اسپلیتر یا اسپیلاتور VGA در حقیقت یک دستگاه است که کاربردهای متعددی دارد. این دستگاه برای تکثیر سیگنال vga به کار می رود. اسپلیتر در حقیقت سیگنال VGA را از یک ورودی می گیرد و آن را برای خروجی های متعدد کپی می کند. اسپلیتور در انواع مختلفی وجود دارد که از جمله می توان به اسپلیترهای فعال و غیر فعال VGA اشاره نمود. اسپلیتر غیر فعال به شکل یک کابل است در یک سر آن یک پورت ورودی و در سر دیگر دو پورت خروجی مشاهده می شود.

 اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور چیست؟

اما اسپلیتر وی جی ای فعال، دستگاه سخت افزاری است که در آن تعداد بیشتر پورت خروجی تعبیه شده است. این دستگاه ها باید به برق متصل شوند همچنین اغلب در طرفین آنها حداقل 2 درگاه خروجی مشاهده می شود. به این نوع اسپلاتور وی جی ای اصطلاحا اسپلیتر یک به دو گفته می شود.

 اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور چیست؟

معرفی اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور

برای معرفی اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور باید گفت که اگر قصد تهیه یک اسپلیتر وی جی ای دارید خوب است بدانید کابل یک به دو یا اسپیلاتور غیر فعال، مزیت های زیادی نسبت به نوع دیگر دارد. این اسپلیترها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند و به دلیل کار کردن بدون برق، موجب صرفه جویی در هزینه ها می شوند. به علاوه به قیمت بسیار کمتری نیز به فروش می رسند. 

معرفی اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور

از معایب این کابل ها هم می توانیم به عدم سازگاری آن با دستگاه های مختلف اشاره کنیم. یک منبع vga معمولا نمی تواند از طریق یک اسپلیتر غیر فعال، به درستی مانیتورها را تشخیص دهد. علاوه بر این از آن جایی که در این نوع کابل رابط هیچ قطعه ای برای تقویت شدن سیگنال ها قرار داده نشده معمولا تصاویر خروجی با کیفیت پایینی نمایش داده می شوند.

این نوع اسپلیتر وی جی ای برای مواقعی پیشنهاد می شود که منبع برق در اختیار ندارید و یا اینکه کیفیت تصویر برای شما الویت چندانی ندارد. همچنین این نوع کابل برای اتصال دو مدل مونیتور مشابه به خروجی اسپلیتر، گزینه مناسبی خواهد بود.

معرفی اسپیلیتر وی جی ای Splitter VGA مانیتور

اسپلیتر وی جی ای فعال که در اصطلاح معمول سوئیچ وی جی ای گفته می شود، مزایای زیادی دارد که کاربر را ترغیب به خرید آن می نماید. سوئیچ VGA می تواند یک پورت وی جی ای را به هر تعداد خروجی کپی کند. کامپیوتر با اتصال به این دستگاه، آن را به عنوان یک مانیتور تشخیص می دهد در نتیجه مشکل ناسازگاری با مدل های مختلف نمایشگر و تجهیزات مبنی بر VGA به وجود نخواهد آمد.

در پایان خوب است این نکته را نیز بدانید که اسپلیتر فعال VGA برای همه کاربرد ها مناسب است. در هنگام خرید آن توجه نمایید که مشخصات دستگاه با رزولوشن مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع قطعات کامپیوتر به سایت ایده برتر مراجعه نمایید.