هر سیستم نظارت تصویری، ساختار خاص خود را دارد و به شیوه ای اختصاصی طراحی می شود.

به همین دلیل برای هر سیستم امنیتی، انواع خاصی از سیستم های ذخیره سازی تصویر هستند که می توانند برای ضبط تصاویر دوربین های مدار بسته به کار گرفته شوند.

راهنمای خرید هارد دیسک مناسب برای سیستم های نظارت تصویری

لازم است کاربران پیش از اقدام به خرید دوربین مداربسته و سیستم امنیتی برای محل کار یا منزل خود، با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

راهنمای خرید هارد دیسک مناسب برای سیستم های نظارت تصویری

مواردی از قبیل برنامه ضبط تصاویر ویدئویی توسط دوربین های مداربسته، مدت زمان نگهداری فایل های تصویری و همچنین ذخیره شدن دیتاها بر روی حافظه ذخیره سازی مناسب، باید از قبل مشخص گردد.

همان طور که در بخش های قبلی مقاله نیز گفته شد برای جلوگیری از سوختن هارددیسک و از دست رفتن فایل های ذخیره شده، انتخاب سیستم ذخیره سازی مناسب، اهمیت بسیار زیادی دارد.

راهنمای خرید هارد دیسک مناسب برای سیستم های نظارت تصویری

به طور معمول، سیستم های نظارت تصویری که یک هارد دیسک برای ذخیره سازی تصاویر دارند، قادرند تا حداکثر 16 دوربین مدار بسته را تحت پوشش قرار دهند.

البته نسل جدید هارددیسک های موجود در بازار، عملکرد قوی تری داشته و می توانند تصاویر را از تعداد بیشتری دوربین مداربسته دریافت و ذخیره نمایند.

یکی از قابلیت های مهم یک هارددیسک که در بخش ذخیره سازی سیستم امنیتی به کار گرفته می شود، توانایی پشتیبانی از دوربین های مدار بسته با رزولوشن بسیار بالا است.

یک هارد دیسک باید بتواند حجم زیادی از تصاویر و فایل های ویدئویی را از دوربین مدار بسته دریافت کند و با امکان ضبط مداوم، آن ها را ذخیره نماید.

مثلا در سیستم های امنیتی در فروشگاه های زنجیره ای کوچک، یک NVR یا DVR با 8 یا 16 کانال کفایت می کند.

راهنمای خرید هارد دیسک مناسب برای سیستم های نظارت تصویری

چنین سیستمی نیاز به ضبط تصاویر با رزولوشن بسیار بالا نداشته و به طور معمول، به مدت 2 هفته یا 1 ماه فایل ها را به صورت آرشیو نگهداری می کند.

به این ترتیب یک هارد دیسک با حجم معمولی و متداول نیز می تواند نیاز های امنیتی این فروشگاه را تامین نماید.

اما ضبط تصاویر دوربین مداربسته در فضاهای بزرگ، کمی متفاوت است. در پروژه های پیشرفته و بزرگی همچون نظارت تصویری در سطح شهر، هزاران دوربین مداربسته به کار گرفته می شوند.

این دوربین ها از نوع دوربین مداربسته تحت شبکه بوده و به یک مرکز کنترل متصل می شوند. برای ذخیره سازی اطلاعات در این حجم وسیع باید راهکار ویژه ای اندیشیده شود.

راهنمای خرید هارد دیسک مناسب برای سیستم های نظارت تصویری

برای پشتیبانی از این تعداد دوربین مدار بسته و دریافت تصاویر و ذخیره کردن تمام آن ها، به یک راهکار ذخیره سازی پیشرفته نیاز خواهد بود.

معمولا کارشناسان، در این پروژه ها هارد دیسک های متعددی را قرار می دهند که هر یک ظرفیت ذخیره سازی بالایی داشته و امکانات پیشرفته و اختصاصی تری را در اختیار کاربران قرار می دهد.

منبع: cctvonline