Dpi به معنای تعداد نقاط در اینچ مخفف عبارت Dot Per Inch است. از این واژه تخصصی زمانی استفاده می شود که قصد چاپ فایل چه از نوع متنی و چه از نوع تصویر بر روی کاغذ را داریم. در این صورت هر چه قدر تعداد  dpi بیشتر باشد وضوح بیشتری از از فایل  چاپ شده را می توانیم به راحتی مشاهده کنیم.

رزولوشن dpi چیست؟

رزولوشن dpi چیست؟

از dpi در چاپگرها به عنوان واحد اندازه‌گیری رزولوشن یاد می شود و اشاره به این دارد که نقاط تا چه میزان ریز و تا چه میزان قابل مشاهده هست. واحد dpi که ماهیت محاسباتی دارد بستگی به نوع چاپگر و تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن را دارد.

به همین خاطر در پرینترهای جوهرافشان دقت یا رزولوشن چاپ حداکثر 48۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ و در پرینترهای لیزری بین ۶۰۰ در ۶۰۰، ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰و  ۲۴۰۰ در ۲۴۰۰ حساب می شود. در بیشتر پرینترهای لیزری و جوهر افشان کیفیت چاپ متفاوت بوده و حتی تشخیص متن یا عکس با جزئیات واضح هم در برخی موارد دشوار می باشد.

رزولوشن dpi چیست؟

تفاوت رزولوشن dpi در چاپگرها

تفاوت رزولیشن چاپ در این دستگاه ها به این صورت است که تمامی چاپگرهای لیزری چه از نوع رنگی و چه از نوع سیاه و سفید متن بالا و مواردی از قبیل تصاویر و نمودار رنگی را با سرعت و کیفیت بالا چاپ میکنند اما کیفیت چاپی که در عکس های چاپ شده توسط چاپگرهای جوهر افشان وجود دارد به مراتب مطلوب تر از لیزری است و تقریبا قابل مقایسه با آن نیست.

لازم به ذکر است که رزولوشن دی پی آی به صورت اندازه ی طول و عرض نوشته می شود به عنوان مثال رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ بیان کننده 1920 پیکسل در اندازه ی طول و 1080 پیکسل در اندازه ی عرض است.

منظور از پیکسل کوچکترین بخش از ساختار یک تصویر است که اغلب موارد در مباحث گرافیکی و چاپ از آن با نام نقطه هم یاد می کنند. به خاطر داشته باشید که وضوح یک تصویر دیجیتال به تعداد پیکسل های آن بستگی دارد.