وجود مانیتور لمسی در رایانه های شخصی یکپارچه (all in one) و صفحه نمایش لمسی در تبلت ها و گوشی های هوشمند مناسب بوده و مزایای بسیاری دارد اما وجود صفحه نمایش لمسی برای لپ تاپ مناسب نیست و خرید آن می تواند اشتباه باشد.

چرا نباید لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی بخریم؟

دلایل مناسب نبودن لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی

1. قیمت بالا

بعضی از لپ تاپ ها فقط با صفحه نمایش لمسی در بازار موجود هستند اما در بعضی از لپ تاپ ها صفحه نمایش لمسی به عنوان گزینه ای اختیاری در زمان پیکربندی سیستم و با هزینه بیشتر از طرف فروشندگان معرفی می شود. برای مثال شرکت لنوو لپ تاپ ThinkPad T460s را با صفحه نمایش لمسی 75 دلار گرانتر از همین مدل بدون صفحه نمایش لمسی به فروش می رساند.

2. عمر باطری ضعیف

قابلیت touch digitizer در لپ تاپ هایی با صفحه نمایش لمسی همیشه روشن است، هرچند شما از آن استفاده هم نکنید باز هم انرژی بیشتری مصرف می شود. به همین دلیل نتیجه عمر باتری 15 تا 25 درصد کاهش می یابد. برای مثال، عمر باتری لپ تاپ ThinkPad T460 در مدل غیر لمسی 17 ساعت و 4 دقیقه بوده در صورتی که عمر باتری مدل لمسی 13 ساعت و 12 دقیقه می باشد.

دلایل مناسب نبودن لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی

حتما بخوانید: ویژگی های یک مانیتور خوب

3. ضخیم و سنگین

وزن لپ تاپی که دارای صفحه نمایش لمسی بوده معمولاً بین 0.2 تا 0.4 پوند بیشتر از مدل های غیر لمسی است. به عنوان مثال، لپ تاپ EliteBook Folio G1 مدل غیر لمسی فقط 2.14 پوند است اما وزن مدل لمسی آن 2.26 پوند است. همچنین تفاوت بین مدل لمسی و غیر لمسی لپ تاپ Dell XPS 13 نیز 0.2 پوند می باشد.

4. دسترسی سخت به تمام صفحه کلید

هنگامی که از تبلت یا گوشی هوشمند استفاده می کنید آن را به صورت خود نزدیک نگه می دارید ولی در لپ تاپ لمسی، باید به کل صفحه کلید دسترسی داشته باشید. همچنین زمانی بخواهید کاری روی صفحه نمایش انجام دهید و یا مطلبی را تایپ کنید، مجبور می شوید حرکات بیشتری در قسمت دست ها و کمر داشته باشید که  اینکار می تواند مضر باشد.

دلایل مناسب نبودن لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی

5. زاویه دید ضعیف

اکثر صفحه نمایش های لمسی از مواد براق ساخته شده و بازتاب ها را نشان می دهند که این اتفاق موجب محدود شدن زاویه دید می شود. البته تعدادی از لپ تاپ های لمسی مانند ThinkPad T460s و T460 لنوو دارای صفحه نمایش غیر بازتابنده هستند. اما بیشتر لپ تاپ های لمسی، دارای زاویه دید محدودی هستند.