خرید کارتریج یا شارژ مجدد کارتریج یکی از مهمترین دغدغه های کاربران است که همیشه سوالاتی از قبیل این که شارژ كارتریج چه فرقی با تعویض کارتریج دارد؟ آیا کیفیت چاپ بعد از شارژ کارتریج پایین می آید؟  آیا شارژ کارتریج تاثیری در استهلاک چاپگر دارد؟ 

به همین خاطر به تاثیر شارژ مجدد کارتریج بر چاپگر در این مقاله پرداخته ایم.

شارژ کردن کارتریج بهتر است یا شارژ نکردن کارتریج ؟

فروشندگان پرینتر می گویند: سود اصلی فروش در این محصولات بیشتر مربوط به مواد مصرفی که همان کارتریج‌ ها و در موارد حرفه‌ای‌تر کاغذهای مخصوص است، خلاصه می‌شود.

به عنوان مثال قیمت یک مدل از چاپگر‌های اچ پی به همراه کارتریج مثلا‌ اگر 50هزار تومان باشد حال آنکه پس از مصرف، خرید مجدد کارتریج همان دستگاه حدود 45‌ هزار تومان برای کاربر هزینه دارد. در بین فروشندگان بازار چاپگر اصطلاح خیلی معروفی وجود دارد با این عنوان که دستگاه‌ های چاپگر به همراه آداپتور آن در حقیقت (اشانتیون) شرکت‌های سازنده بر روی مواد مصرفی و یا همان کارتریج‌ ها است.

اما درحالی که نحوه و روش‌های موجود در زمینه شارژ کارتریج در بین کاربران مختلف مطرح می‌شود، بسیاری از فروشندگان بازار این محصولات با شارژ کارتریج مخالف هستند.

شارژ کردن کارتریج بهتر است یا شارژ نکردن کارتریج ؟

یک فروشنده مخالف شارژ کارتریج میگوید هیچ کارتریجی از مارک‌های موجود در بازار برای شارژ مجدد ساخته نشده است چرا که فرمول جوهر‌های کارتریج شرکت‌های سازنده در حقیقت رازی است. برای همان شرکت و این شرکت‌ها نیز هیچ وقت جوهر کارتریج خود را به صورت جداگانه به بازار عرضه نمی‌کنند.

او درباره قیمت مواد مصرفی چاپگرها می‌گوید: قیمت‌ها در ایران تقریبا نصف قیمت‌های جهانی است.

او در مورد کارتریج‌های برندهایی همچون کانن و اچ پی معتقد است که چون کارتریج‌ های اورجینال از کیفیت بسیاری بالایی برخوردارند زمانی که دوباره کارتریج ها شارژ می‌شوند دیگر آن کیفیت اصلی را ندارند. در کارتریج‌ های جوهرافشان یک زائده اسفنج مانندی وجود دارد که در حقیقت کار اصلی آن نگه داشتن جوهر است. در بیشتر روش‌ های شارژ کارتریج از طریق همین اسفنج و با کمک یک سرنگ، جوهر به داخل کیت کارتریج تزریق و در حقیقت کارتریج شارژ می‌شود.

مخالفان شارژ کارتریج می‌گویند، به دلیل آنکه فرمول‌های شیمیایی رنگ‌های اصلی با رنگ‌های مشابه موجود در بازار تفاوت دارد،‌ ترکیب این دو نوع جوهر در کوتاه مدت باعث از بین رفت بافت اسفنجی کارتریج شده که این امر منجر به چاپ با کیفیت بسیار پایین و نیز خرابی در هد دستگاه می‌شود.

نظرات فروشندگان درباره شارژ کارتریج چاپگر

به گفته فروشندگان بازار، بسیاری از متقاضیان این وسایل بیشتر به دنبال دستگاه‌هایی می‌گردند که از کیفیت بالایی در چاپ برخوردار باشند. اما پس از آنکه کارتریج چاپگر مصرف می‌شود به دلیل بالا بودن قیمت کارتریج اصلی به دنبال شارژ کارتریج می‌روند که این کار باعث می‌شود دستگاه آنها کیفیت ابتدایی خود را از دست بدهد

فعالان بازار معتقدند که شارژ کارتریج باعث مستهلک شدن دستگاه می‌شود. به گفته آنها مهم‌ترین قطعه در پرینترهای جوهر افشان هد دستگاه است که شارژ کارتریج باعث خرابی این قطعه شده که هزینه تعمیر آن به مراتب بسیار بالاتر از خرید یک کارتریج است و به همین دلیل توصیه اولیه به کاربران چاپگرهای خانگی خرید کارتریج اورجینال به جای شارژ کارتریج است.

البته مساله شارژ کارتریج در بین چاپگرهای سیاه و سفید لیزری با چاپگرهای جوهر افشان رنگی بسیار تفاوت دارد. در پرینتر تک کاره لیزری مشکی هر کارتریج توانایی چاپ تا 2‌ هزار صفحه را دارا است. از سویی دیگر به دلیل آنکه مورد استفاده این چاپگرها بیشتر متن است و کیفیت در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار نیست در نتیجه شارژ کارتریج‌های سیاه و سفید پرینترهای لیزری به صرفه‌ تر است.

کارکرد شارژ مجدد کارتریج برای چاپگر

در چاپگرهای جوهر افشان رنگی هر کارتریج به‌طور متوسط توانایی چاپ حداقل 150 برگ را دارد. شارژ کارتریج پرینترهای رنگی بین یک سوم تا یک چهارم قیمت اصلی کارتریج برای کاربر هزینه دارد. افرادی که به شارژ کارتریج در بازار مشغول هستند معتقدند که کارتریج‌های موجود را حداقل تا دوبار می‌توان شارژ و مجددا استفاده کرد. البته ناگفته نماند که با فراگیر شدن فروش جوهر‌های لیتری چاپگرهای جوهر افشان در بازار، در حال حاضر بسیاری از کاربران با خرید وسایل بسیاری جزیی خود به شارژ کارتریج‌های خود مشغول هستند.
 یکی دیگر از فروشندگان که بیشتر در زمینه شارژ کارتریج‌های اچ پی فعال است در این باره می‌گوید: هد کارتریج‌هایی که بیشتر از دو بار شارژ می‌شوند دیگر قابل استفاده نیست و باعث می‌شود که کاربر افت بسیار شدیدی را در چاپ داشته باشد. بسیاری از کاربران چاپگرهای جوهر افشان نحوه استفاده صحیح از چاپگرهای خود را نمی‌دانند.

او می‌گوید: بسیاری از مشتری‌های ما فکر می‌کنند که اگر ماهیانه  یک یا دو برگ چاپ رنگی از چاپگرهایشان بگیرند می‌توانند حداقل تا دو سال از کارتریج شان استفاده کنند و این در حالی است که اگر از پرینترهای رنگی حداقل دوبار در هفته استفاده نشود جوهر کارتریج  آنها خشک شده و حتی شارژ کردن آنها نیز بی‌نتیجه است.
بنا به گفته فروشندگان محصولات اصلی، شارژ کارتریج، کیفیت چاپ را تا اندازه زیادی کاهش می‌دهد. ‌تقریبا فعالان شارژ کارتریج در بازار نیز معتقدند که بیشتر از دو بار شارژ کارتریج نه تنها باعث افت کیفیت می‌شود، بلکه استهلاک دستگاه را نیز افزایش می‌دهد. به هر حال پیشنهاد می‌شود همیشه از قطعات اصلی استفاده کنید به خصوص در زمینه مواد مصرفی که کارتریج مهمترین آن است.