برخلاف بيشتر قطعات کامپيوتري که فقط کافي است آن را به برق زده و ديگر کاري به کارش نداشته باشيد، بايد مراقبت ويژه اي از پرينترها به عمل آوريد و بدانید چگونه از پرینتر خود مراقبت کنید. ممکن است تصور کنيد که با خريد پرینتر ارزان، هزينه هاي جانبي نيز کاهش خواهند يافت، اما دقت داشته باشيد که قيمت مواد مصرفي اصلي پرينترها تقريباً به اندازه قيمت يک پرينتر نو است.

جلوگیری از خشک شدن جوهر پرینتر

قبل از نصب پرينتر، حتماً دفترچه راهنماي پرينتر خود را بخوانيد تا هنگام نصب دچار مشکل نشويد. بزرگ ترين مشکل پرينترهاي جوهر افشان، خشک شدن جوهر آن ها در صورت عدم استفاده طولاني مدت از پرينتر است. به همين دليل سازندگان برای جلوگیری از خشک شدن جوهر پرینتر بخشي به نام Nozzle Check يا Test Print را در نرم افزار همراه پرينتر قرار داده اند تا در صورت عدم استفاده طولاني مدت از پرينتر، هر هفته يا ده روز يک بار اين قسمت را اجرا کنيد تا با چاپ يک متن يا طرح مختصر، از خشک شدن جوهر پرينتر جلوگيري کنيد. خوشبختانه پرينترهاي ليزری چنين مشکلي ندارند.

جلوگیری از خشک شدن جوهر پرینتر

نگهداری از پرینتر و مواد مصرفی آن

تا جايي که امکان دارد، سعي کنيد از مواد مصرفي اصلي در پرينتر خود استفاده کنيد. جوهرهاي ساخته شده توسط سازنده اصلي با پرينتر شما سازگاري کامل داشته و مي توانيد مطمئن باشيد که کيفيت چاپ نسبت به قبل تغيير نخواهد کرد. البته مي توانيد کارتريج را شارژ کنيد، اما هر جوهر متفرقه اي با پرينتر سازگار نبوده و تنها برخي از آن ها کيفيت خوبی دارند. اين که بدانيد کدام جوهر متفرقه با پرينتر شما هماهنگي بهتري از نظر کيفيت نهايي چاپ دارد، تنها با آزمايش اين جوهرها امکان پذير است. شارژ جوهر و کارتريج نيز وضعيت مشابهي دارد و با آن که هزينه آن از خريد يک جوهر و کارتريج جديد بسيار کمتر است، اما مشکلات و افت کيفيت خود را دارد. به همین دلیل نگهداری از پرینتر و مواد مصرفی آن بسیار مهم می باشد.

تاثیر کاغذ در نگهداری از پرینتر

هر کاغذي نيز با پرينتر شما هم خوانی ندارد. وب سايت شرکت سازنده چند مدل کاغذ براي پرينتر شما معرفي کرده، اما مي توان از توليدات سازندگان ديگر نيز بدون نگراني استفاده کرد. کاغذها در وزن هاي مختلفي توليد مي شوند. وزن بيشتر کاغذ برابر است با کيفيت بالاتر و البته قيمت بيشتر، با اين حال هر کاغذ گلاسه اي براي پرينتر شما مناسب نيست. تصور نکنيد که با خريد کاغذ گلاسه هايي که در فروشگاه هاي لوازم التحرير به فروش مي رسند و قيمت پاييني دارند، مي توانيد در هزينه هاي خود صرفه جويي کنيد. کاغذهاي مخصوص پرينترها طوري طراحي شده اند که بتوانند به خوبي جوهر و تونر را جذب کنند. کاغذهاي گلاسه معمولي ممکن است نتوانند جوهر را جذب کرده و در نتيجه پس از چاپ با تصويري مبهم و رنگ هاي به هم ريخته رو به رو خواهيد شد.

تاثیر کاغذ در نگهداری از پرینتر

همچنين براي داشتن بهترين کيفيت، قبل از شروع چاپ، نوع کاغذ خود را از فهرست کاغذهاي موجود در نرم افزار پرينتر انتخاب کنيد. براي مثال، هنگامي که کاغذ شما Premium Glossy است، بايد همين مدل را از فهرست کاغذها انتخاب کنيد. براي صرفه جويي در مواد مصرفي، سعي کنيد در مواقعی که به چاپ با کيفيت نياز نداريد، از حالت Draft استفاده کنيد تا جوهر و تونر کمتري مصرف شود.

در پرينترهاي جوهر افشان، با هر بار روشن شدن پرينتر، کمي جوهر صرف تميز کردن هد چاپ مي شود. به همين دليل اگر به صورت مداوم از پرينترهای جوهر افشان استفاده مي کنيد، دستگاه خود را روشن بگذاريد. نگران مصرف برق آن نيز نباشيد، زيرا در زمان بيکاري پرينتر در حالت Stand by قرار مي گيرد که توان مصرفی را تا حدود زيادي کم مي کند.

تمیز کردن پرینتر

پرينتر خود را تميز نگه داريد. اگر سيني نگه دارنده کاغذ پرينتر شما در معرض هوا قرار داشته و هميشه دسته اي کاغذ نيز در آن وجود دارد، بايد بدانيد که گرد و غبار به سادگي در پرينتر شما نفوذ خواهد کرد و در نتيجه بعد از مدتي باعث بروز مشکلات مي شود. به همين دليل با توجه به ميزان استفاده از پرينتر، در بازه هاي زماني معين بايد نسبت به تمیز کردن پرینتر خود اقدام کنید. اگر پرينتر شما داراي درب است (مانند درب پرينترهاي جوهرافشان که براي تعويض جوهر در نظر گرفته شده اند)، سعي کنيد هميشه آن را بسته نگه داريد. براي تميز کردن بدنه پرينتر نيز از پارچه اي نرم و بدون پرز استفاده کنيد. در ضمن هيچ گاه از الکل و ديگر حلال ها براي تميز کردن داخل و خارج پرينتر استفاده نکنيد.

از ابزارهاي موجود در نرم افزار پرينتر براي رفع عيب استفاده کنيد. اين ابزارها شامل تميز کردن هد پرينتر و تنظيم نازل هاي چاپ است. بهتر است از ابزار تميز کردن هد تنها يکي دو بار در هر دفعه استفاده کنيد. اين ابزار از جوهر پرينتر براي تميز کردن هد استفاده مي کند و در صورتي که چند بار پشت سر هم از آن استفاده کنيد، حجم زيادي از جوهر شما مصرف خواهد شد.
نکته آخر شايد کمي ساده به نظر برسد؛ هميشه پرينتر را به کمک دکمه آن خاموش کرده و به طور مستقيم آن را از برق نکشيد. انجام اين کار باعث مي شود که هد پرينتر در محل اوليه خود قرار نگرفته و پروسه خاموش شدن دستگاه به درستي صورت نگيرد.