بیشتر مشاغل هنگام انجام معاملات تجاری، رسیدی نیز تهیه می کنند. روی رسیدها معمولا اطلاعاتی در رابطه با آنچه توسط مشتری خریداری شده، مبلغ اقلام و روش پرداختی ثبت می گردد. در بیشتر مواقع، کارکنان نسخه ای از این رسید را نیز به صورت چاپی به مشتری ارائه می دهند. برای انجام این فرآیند، مشاغل باید از نوعی پرینتر استفاده نمایند؛ به دستگاه هایی که به این منظور به کار گرفته می شوند، فیش پرینتر یا فیش زن می گویند. انواع مختلفي از فيش پرينترها در بازار وجود دارند كه هر كدام از آنها از تكنولوژي متفاوتي براي فعاليت كمك مي گيرند.

پرینترهای رسید بخش مهمی از سیستم مکانیزه فروش (POS) به شمار می آیند. علاوه بر چاپ فیش کارت های اعتباری و رسید مشتری در فروشگاه ها، از این ابزارهای کارآمد برای چاپ سفارش های آشپزخانه در رستوران ها نیز استفاده می شود.

اگر قصد خريد پرینتر صدور فیش را داريد، علاوه بر در نظر گرفتن تمام گزينه هاي موجود، لازم است بدانيد كه هر دستگاه فیش زن براي كاربردي منحصر به فرد طراحي شده است. چنانچه نوع دستگاهی كه انتخاب كرده ايد با محيط كسب و كار شما همخواني نداشته باشد، مجبور خواهيد شد هزينه بالايي براي تعمير يا تعويض آن بپردازيد. از نتايج استفاده از دستگاه صدور فاکتور نامناسب، مي توان به چاپ بي كيفيت و تاخيرهاي طولاني در ارائه خدمات به مشتري ها اشاره كرد.

انواع فیش پرينتر

انواع فیش پرينتر

  • فیش پرينتر حرارتي

اکثر مشاغل از فیش پرینترهای حرارتی برای تکمیل فرآیند چاپ رسید استفاده می نمایند.

روش كار: پرينترهاي حرارتي به عنوان محبوب ترين سبك فیش پرينترهاي بازار، از گرما براي انتقال نويسه ها و تصاوير روي كاغذهاي مخصوص استفاده مي كنند. به اين صورت كه هد پرينتر با كاغذ حرارتي در تماس قرار مي گيرد. در اثر گرما كاغذ تغيير رنگ داده و سياه مي شود. برخی از پرينترهاي حرارتی می توانند در دو رنگ (معمولاً سیاه و قرمز) چاپ کنند که نتیجه استفاده از دماهای مختلف برای ایجاد رنگ های متفاوت است.

