برای ساخت مدل سه بعدی مورد نظر، مواد مصرفی مورد استفاده برای پرینتر سه بعدی اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر آن، نرم افزار پرینتر سه بعدی نیز در کیفیت قطعات پرینت شده بسیار موثر می باشد. نرم افزار چاپگر سه بعدی وظیفه انتقال و ترجمه فایل مدل سه بعدی را برای دستگاه پرینتر بر عهده دارد. برای این کار این نرم افزار محورها و خروجی های مواد مصرفی چاپگر را کنترل می کند.

آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی

برای درک بهتر این موضوع، می توان گفت زمانی که یک قطعه توسط چاپگر سه بعدی چاپ می شود، توسط نرم افزار پرینتر سه بعدی نیز پیاده سازی می گردد.

آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی

برای آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی باید گفت برنامه های نرم افزاری بسیاری وجود دارند که برای پیاده سازی مدل سه بعدی از آن ها استفاده می شود. اما پر استفاده ترین آنها، برنامه CURA است.

آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی

نرم افزار پرینتر سه بعدی CURA توسط شرکت ULTIMAKER ساخته شده اما به دلیل سهولت استفاده و کاربری آسان، شرکت های زیادی با خرید امتیاز این برنامه، آن را برای پرینترهای سه بعدی خود نیز پیاده سازی کرده اند.

از جمله مزایای نرم افزار پرینتر سه بعدی CURA می توان به تنظیمات آسان و چاپ قابل قبول قطعات اشاره کرد. این نرم افزار را می توان بر روی پرینتر های سه بعدی OPEN SOURCE به راحتی استفاده نمود.

آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی

گزینه دوم برای چاپ مدل های سه بعدی، نرم افزار پرینتر سه بعدی REPETIER است. این برنامه نسبت به CURA کمی پیچیده تر می باشد. این نرم افزار منوهای بیشتری را برای انجام تنظیمات در اختیار کاربر قرار می دهد اما برخی مواقع پرینت سه بعدی را با کیفیت بسیار پایینی ارائه می نماید.

آشنایی با نرم افزار پرینتر سه بعدی

نرم افزار SIMPLIFY3D، انتخاب دیگری برای پرینترهای سه بعدی است. این نرم افزار قدرتمندترین برنامه برای پرینت مدل های سه بعدی محسوب می شود و چاپ قطعات را با کیفیت بسیار بالا ارائه می دهد. اما کار با آن کمی مشکل و گیج کننده بوده و به کاربرانی که تجربه کمی برای کار با پرینترهای سه بعدی دارند، توصیه نمی شود.

به طور کلی می توان گفت حدود 40 تا 50 درصد کیفیت قطعات ساخته شده با پرینتر سه بعدی به نرم افزار مترجم چاپگر سه بعدی بستگی دارد.  

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ایده برتر مراجعه نمایید. 

منبع: xprinter3d.com