بارکد چیست؟

بارکدها، نمایشی از اعداد و حروف می باشند که توسط دستگاه های مخصوص قابل خواندن هستند. این نوارهای سیاه و سفید را می توان بر روی بسته بندی محصولات در سوپرمارکت ها، انبارها و ... مشاهده کرد. بارکدخوان ها با تابش پرتوهای فروسرخ، این نوارها را رمزگشایی می کنند.

تاریخچه ساخت بارکدخوان

ایده ساخت بارکد خوان در سال 1948 توسط برنارد سیلور و جوزف وودلند به وجود آمد. طبق درخواست یک شرکت مواد غذایی، تصمیم گرفتند تا سیستم های فروشگاهی را توسعه دهند و دستگاهی را بسازنند که بتواند محصولات را به طور خودکار اسکن کند.
اولین بارکدخوان در سال 1949 توسط این دو نظریه پرداز طراحی گردید و در سال 1952 ثبت اختراع شد. این دستگاه شامل یک لامپ معمولی بود تا به یک سری الگوی دایره ای نور بتاباند و نور بازتاب شده را اندازه گیری کند. به خاطر دشواری استفاده از الگوهای دایره ای، این اسکنرها در سال 1969 منسوخ شدند.
بارکد خطی را وودلن در سال 1973 اختراع کرد و برای اولین بار در سال 1974 در یک مغازه خوار و بار فروشی در آمریکا، و بعد در سال 1979 در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. این بارکدخوان به دلیل آنکه کاربری آسان تر و بهتری داشت، به تمام دنیا معرفی گردید.

تاریخچه ساخت بارکدخوان

بارکدخوان یا اسکنر بارکد چیست؟

بارکدخوان، که آن را بارکد اسکنر و اسکنر نقطه فروش (POS) هم می نامند، یک دستگاه الکترونیکی دستی یا ثابت است که برای خواندن اطلاعات موجود در بارکد استفاده می شود.
دستگاه بارکد خوان شامل اسکنر، رمزگشا (decoder) داخلی یا خارجی و یک کابل جهت اتصال با سیستم فروشگاهی می باشد. از آنجایی که این دستگاه ها صرفا بارکد را به یک سری اعداد و حروف بی معنی ترجمه می کنند، این اطلاعات باید به یک رایانه ارسال شوند تا نرم افزار بتواند آنها را معنا کند.
اتصال این اسکنرها به رایانه، از طریق درگاه Serial، درگاه صفحه کلید و یا به کمک یک کابل رابط به نام Wedge برقرار می شود. تکنولوژی های جدید این امکان را فراهم می نمایند تا بتوان اسکنرهای بارکد و نرم افزارهای آنها را روی دستگاه های دیگر مثل پرینترهای رومیزی و تلفن های هوشمند بارگیری کرد.

بارکدخوان ها چگونه کار می کنند؟

بارکدخوان ها پرتوی نوری فروسرخ را به سمت بارکد می تابانند و میزان نور بازتاب شده را اندازه می گیرند (خطوط تیره روی بارکد نسبت به قسمت های سفید بین آنها، نور کمتری را انعکاس می دهند). به طور دقیق تر، سنسور موجود در اسکنر، نور منعکس شده را تشخیص داده، یک سیگنال آنالوگ تولید می کند و به رمزگشا می فرستند. رمزگشا آن سیگنال را تفسیر کرده و به ارقام و حروف تبدیل می نماید. این متن تبدیل شده، توسط اسکنر بارکد خوان فروشگاهی به نرم افزارهای سیستم کامپیوتری تحویل داده می شود تا آن را پردازش کند.

بارکدخوان ها چگونه کار می کنند؟

انواع بارکدخوان

انواع مختلفی از بارکدخوان ها متناسب با نیازهای مشاغل مختلف در بازار موجودند؛ اما به طور کلی می توان آنها را در چهار دسته اصلی تقسیم بندی کرد:
بارکدخوان قلمی (Pen Wand) ساده ترین نوع اسکنرهای بارکد است که معمولا در کسب و کارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. از قطعات متحرک زیادی تشکیل نشده و به دلیل دوام بالا و هزینه کم شهرت دارد. از آنجایی که اسکنرهای قلمی باید در تماس مستقیم با بارکد قرار بگیرند، لازم است تا در زاویه خاصی نگه داشته شوند.
بارکدخوان CCD عملکرد بهتری نسبت به بارکدخوان قلمی دارد و اغلب در خرده فروشی ها به کار برده می شوند. به طور معمول، این اسکنرها دارای رابط هستند و نباید فاصله آنها با بارکد بیشتر از 2.5 سانتی متر (1 اینچ) باشد. در هر بار اسکن بارکد، این دستگاه ها چندین خوانش انجام می دهند تا احتمال خطا کاهش یابد.
اسکنر تصاویر (Image Scanner) که به آن خواننده دوربین نیز گفته می شود، از یک دوربین فیلم برداری کوچک برای گرفتن تصاویری از بارکد استفاده می کند و سپس تکنیک های پیچیده پردازش تصویر را برای رمزگشایی بارکد به کار می برد. این اسکنر می تواند یک بارکد را از فاصله 22.5-7.5 سانتی متری (9-3 اینچ) بخواند و به طور کلی هزینه آن از یک اسکنر لیزری کمتر است.
اسکنر لیزری (Laser Scanner) نیازی ندارد که به بارکد نزدیک باشد. این بارکد خوان از مجموعه ای از آینه ها و عدسی ها استفاده می کند تا بتواند بارکد را بدون نیاز به جهت گیری خاص بخواند (حتی از فاصله 60 سانتی متری- 24 اینچ). برای کاهش احتمال خطا، یک اسکن لیزری ممکن است حداکثر 500 اسکن در ثانیه انجام دهد.

