که هد به طور مستقیم با برچسب در تماس است و این نوع از برچسب ها نسبت به سایر انواع خاصیت سایندگی بیشتری دارند، با گذشت زمان پوشش روی هد را از بین می برند.
در پرینترهای حرارتی مستقیم نیازی به ریبون و تونر نیست، بنابراین هزینه های مالکیت آنها بسیار کاهش می یابد و دیگر جوهری وجود ندارد که در حین چاپ نشتی داده و لکه ایجاد کند.
این فناوری برای نیازهای کوتاه مدت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد؛ مانند چاپ برچسب های حمل و نقل، برچسب زدن محصولات برودتی و به طور کلی در مواردی که برچسب ها در معرض نور و گرما نخواهند بود.

پرینترهای حرارتی مستقیم (Direct Thermal Printer):

پرینترهای حرارتی انتقالی (Thermal Transfer Printer):

برای تکنولوژی حرارتی انتقالی از همان روش اساسی مورد استفاده در چاپ حرارتی مستقیم استفاده می شود؛ با این تفاوت که رسانه چاپی این پرینترها متفاوت بوده و به ریبون جوهر نیاز دارند.
در این روش، هد لیبل پرینتر در تماس مستقیم با ریبون است و به کمک گرما، جوهر را بر روی برچسب منتشر می سازد. با توجه به این مسئه که ریبون بین هد و برچسب قرار می گیرد، پوشش هد از سایش در امان می ماند.
تصاویر حاصل از چاپ حرارتی انتقالی در برابر نور و گرما مقاوم اند و تحت تاثیر آنها تغییر شکل نمی دهند.
این دستگاه های چاپ لیبل همانند نمونه های مستقیم قابلیت های بی شماری دارند. به عنوان یکی از مزیت های اصلی این تکنولوژی چاپ می توان به امکان استفاده از انواع مختلف رسانه های چاپی همانند کاغذهای مات و براق، مواد مصنوعی، فویل و پلاستیک های شفاف یا رنگی اشاره نمود. روند چاپ بر روی همه این مواد یکسان بوده و نیازی به تهیه ریبون های متفاوت برای هرکدام از رسانه ها نیست.
ترکیب برچسب و جوهر ریبون سبب می شود تا بتوان از تصاویر حاصل شده در فضاهای باز و محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی، تغییرات دمایی و نور خورشید قرار دارند، استفاده برد.
تنها اشکال لیبل پرینترهای حرارتی انتقالی ریبون ها هستند که باید آنها را به طور مداوم تعویض کرد.
همچنین از این پرینترهای لیبل زن می توان به عنوان پرینترهای حرارتی مستقیم نیز استفاده نمود. فقط کافی است تنظیمات آن را روی گزینه چاپ مستقیم قرار داد.

انتخاب لیبل پرینتری با اندازه مناسب:

لیبل پرینترها در چهار اندازه در بازار عرضه می شوند:

لیبل پرینترهای سیار به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل حمل باشند. به همین دلیل در کوچک ترین اندازه ممکن ساخته می شوند و با باتری کار می کنند. با استفاده از این دستگاه ها نمی توان برچسب هایی در ابعاد و تعداد زیاد چاپ کرد.
لیبل پرینترهای رومیزی برای محیط هایی که فضای کمی دارند مناسب هستند. از آنجایی که این پرینترها درگاه های اتصال متعددی را ارائه می دهند، از جمله اتصال بی سیم، استفاده از آنها آسان است. پرینترهای رومیزی نسب به سایر نمونه های دیگر قیمت کمتری دارند و از پلاستیک ساخته شده اند تا هزینه خرید را پایین نگه دارند. اندازه کوچکشان باعث می شود که برای چاپ های گسترده و تعداد بالا کارایی نداشته باشند.
یک چاپگر لیبل صنعتی سبک (Lite Industrial Printer) امکان چاپ سریع و با حجم بالا را فراهم می آورد. این لیبل زن ها برای چاپ برچسب های بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارند. به دلیل اندازه بزرگ تر آنها، می توان از رول های بزرگ تر کاغذ استفاده کرد و هزینه های مالکیت را کاهش داد. این پرینترها معمولا صد هزار برچسب در هفته چاپ می کنند.
لیبل پرینترهای صنعتی سنگین (Full Industrial Printer) سرعت و کیفیت بی نظیری را در چاپ بارکد، متن و تصاویر ارائه می نمایند. طراحی منحصر به فرد این پرینترهای لیبل زن دلیل مقاومت بالای آنها در سخت ترین شرایط محیطی است. از پرینترهای سنگین می توان تمام طول روز بدون وقفه کار کشید بدون این که کوچک ترین مشکلی در عملکردشان به وجود بیاید.
تمام لیبل پرینترهای فوق، چاپ بارکد را با نهایت دقت انجام می دهند. تنها تفاوت موجود بین این نمونه ها، در سرعت انجام این فرآیند و بازده کاری آنهاست.

انتخاب لیبل پرینتری با اندازه مناسب:

کاربرد لیبل پرینترها:

لیبل پرینترها کاربرد گسترده ای دارند؛ از جمله آنها می توان به مدیریت انبارداری، چاپ بارکد، برچسب‌ های بسته بندی، برچسب روی بسته‌ های خون و نمونه‌ های آزمایشگاهی و ... اشاره کرد.
به همین منظور از لیبل پرینتر برای چاپ بارکد در فروشگاه ها، بانک ها، داروخانه ها، تاکسی سرویس ها و پیک های موتوری، رستوران ها و بسیاری از موسسه های اداری و تجاری استفاده می شود.
به کمک یکی از این پرینترهای چاپ لیبل، تولید کنندگان کالاها می توانند برچسب مورد نیاز کالاهای خود را خودشان چاپ کنند و دیگر نیازی نیست که هزینه اضافی برای چاپ آنها پرداخت نمایند.
شرکت ایده برتر پارسیان به دنبال عرضه محصولاتی است که بتواند شما را در مدیریت هرچه بهتر کسب و کارتان یاری دهد. چاپگر لیبل و بارکد نیز جزو تجهیزات مهم و ارزشمند فروشگاهی می باشد. شما می توانید به کمک راه های ارتباطی، برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.