کپی برد یکی دیگر از فناوری‌‌هایی است که آمده تا گره از کار بسیاری از ما بگشاید. این دستگاه در واقع یک وایت برد الکترونیکی است که مخصوص کلاس‌های درس، سالن‌های کنفرانس، اتاق جلسات و سمینارها ساخته شده است.

کپی برد چیست؟

کپی برد چیست؟

این کپی­ بردها یا وایت بردهای اکترونیکی با بردهای هوشمند و کیت‌ های هوشمند دیگر تفاوت اساسی دارند. همانطور که در نوشتارهای قبلی نیز شرح داده شد بردهای هوشمند صفحاتی هستند که با اتصال به کامپیوتر و ویدئو پروژکتور امکان نمایش محتواهای الکترونیکی و کار بر روی آن‌ها را به‌صورت مستقیم روی سطح لمسیشان فراهم می‌کنند اما کپی برد به کاربر اجازه می‌دهد تا مانند یک وایت برد با ماژیک‌های معمولی روی آن مطالب را بنویسید و سپس با اتصال پرینتر به صورت مستقیم آن را چاپ کرده و یا با اتصال یک فلش مموری مطالب نوشته شده روی وایت برد را ذخیره نماید.

از مزیت‌های دیگر این وایت بردهای الکترونیکی این است که دارای کاربری بسیار آسانی بوده و استفاده از آن‌ها نیاز به هیچگونه آموزش قبلی ندارد.

با استفاده از این وایت بردها در کلاس‌های درس دیگر لازم نیست دانشجویان مثل همیشه نگران نوشتن جزوه و مطالبی باشند که معلم یا استاد روی وایت برد می‌نویسد. زیرا یکی از مشکلات در برخی کلاس‌ های درس این است که دانشجویان فرصت کافی برای یادداشت کردن مطالب روی وایت برد نداشته و در نهایت ممکن است مطالب پاک شود و از نوشتن جا بمانند. با استفاده از این دستگاه‌های کپی برد دیگر نه تنها به طور کامل می‌توانید حواستان به صحبت‌های استاد باشد بلکه دیگر لازم نیست جزوه بنویسید! زیرا می‌توانید مطالب روی برد را روی فلش مموری ذخیره نموده و در پایان کلاس پرینت بگیرید.

این دستگاه‌ها در حال حاضر در دو مدل صفحه‌ی نرم و قابل چرخش و مدل صفحه سخت و ثابت به بازار عرضه می‌شوند. که هر دو مدل از امکان ذخیره‌ی اطلاعات بر روی کامپیوتر و فلش مموری برخوردارند و هچنین اطلاعات روی برد را در هر دو مدل با اتصال مستقیم به پرینتر چاپ نمود. تنها تفاوت مدل صفحه سخت آن با مدل صفحه نرم در این است که مدل نخست را با اتصال به ویدئو پروژکتور می‌توان به برد هوشمند تبدیل نمود.