انواع بارکدخوان

پنج نکته مهم که باید هنگام انتخاب اسکنر بارکد به آنها توجه نمود:

انواع بارکدخوان ها را در نظر بگیرید.

همان طور که گفته شد، به طور کلی پنج نوع عمده بارکدخوان وجود دارد. امروزه اسکنرهای لیزری و CCD در بین مشاغل محبوب تر هستند. بارکد خوان لیزری از سایر انواع اسکنرها بسیار قدرتمندتر بوده و دقیق ترند (معمولا در هر 70 میلیون اسکن، یک خطا می کنند). اسکنرهای CCD اغلب در فروشگاه های خرده فروشی دیده می شوند زیرا دامنه خوانش بیشتری دارند؛ اما نمی توانند بارکدی که از طول اسکنر بزرگتر است را بخوانند.

به دنبال سهولت استفاده باشید.

از آنجایی که از یک کسب و کار انتظار می رود معاملات را به راحتی انجام دهد، استفاده از اسکنر بارکد نباید سخت باشد. یکی از بزرگترین نگرانی ها برای صاحبان مشاغل، روش های اتصال دستگاه می باشد. برخی از بارکدخوان ها مجهز به درگاه های Serial و USB هستند و برای اتصال آنها به سیستم کامپیوتری، حتما باید از کابل استفاده کرد. در عین حال، ممکن است مشاغل کوچک تر اسکنرهای بی سیم را ترجیح بدهند. این دستگاه ها از طریق بلوتوث به رایانه متصل می شوند. تنها عیب بارکدخوان های بی سیم این است که باید به صورت مداوم باتری آنها را شارژ کرد.

یک بارکدخوان مناسب باید با سیستم فروشگاهی شما سازگاری داشته باشد.

برخی از اسکنرهای بارکد به طور خاص برای برخی از نرم افزارها طراحی شده اند؛ درحالی که برخی دیگر به شما این امکان را می دهند تا آنهارا با سخت افزارها و برنامه های مختلف به کار ببرید.

پنج نکته مهم که باید هنگام انتخاب اسکنر بارکد به آنها توجه نمود:

به طراحی فیزیکی بارکدخوان توجه کنید.

بسیاری از مشاغل، میزان مصرف انرژی و وزن اسکنرها را در نظر نمی گیرند. باید توجه داشته باشید که وزن بارکدخوان چقدر است؛ مخصوصا در نمونه های دستی که صندوق دار باید آن را کل روز در دست بگیرد. دسته آن باید باریک، ارگونومیک و خوش دست باشد.

میزان استفاده و توانایی های اسکنر را بررسی کنید.

قرار است اسکنرهای بارکد از نظر کاربرد انعطاف پذیر و قابل اطمینان باشند. این بدان معناست که شما باید بتوانید انواع مختلف بارکدها را در شرایط مختلف اسکن کنید. اگر در کسب و کارتان به اسکن بارکد های عریض و طویل نیاز دارید، حواستان باشد که دستگاه بارکد خوان انتخابی شما بتواند از پس آن برآید. چنانچه مدام در حال حرکت و جابه جایی هستید، اسکنرهای بی سیم آزادی بیشتری به شما می دهند؛ مثل بارکد اسکنر Shopify.
جنبه مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا اسکنر می تواند هم بارکدهای فیزیکی و هم بارکدهای دیجیتال را بخواند یا نه؟ دنیای امروزی در حال تبدیل به یک عصر دیجیتال تر می باشد و تجارت شما باید بتواند با این تغییرات ناگهانی کنار بیاید. توانایی اسکن هر دو نوع این بارکدها و حتی تصاویری مانند کد QR، به مدیریت بهتر و سودآوری بیشتر کسب و کار شما کمک می کند.
شما مشتریان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد خرید اسکنر بارکد خوان فروشگاهی و دریافت قیمت بارکد خوان، از طریق راه های ارتباطی موجود با شرکت ایده برتر پارسیان تماس حاصل فرمایید.