یکی از سوال هایی که همیشه کاربران در مورد باتری لپ تاپ دارند این است که، آیا اگر باتری لب تاب مرتب به برق متصل باشد آسیب می‌بیند؟ و یا بهتر است برای افزایش عمر باتری، آن را جدا کنیم. برای پاسخ دادن به این پرسش ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

طرز کار باتری لپ‌ تاپ

قبل از صحبت در مورد جدا کردن یا نکردن باتری بهتر است بدانید باتری لپ‌ تاپ چگونه کار می‌کند. باید گفت باتری لپ تاب به طور کلی به ۲ نوع لیتیوم‌ یون و لیتیوم‌ پلیمر تقسیم می شوند. البته باتری‌ های قدیمی مانند نیکل‌ کادمیوم و نیکل‌ هیدرید وجود دارند که توسط باتری های جدیدتر و مطمئن‌ تر جایگزین شده‌ اند و موضوع بحث ما نیستند. باتری‌ های لیتیوم‌ یون و لیتیوم‌ پلیمر از لحاظ تکنیکی تفاوت هایی دارند اما با این وجود بسیار مشابه هم هستند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند. برای مثال می توان گفت قدرت ذخیره نیروی باتری لیتیوم‌ یون بیشتر است، اما به دلیل اینکه در داخلش مایع وجود دارد احتمال خرابی آن بیشتر است. در حالی که مقاومت باتری لیتیوم‌ پلیمر بیشتر است اما معمولا قدرت ذخیره نیروی آن کمتر است.

دو موضوع وجود دارد که در مورد هر دو نوع باتری صدق می‌کند یکی اینکه باتری نمی‌ تواند بیش از اندازه شارژ شود. اگر باتری را از شارژ نکشید، وقتی که صد در صد شارژ شود، فرآیند شارژ متوقف خواهد شد و تا زمانی که شارژ باتری تا حد مشخصی کاهش نیابد فرآیند شارژ آغاز نخواهد شد. موضوع دوم اینکه اگر شارژ باتری به طور کامل تخلیه شود موجب آسیب دیدن باتری می شود و بر خلاف باتری‌ های قدیمی نیکل کادمیوم، این باتری‌ ها نیازی به شارژ کامل ندارند.

طرز کار باتری لپ‌ تاپ

چگونگی تولید نیرو توسط باتری

در باتری های لیتیومی، یون‌ های لیتیوم روی کربن متخلخل الکتروند آند به‌ صورت ناپایدار قرار گرفته‌اند، زمانی که دکمه ی پاور را فشار می‌ دهید، یون‌ ها از طریق الکترولیت به سمت کاتد حرکت می‌کنند. این عمل باعث آزاد شدن انرژی و تخلیه باتری می‌شود. در زمان شارژ، انرژی به وجود آمده توسط شارژر، یون‌ ها را در جهت عکس به حرکت در می‌ آورد و فرآیندی که گفتیم در جهت مخالف انجام می‌ شود تا هنگامی که همه یون‌ ها به آند برگشته و برای تکرار فرآیند اولیه آماده شوند.

در مقاله بعدی، به این پرسش که آیا لازم است باتری را از لپ تاپ جدا کنیم پاسخ می هیم. با ما همراه باشید.