انواع بارکدها کاربردهای متنوعی دارند. اما از آنها چگونه برای انجام عملیات های پرداخت استفاده می گردد؟

بارکدهای QR

همان طور که می دانید، بارکدهای دو بعدی انواع مختلفی دارند. یکی از پرکاربردترین بارکدهای دو بعدی، کدهای پاسخ سریع هستند که به اختصار آنها را کد QR می نامند. این نام، علامت تجاری نوعی بارکد ماتریسی است در سال 1994 برای استفاده در صنعت خودروسازی ژاپن ساخته شد. از آن زمان به بعد، در بسیاری از زمینه ها از این کد استفاده می کنند؛ برای مثال برای بازاریابی و اشتراک گذاری اطلاعات. همچنین این بارکدها به عنوان یک روش محبوب در بین مردم برای انجام عملیات های پرداخت، به ویژه در چین، به شمار می روند.

بارکدهای QR

کد QR دارای چهار مزیت مهم می باشد:
- حجم زیادی از اطلاعات را در خود ذخیره می کند.
- می توان آن را از روی صفحه نمایش های دیجیتالی اسکن کرد و نه فقط از روی کاغذ و برچسب.
- حتی اگر بخشی از کد آسیب دیده باشد نیز همچنان قابل خواندن خواهد بود.
- امن تر است زیرا اطلاعات به کمک تکنیک های پیچیده ای رمزگذاری می شوند.
هنگامی که یک کد QR اسکن می شود، الگوهای افقی و عمودی ماتریس توسط نرم افزار اسکنر شما رمزگشایی شده و به یک رشته نویسه تبدیل می گردد. بر اساس دستور آن نویسه ها، اطلاعاتی به شما نمایش داده شده و یا عملیات پرداخت را آغاز می نماید.

مشخصات کدهای QR

انواع زیادی از بارکدهای تک بعدی و دو بعدی وجود دارند که بسیاری از آنها به یکدیگر شباهت دارند. کد QR فقط یکی از این نمادهای دو بعدی است. این کد با سه مربع کوچک در گوشه های پایین و بالا سمت چپ و گوشه بالا سمت راست برجسته می گردد. روی هم رفته، خود کد هم دارای شکل مربع است که از ماتریسی از مربع های کوچک تر تشکیل می شود. تعداد مربع های کوچک در هر طرف می تواند متفاوت باشد. هر چه مربع ها کمتر باشند، کد حاوی اطلاعاتی کمتری می باشد و بالعکس. از آنجایی که اطلاعات در هر دو بعد عمودی و افقی جای می گیرند، کدهای QR می توانند داده های بسیار بیشتری نسبت به بارکدهای خطی در خود نگه دارند. به دلیل وجود این ویژگی است که چنین بارکدهایی امکان رمزگذاری برای پردازش عملیات پرداخت را فراهم می آورند.

مشخصات کدهای QR

پرداخت توسط کد QR چگونه اتفاق می افتد؟

برخلاف بارکدهای خطی که فقط توسط اسکنرها از روی کاغذ یا برچسب قابل خواندن هستند، کدهای QR را هم می توان از کاغذ و هم از صفحه نمایش خواند. به همین دلیل این کدها را در برخی فروشگاه ها و نرم افزارهای آنلاین مشاهده می نمایید.
برای اسکن یک کد QR، به یکی از موارد زیر نیاز خواهید داشت:
- تلفن همراه هوشمند یا تبلت مجهز به دوربین.
- بارکدخوان که از اسکن کدهای دو بعدی پشتیبانی کند.
گوشی موبایل اندروید و آیفون می توانند کدهای QR را مستقیما از طریق دوربین اصلی اسکن کنند؛ البته به شرطی که جدیدترین نرم افزارهای اندروید و IOS را داشته باشند. شما به راحتی دوربین را باز کرده و آن را جلوی کد نگه می دارید. دستگاه بلافاصله بارکد را تشخیص می دهد و اطلاعات نهفته در آن را برای شما تفسیر می کنید.
تا چند سال گذشته، باید از یک نرم افزار اختصاصی اسکن کد QR در دستگاه تلفن همراه خود استفاده می کردید که بعضی از آنها اطلاعات کارت پرداخت شما را ذخیره می کردند. برخی از برنامه های بانکی و پرداختی همچنین می توانند کدهای QR را برای پرداخت ها و نقل و انتقالات بانکی پردازش نمایند.

پرداخت توسط کد QR چگونه اتفاق می افتد؟

پرداخت های QR از طریق هر یک از روش های زیر قابل پردازش هستند:
1- اسکن توسط تلفن هوشمند در فروشگاه ها.
برنامه مربوطه، که به شما اجازه پرداخت QR را می دهد، باز کنید. سپس کدی را که بر روی صندوق فروشگاهی، بسته بندی محصولات، وب سایت یا قبض کاغذی نمایش داده شده اسکن کرده و در صورت لزوم، قبل از نهایی کردن عملیات پرداخت، قیمت را تایید نمایید.
2- فروشندگانی که کد را از روی صفحه تلفن همراه شما اسکن می کنند.
پس از این که مبلغ کل خرید توسط سیستم مکانیزه فروشگاه (سیستم POS) محاسبه گشت، برنامه پرداخت مربوطه را باز کنید. این برنامه یک کد QR منحصر به فرد را نشان می دهد که جزئیات کارت بانکی شما را در خود دارد. فروشنده این کد را با اسکنرهای بارکد دو بعدی اسکن کرده و معامله را نهایی می کند.
3- پرداخت برنامه به برنامه.
هم شما و هم فروشنده برنامه های مربوطه را باز کرده، سپس کد QR منحصر به او که در برنامه نشان داده می شود را از طریق برنامه خود می خوانید. مبلغ پرداختی را تایید می کنید و برای پردازش پرداخت ضربه می زنید.
در گذشته پرداخت توسط کد QR به دلیل سرعت پایین اینترنت چندان سریع نبود؛ اما امروزه اتصالات شبکه آنقدر قوی شده اند که پرداخت ها فورا پردازش می شوند.

پرداخت توسط کد QR چگونه اتفاق می افتد؟

مزایای استفاده از کدهای QR چیست؟

به تجهیزات خاصی نیاز نخواهید داشت- اگر از پس هزینه های خرید بارکد اسکنر دو بعدی بر نمی آیید، می توانید از تلفن های همراه هوشمند خود برای این کار استفاده کنید. تمام آنچه برای اسکن کدهای QR نیاز دارید، دوربین تلفن همراهتان است.
سهولت استفاده و سرعت بالا- فقط اسکن کد QR باعث شناسایی فوری مشخصات گیرنده می شود و دیگر لازم نیست اطلاعات او را وارد کنید.
راحتی بیشتر- با استفاده از کدهای QR از هر مکانی فقط با چند ضربه روی دستگاه تلفن همراه می توانید پرداخت های خود را انجام دهید.
افزایش امنیت- ذخیره اطلاعات پرداخت در تلفن همراه و حمل آن بسیار ایمن تر از آن است که کیف پول خود را پر از پول نقد و کارت های اعتباری کنید و به هر جایی که می روید ببرید. احتمال سرقت و سوء استفاده از طریق جزئیات پرداخت شما توسط کدهای QR کمتر خواهد بود.
اگر قصد دارید از این نوع پرداخت ها در کسب و کار خود بهره ببرید، برای خرید انواع بارکدخوان و کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره قبل از خرید می توانید با کارشناسان و متخصصان بخش فروش مجموعه ایده برتر پارسیان تماس حاصل فرمایید.