همان طور که در بخش قبلی این مقاله نیز اشاره کردیم، فناوری اینترنت اشیا با سرعت هر چه بیشتر در دنیا در حال گسترش است و افراد زیادی برای به کاربردن تمایل نشان می دهند.

اما با این حال مشکلات عدیده ای بر سر راه فراگیر شدن این تکنولوژی پرکابرد و تخصصی وجود دارد.

چه موانعی در مسیر پیشرفت اینترنت اشیا وجود دارد؟ - قسمت دوم

چه موانعی در مسیر پیشرفت اینترنت اشیا وجود دارد؟

در قسمت گذشته به مشکل عدم دسترسی کافی به اینترنت و همچنین هزینه های چشمگیر اینترنت اشیا اشاره کردیم. در ادامه، عوامل دیگری را مطرح کرده و با هم بررسی می کنیم.

  • امنیت و حفظ حریم شخصی

یکی دیگر از مشکلاتی که بر سر راه اینترنت اشیا وجود دارد و مانع از فراگیر شدن آن در سراسر جهان می شود، امنیت کاربران و حفظ حریم شخصی آنان است.

حفظ اطلاعات شخصی و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به آنها، دغدغه اصلی بسیاری از کاربران به شمار می آید.

چه موانعی در مسیر پیشرفت اینترنت اشیا وجود دارد؟

اتصال دستگاه های بیشماری که به صورت روزانه از آنها استفاده می کنیم، به اینترنت می تواند از جهات زیادی خطرناک بوده و موجب سوءاستفاده هکرها از اطلاعات خصوصی افراد شود.

همان طور که طی چند سال اخیر شاهد اتفاقات مشابه آن بوده ایم. مثلا چنانچه به خاطر داشته باشید پس از هک شدن سرویس icloud عکس های خصوصی بسیاری از افراد مشهور در فضای وب منتشر شد.

این موضوع و رخدادهای مشابه، موجب شد گروه زیادی از کاربران تصور خوبی نسبت به اشیا هوشمند نداشته باشند.

تصور کنید در آینده ای نه چندان دور تمام لوازم خانه و لوازم شخصی تان مثل کفش یا لباس به اینترنت متصل باشد. مثلا کفش های شما تمام نقاطی که تا به حال در آنها حضور داشته اید را ثبت می کنند.

در نتیجه طراحان و توسعه دهندگان سرویس های IOT باید به مشتریان خود اطمینان دهند که از اطلاعات شخصی آنها به درستی محافظت خواهند کرد.

چه موانعی در مسیر پیشرفت اینترنت اشیا وجود دارد؟

  • افزایش حجم داده ها

طبق پیش بینی کارشناسان تا سال 2020 چیزی در حدود 26 میلیارد دستگاه تحت سلطه اینترنت اشیا خواهند بود. این امر انقلاب بزرگی در دنیای تکنولوژی ایجاد خواهد کرد.

اما از سوی دیگر میزان داده ها نیز تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند. این امر ممکن است در عملکرد بسیاری از شرکت ها و سازمان ها اختلال ایجاد کند.

برخی از این شرکت ها هم اکنون نیز توانایی جمع آوری و نگهداری حجم بالای دیتا برای دستگاه های متصل به اینترنت را ندارند.

افزایش حجم داده ها

در نتیجه ابتدا باید ظرفیت کافی برای نگهداری داده ها در اختیار مدیران و کسب و کارهای مختلف قرار گیرد و پس از آن برای توسعه دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیا سرمایه گذاری شود.

یکی از راه حل های کاربردی که به عملکرد بهتر iot کمک می کند، این است که ابزارهای مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده ها را توسعه دهند. این امر می تواند تا حد زیادی به سرعت فراگیر شدن اینترنت اشیا بیفزاید.

با بخش بعدی این مقاله همراه باشید.

منبع: smartdatacollective