دستگاه تصفیه هوا یک راه حل مناسب و کاربردی برای از بین بردن آلودگی هوا است.

عوامل مختلفی وجود دارند که برای خرید یک دستگاه تهویه هوای خانگی با قدرت وعملکرد مناسب، باید به آنها توجه کنیم.

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

  • فضای پوشش

هر دستگاه تصفیه هوا، ظرفیت پوشش محدود و خاصی دارد که بر حسب متر مکعب بیان می شود. مثلا برای یک اتاق با فضای 300 متر مکعب و 9 متر ارتفاع، باید دستگاهی را انتخاب کنید که ظرفیت پوشش آن 450 تا 500 متر مکعب باشد.

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

  • عملکرد دستگاه

این عامل، خود به دو بخش جداگانه تقسیم می شود:

الف: نرخ تحویل یا CADR

نرخ تحویل، سرعت عملکرد دستگاه را نشان می دهد. همچنین که چه مقدار هوای تصفیه شده و سالم از دستگاه خارج شده است. بنابراین، نرخ تحویل بالاتر، نشان دهنده ظرفیت تصفیه بیشتر ماشین خواهد بود.

ب: تهویه در ساعت یا ACH

دستگاه های تهویه هوا، در هر بازه زمانی مشخص هوای محیط را به طور کامل تصفیه می کنند. برای شهرهایی که آلودگی هوا در آنها بیشتر است، بهتر است دستگاهی با تهویه در ساعت 4 انتخاب شود.

این مقدار برای ACH نشان می دهد که تهویه هوای شما قادر است هر 15 دقیقه یک بار، هوای اتاق را به طور کامل تصفیه نماید.

عملکرد دستگاه

  • فناوری

دستگاه های تهویه هوای فعلی با دو تکنولوژی پسیو یا اکتیو ساخته می شوند.

اکتیو Active:

یک دستگاه تهویه هوا اکتیو، آلاینده های موجود در هوا را یونیزه کرده و رسوب می کنند. این دستگاه ها اگر Ozone-Safe نباشند، گاز اوزون منتشر می کنند که برای ریه انسان مضر است. بنابراین برای استفاده در داخل منزل، گزینه مناسبی نیستند.

پسیو Passive:

یک تهویه هوا پسیو، به فیلترهایی مجهز است که آلاینده ها را جذب می کنند و گاز اوزون ساطع نمی کند. به همین علت برای قرارگیری در منزل، توصیه می شوند.

  • فیلتر

فیلترهای به کار رفته در یک تصفیه هوای خانگی، یکی از مهمترین بخش های دستگاه به شمار می آید. نوع و کیفیت فیلترها باید به گونه ای باشد که آلاینده های مختلف از جمله پشم، پرز، دود، غبار، بو و سایر مواد مضر هوا را جذب کنند.

فیلتر

  • قابل حمل بودن

با خرید یک تهویه هوای کوچک و سبک، به راحتی می توانید آن را در داخل منزل جا به جا کنید. توجه کنید که وزن تصفیه هوا هیچ ارتباطی با کارایی آن ندارد و حتی یک دستگاه کوچک نیز می تواند هوای یک اتاق بزرگ را کاملا تصفیه کند.

  • صدا، مصرف انرژی

برای آرامش بیشتر در منزل، دستگاهی را انتخاب کنید که صدای زیادی تولید نکند. همچنین با توجه به روشن بودن شبانه روزی تهویه هوا، بهینه بودن مصرف انرژی آن نیز اهمیت زیادی دارد.

صدا، مصرف انرژی

  • قیمت

بیشتر افراد تمایل دارند که یک تهویه هوا با قیمت پایین و مناسب تهیه کنند. اما دستگاه های ارزان تر، عملکرد به نسبت ضعیف تری داشته و با گذشت زمان، هزینه های بیشتری را برای فیلتر و برق دستگاه تحمیل می کنند.

منبع: indianexpress