در مقاله افزایش طول عمر باتری لپ تاپ (1) به بررسی طرز کار باتری لپ تاپ و چگونگی تولید نیرو توسط آن پرداختیم. در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که آیا لازم است باتری لپ تاپ را جدا کنیم، و اگر باتری را جدا کردیم چه کاری باید انجام بدهیم.

جلوگیری از کاهش عمر باتری لپ تاپ

جلوگیری از کاهش عمر باتری لپ تاپ

باتری‌ های جدید به نسبت باتری های قدیمی تر بسیار عالی هستند. این باتری ها بیشتر از اندازه شارژ نشده و مشکلی از قبیل اثر حافظه ای ندارند. با این وجود در همه ی باتری اشکالاتی وجود دارد که در همه ی آن ها مشترک می باشد. یکی از این مشکلات اساسی گرما است. لپ‌ تاپ در هنگام شارژ شدن گرمای زیادی تولید می کند و این گرما در دراز مدت موجب آسیب رسیدن به باتری می شود. اگر می خواهید از لپ‌ تاپ به مدت طولانی برای کارهای گرافیکی، ویرایش ویدیو، بازی و یا سایر فعالیت‌ های طولانی مدت استفاده کنید، بهتر است که قبل از شروع به کار باتری را جدا کنید.

همان‌ طور که اشاره کردیم اگر قصد دارید به مدت طولانی از لپ‌ تاپ استفاده کنید توصیه می شود حتما باتری را از لپ تاپ جدا کنید. اما اگر به مدت طولانی با لپ تاپ کار ندارید به عنوان مثال می‌خواهید یک ساعت در کافه نشسته و ایمیل‌ های خود را چک کنید، بهتر است از باتری لپ‌ تاپ استفاده کنید، مخصوصا زمانی که زیاد جا به‌ جا می‌ شوید وجود باتری لپ‌ تاپ یک مزیت مهم است.

یک از دلایلی دیگری که باید باتری را جدا کنید هنگامی است که می خواهید به مدت طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید. اگر قصد دارید تا چند هفته لپ‌ تاپ را روشن نکنید بهتر است که باتری را جدا کنید. از نظر متخصصان که در این گونه مواقع باید باتری را تا ۴۰ درصد شارژ کرده و سپس جدا کنید. این کار موجب می‌شود که شارژ کافی برای پایدار بودن و آسیب نرسیدن به ترکیب شیمیایی سلول‌های لیتیومی وجود داشته باشد. بعضی افراد هم معتقد هستند که زمانی که نمی خواهید به مدت طولانی از لپ تاپ استفاده کنید باتری را در یخچال نگه‌ داری کنید. اما این کار از جهاتی می‌ تواند مشکلاتی ایجاد کند و موجب آسیب دیدن باتری لپ‌‌ تاپ شود.