چاپگرهای جوهر افشان که از اواسط دهه‌ی 1980 پا به عرصه‌ی تکنولوژی گذاشتند تا به امروز به سرعت در حال به روز شدن بوده و فناوری آن‌ها در حال پیشروی است.

یکی از دلایلی که پرینترهای جوهر افشان مورد توجه کاربران هستند کیفیت متفاوت آن‌ها در چاپ به ویژه در زمینه‌ی چاپ تصاویر با گرافیک بالا است.

این مهم نیز به واسطه‌ی به کار رفتن تکنولوژی متفاوت آن‌ها برای چاپ است که همین مورد اختلاف انها با چاپگرهای لیزری است.

 چاپگر جوهر افشان چگونه کار می‌کند

نحوه کار یک پرینتر جوهر افشان

اگر بخواهیم بسیار ساده بگوییم نحوه کار یک پرینتر جوهرافشان مانند یک خودکار چهار رنگ است که با فشار هر رنگ روی کاغذ جوهر همان رنگ روی کاغذ پخش می‌شود.

این تصویر بسیار ساده برای درک کلی از نحوه‌ی کار این نوع چاپگرهاست اما در عمل مکانیسم بسیار پیچیده تری دارند.

نحوه کار یک پرینتر جوهر افشان

هر چاپگر جوهرافشان از چند بخش اصلی هد، کارتریج، موتور حرکت هد، کلاهک پمپ و منبع تغذیه تشکیل شده است.

عملیات چاپ به این صورت است که ابتدا اطلاعات و دستور چاپ به‌ صورت نرم افزاری به پرینتر ارسال می‌شود و در درایور چاپگر ذخیره می‌شود. با زدن دکمه‌ی پرینت درایو اطلاعات را به داده‌های قابل فهمی برای چاپگر تولید می‌کند.

نحوه کار یک پرینتر جوهر افشان

در مرحله‌ی بعد کاغذ توسط غلتک‌های خاصی به محل شروع چاپ کشانده می‌شود. سپس موتوری یا Stepper دستگاه هد را روی کاغذ به صورت افقی و خطی به حرکت درمی آورد.

در حین حرکت، هد رنگ‌های مورد نیاز را با مقدار خاصی که از طریق ترانزیستورها یا جریان الکتریسیته اعمال می‌شود به وسیله نازل یا افشانک‌های بسیار ریزی و در مدت زمان بسیار کمی روی کاغذ می‌ریزد.

قطرات بسیار ریز رنگ وقتی جذب کاغذ شدند، کاغذ تا اندازه ای جلو می‌آید تا هد خط دیگر از رنگ را روی کاغذ پخش کند و به‌ تدریج تمام کاغذ با یک تصویر کامل از دستگاه خارج شود.

نحوه کار یک پرینتر جوهر افشان

به طور کلی در نحوه‌ی چاپ چاپگرهای جوهرافشان از دو نوع تکنولوژی حبابی حرارتی و جریان الکتریسیته استفاده می‌شود که نوع اول در چاپگرهای «کانن» و «هیولت پاکارد» مورد استفاده است و نوع دوم بیشتر توسط شرکت اپسون مورد استفاده قرارگرفته است.

در روش اول ترانزستورهایی خاصی حرارتی را ایجاد کرده که درنهایت منجر به تبخیر و ایجاد یک حباب رنگ و نشستن آن روی کاغذ می‌گردد ولی در روش دوم با ارتعاشی که در اثر جریان الکتریسیته در مخزن جوهر ایجاد می‌شود مقدار بسیار کمی از جوهر کارتریج از طریق نازل یا افشانک روی کاغذ می‌ریزد و با پایان یافتن هر ارتعاش ترشح جوهر نیز پایان می‌یابد.