در ادامه بررسی رزولوشن های مختلف نمایش تصویر، به لوگوها و علائم اختصاری می پردازیم که بر روی بدنه تلویزیون یا مانیتورهای مختلف وجود دارند. بر اساس یک قاعده کلی، اگر رزولوشن تلویزیون شما 1080p و رزولوشن ستاپ باکسی که دارید 720p باشد، شما تصاویر را با رزولوشن پایین تر خواهید دید. البته بعضی از تولید کنندگان تلویزیون با به کارگیری ترفندهایی سعی کرده اند که کیفیت پخش تصاویر را بالا ببرند اما معمولا نتیجه مطلوبی حاصل نمی شود.

تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصویر

تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصویر

برای بررسی بیشتر تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصویر لازم است بدانید این است که از مدت ها قبل رزولوشن 720p به عنوان یک استاندار پیشفرض برای تمامی نمایشگر ها در نظر گرفته شده است. بنابراین نیازی به وجود برچسب یا لوگوی HD Ready بر روی دستگاه نیست. با این وجود اگر قصد خرید مانیتور، تلویزیون و یا پروژکتور را دارید بهتر است از این که دستگاه مورد نظر حداقل از روزلوشن 720p پشتیبانی می کند مطمئن شوید. البته توجه کنید که این قاعده در مورد 1080p کمی متفاوت است. نمایشگرهای دارای رزولوشن 1080p حتما باید برچسب Full HD داشته باشند.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی لوگوی روزلوشن های 4K و Ultra HD نیز به لوگوهای قبل اضافه شدند. وجود برچسب 4K بر روی یک نمایشگر به معنی نمایش تصاویر 2160p را با رزولوشن 2160*4096 پیکسل است. همچنین لوگوی Ultra HD روی یک مانیتور یا تلویزیون بیان می کند که آن دستگاه توانایی پخش ویدئوهای 4320p را با رزولوشن 4320*7620 پیکسل دارد. نکته مهم دیگر اینکه کیفیت و مرغوبیت یک نمایشگر نباید با رزولوشن تصویر آن سنجیده شود. زیرا در پروسه نمایش تصویر توسط تلویزیون یا مانیتور چندین عامل مختلف مثل پنل تلویزیون، تکنولوژی نور پس زمینه و موتور داخلی آن دخالت دارند و انتخاب یک دستگاه صرفا بر اساس رزولوشن نمایش تصویر، چندان منطقی به نظر نمی رسد.