همان طور که می دانید در معرفی و بیان ویژگی های ویدئو پروژکتورها از تعاریف و اصطلاحات خاصی استفاده می شود که هر یک به یکی از قابلیت های دیتا پروژکتور اشاره دارند.

بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

شدت روشنایی پروژکتور یکی از مهمترین مشخصات فنی این دستگاه پرکاربرد است. این مشخصه با انسی لومنز ANSI lumens یا به اختصار انسی Ansi بیان می شود. این آیتم، معیاری برای بیان میزان درخشندی تصویر است. انسی یکی از معیارهایی است که توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا تعیین شده و در تمام جهان رسمیت دارد. در یک توضیح کلی باید گفت که مقدار روشنایی یا لومن دیتا پروژکتور یک گزینه مهم است که همیشه در مشخصات دستگاه بیان می شود و کاملا مربوط به لامپ ویدئو پروژکتور می باشد.

بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

در هنگام خرید پروژکتور باید توجه کنید که هرچه مقدار لومن دستگاه بیشتر باشد، تصویر روشن تری نمایش داده می شود. البته بر خلاف تصور عمومی، بیش از حد روشن بودن تصویر، ویژگی مطلوبی نیست و بهتر است علاوه بر انسی لومن، به آیتم های دیگر در مشخصات ویدئوپروژکتور نیز توجه کنید تا بتوانید تصویری با روشنایی مناسب دریافت کنید.

بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

در ادامه برای بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدیو پروژکتور باید گفت که برای انتخاب میزان روشنایی ویدیو پروژکتور، باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال، معمولا چند نفر در اتاق حضور خواهند داشت؟ زیرا هر چه تعداد افراد حاضر در اتاق بیشتر باشد، لازم است اندازه تصویر افزایش یابد که این کار از روشنایی صفحه کم می کند. بنا بر این هرچه تصویر بزرگتری از پروژکتور بخواهید، نیاز به لومن بالاتری خواهید داشت. یا این که نور معمولی محیط چقدر است؟ می دانید که اصولا ویدئو پروژکتور در یک اتاق تاریک، بهترین تصویر را نمایش می دهد. اگر ویدئوپروژکتور شما در اتاقی نصب شده که نمی توان آن را کاملا تاریک و بی نور کرد، به یک دیتا پروژکتور با انسی لومن بالا نیاز دارید و همچنین اگر در یک محیط کاملا بی نور قرار دارید، باید لومن کمتری را انتخاب کنید تا نگاه کردن به تصویر باعث آزردن چشم و سردرد مخاطبان نگردد.

بررسی انسی لومن یا شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

صفحه نمایشی که تصویر ویدیو پروژکتور بر روی آن نمایش داده می شود نیز مهم است. زیرا می تواند تاثیر زیادی روی کیفیت و روشنایی تصویر داشته باشد. از آنجایی که امروزه انواع پرده نمایش با بازتاب نور بالا وجود دارند، استفاده از یک دیتا پروژکتور با روشنایی و لومن کم نیز می تواند کافی باشد.

در آخر نیز توجه کنید که چه کاربردی را از ویدیو پروژکتور انتظار دارید. زیرا کاربردهای آموزشی و کارگروهی اغلب در محیط های با نور کم انجام می شوند پس نیاز به پروژکتور با روشنایی بیشتری دارند. در مقابل نمایش عکس و فیلم چون در یک محیط کاملا تاریک رخ می دهد پروژکتوری با نور خروجی کمتر نیاز است.

به طور میانگین شدت روشنایی یک پروژکتور سینمای خانگی معمولاً کمتر از 2500 لومن است. دلیل این امر این است که این پروژکتورها برای شبیه سازی یک سالن سینما در خانه طراحی شده اند و اکثراً در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که چراغ های اتاق خاموش است. همان طور که اشاره شد، در چنین محیط هایی به شدت روشنایی بالا نیازی نیست. حتی برخی از ویدیو پروژکتورهای قابل حمل LED که بیشتر برای مصارف شخصی و خانگی کاربرد دارند، دارای شدت روشنایی کمتر از 1000 لومن هستند.

اما شدت روشنایی مناسب برای یک ویدئو پروژکتور کلاسی یا اداری بین 3000 تا 4000 لومن است. حتی برخی برندها مانند پاناسونیک یا اپسون اقدام به تولید یک سری پروژکتور با روشنایی بیش از 4000 لومن برای استفاده در محیط های آموزشی و اداری کرده اند. به هر حال ابتدا شما باید سطح نور کلاس یا اتاق جلسه خود را بسنجید و سپس متناسب با آن مدل مناسب خود را از میان محصولات متنوع موجود در بازار انتخاب نمایید.

اگر قصد نمایش تصویر در محیط های کاملاً روشن و پر نور (مانند نمایشگاه ها، موزه ها و مکان های تبلیغاتی) را دارید، باید نسبت به خرید پروژکتوری با روشنایی بالاتر از 5000 لومن اقدام کنید. این ویدئو پروژکتورها تصاویری شفاف، درخشان و پر زرق و برق را به نمایش می گذارند و توجه مخاطبان را به طور کامل به محتوای مورد نظر شما جلب می نمایند. همچنین در سالن های بزرگ مانند سالن کنفرانس، سخنرانی و سمینار که تعداد افراد زیادی در آنها حضور دارند، باید از پروژکتوری با روشنایی بالا استفاده کنید. لازم به ذکر است که ویدئو پروژکتورهایی با شدت روشنایی بالاتر از 8000 لومن نیز در بازار موجود هستند که برای نمایش تصاویر در فضاهای باز کاربرد دارند. از این پروژکتورها بیشتر در رویدادهای مذهبی، مناسبتی و تبلیغاتی استفاده می شود.

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی ایده برتر پارسیان مشخصات فنی و قیمت انواع ویدئو پروژکتور موجود در بازار را مشاهده و با هم مقایسه کنید و در نهایت مدل مورد نظرتان را با بهترین قیمت تهیه نمایید. همچنین برای این منظور می توانید با شماره 73027-021 تماس بگیرید.