برد هوشمند تصویری که از پروژکتور بر روی پرده منعکس می شود را لمسی (بوسیله انگشت یا قلم مخصوص) میکند. می‎توانید بدون استفاده از ماوس و کیبورد اطلاعات و نرم‎افزار‎های مختلف سیستم را مدیریت کنید. یک برد هوشمند در واقع یک صفحه کامپیوتری بزرگ است که به لمس حساس است. برد های هوشمند بدون نیاز به وسیله جانبی برد به تنهایی حرکت قلم یا انگشت را روی سطح خود تشخیص داده و آن را به کامپیوتر انتقال می دهند.

کیت هوشمند ابزاری کم حجم و پرتابل( قابل حمل) است که پس از اتصال به رایانه و نصب نرم افزار مربوطه، تصویر ویدئو پروژکتور بر روی سطح وایت برد، دیوار و یا هر سطحی را هوشمند و با قابلیت تماس قلم تبدیل می‌کند.

برای کار با کیت های هوشمند کافیست قلم را روی سطح مورد نظر حرکت دهید. کیت با تکنولوژی بی سیم حرکت قلم را پردازش کرده و آن را به کامپیوتر انتقال میدهد. کامپیوتر هم اطلاعات را به ویدئو پروژکتور میفرستد.

تفاوت کیت هوشمند با برد هوشمند

کیت هوشمند بسیار سبک و قابل حمل بوده و قیمتی بسیار ارزان تر از بردهای هوشمند است. اما کیفیت و دوام کیت‌های هوشمند نسبت به بردهای هوشمند کمتر بوده و هم چنین سرعت ردیابی قلم پایین تری دارند.

تفاوت کیت هوشمند با برد هوشمند

کیت‌ های هوشمند نوری شامل یک دوربین و یک قلم مادون قرمز (نوری) دارند که دوربین کنار دیتا ویدئو پروژکتور در فاصله ۵/۳ متر نصب می‌شود تا بتواند کل ابعاد تصویر را دریافت نماید. لازم است توجه کنید که در هنگام کار با قلم ارتباط دوربین با قلم به هر نحوی قطع شود نمی‌توان بر روی تصویر کار کرد. دقت کنید که در زمان استفاده از کیت هوشمند نباید آنرا جابجا کرد، درصورت جابجایی کالیبراسیون باید مجددا انجام گیرد.

در صورتی که با توجه به شرایط کار می خواهیم به صورت پرتابل استفاده نماییم و نیاز کمتری به نوشتن روی تصویر باشد و میخواهیم هزینه کمتری نیز پرداخت کنیم، بهتر است از کیت هوشمند استفاده کنیم. اما اگر قصد استفاده در مکان های ثابتی را داریم (قصد جابجایی دستگاه را نداریم) و لزوم بیشتری هم به نوشتن مطالب داریم، بهتر است که از برد هوشمند استفاده نماییم.