موارد استفاده: از فیش پرینترهای حرارتی به طورگسترده در مکان هایی مثل رستوران ها، دستگاه های خود پرداز بانک ها، دستگاه های نوبت دهی، سینماها، فروشگاه ها و داروخانه ها نیز استفاده می برند.
سرعت صدور رسید یکی از مهم ترین عوامل در جلب رضایت مشتری به شمار می آید که اين پرينترها از سرعت بسیار بالایی برخوردارند. (در هر ثانيه مي توانند 250 ميلي متر رسيد چاپ كنند.) علاوه بر اين پرينترهاي حرارتی وضوح چاپ بالاتری را ارائه مي دهند و باعث افزایش كيفيت رسیدها می شوند، به ویژه آنهایی که دارای آرم یا نویسه های خاص هستند. واضح است که هر چقدر قابلیت های تجهیزاتی این چنینی بالاتر باشد، هزینه بیشتری نیز باید برای تهیه آنها پرداخت شود.
همچنين سر و صداي کمی توليد مي كنند و معمولاً اندازه کوچک و طراحی زیبایی دارند؛ پس فضای زیادی را اشغال نمی کنند. بدين ترتيب مي توان از اين دستگاه ها در انواع فروشگاه ها و حتي محيط هاي اداري حرفه اي، كه به چاپ رسيد با حجم بالا نياز است، استفاده برد.
این تکنولوژی چاپ از جوهر یا تونر استفاده نمی کند و این امر با گذشت زمان، کمک شایانی به جبران هزینه اولیه بالا خواهد نمود. علاوه بر این، کاغذ مصرفی این فیش پرینترها (رول حرارتی) نیز قیمت چندانی ندارد. همچنین، سال ها بدون نیاز به هیچ گونه سرویس و تعمیر می توانند فعالیت نمایند.
اکثر فیش پرینترهای حرارتی از چندین روش اتصال پشتیبانی می کنند؛ همانند اترنت (برای چندین کامپیوتر یا برقراری ارتباط از فاصله زیاد)، کابل سریال، USB و در برخی نمونه های Wi-Fi. قبل از خرید یکی از این فیش پرینترها مطمئن شوید که دستگاه با صندوق فروشگاهی و سایر سخت افزارهای مورد استفاده شما سازگاری داشته باشد.
رسيدهای چاپ شده روي كاغذهاي حرارتي دائمي نيستند و با گذر زمان كمرنگ تر شده و در نهايت محو مي شوند. همچنين در محيط هايي كه دماي هوا بالاست نيز نمي توان از اين پرينترها استفاده كرد؛ زيرا كاغذهاي حرارتي هنگام قرار گرفتن در معرض گرما تغيير رنگ مي دهند.
تحولات جدیدتر در چاپ حرارتی شامل چاپ رنگی و چاپ دو طرفه برای رسیدها می باشد.

انواع فیش پرينتر

  • پرينترهاي سيار(همراه)

فیش پرينترهاي سیار نوعي از فیش پرينترهاي حرارتی مي باشند که برای استفاده مشاغل سیار در نظر گرفته شده اند. طراحي آنها از نظر ارگونوميك براي استفاده در هنگام حركت مناسب بوده و به دليل وزن سبكي كه دارند، به آساني قابل حمل هستند. (مي توانند به كمربند يا لباس بسته شوند.)
امكان ايجاد يك شبكه ارتباطي از طريق بلوتوث، Wi-Fi يا WLAN و بدون نياز به كابل، توسط اين پرينترها وجود دارد.
از ويژگي هاي حائز اهميت پرينترهاي سيار، عمر طولاني باتري آنهاست كه مانع خرابي ناشي از تعويض يا شارژ مداوم باتري مي شود. به همین خاطر، می توان از این فیش پرینترهای ساعت های طولانی بدون نیاز به شارژ مجدد استفاده نمود.
بعلاوه از آنجايي که براي استفاده از اين گونه پرينترها اكثرا از تلفن هاي همراه استفاده مي گردد، مي توان از مدل های سازگار با IOS ، Android یا Windows Mobile و همچنین سیستم های مكانيزه فروش (POS) بهره برد.

انواع فیش پرينتر

موارد استفاده: پرينترهای سیار براي پرسنل تحویل کالا، رانندگان کامیون و ساير كاركناني كه بيرون از يك محيط ثابت فعاليت دارند، بهترين انتخاب هستند و به آنها اجازه می دهند تا به راحتي براي مشتري هاي خود رسيد چاپ كنند.
با توجه به شرايط متفاوتي كه پرينترهاي سيار مي توانند در آن قرار بگيرند، (از جمله دماي متغير، آب و هواي نامناسب و ضربه هاي احتمالي) بايد به دنبال دستگاهي باشيد كه رتبه بندي IP داشته و از مقاومت بالايي برخوردار است.
شناخت انواع فيش پرينترها و برنامه هاي كاربردي كه براي كسب و كار شما مناسب تر هستند، مي تواند تصميم گيري را كمي پيچيده كند. اگر گزينه هاي موجود را متناسب با شغل خود محدود كنيد، باز هم خواهيد ديد كه مدل ها از نظر سرعت چاپ، وضوح، مارك تجاري و اندازه و البته قيمت متغير هستند. شما می توانید در سایت شركت ایده برتر پارسيان انواع فیش پرینتر را مشاهده كرده، توضیحات هر مدل را بررسی کنید و سپس نسبت به خرید فیش پرینتر اقدام نمایید.