Full HD، HD Ready یا 1080i و 1080p رزولوشن های استانداردی هستند که برای انواع مانیتورها و ستاپ باکس ها وجود دارند. در حال حاضر تلویزیون یا ستاپ باکس های موجود در بازار با هر برندی که باشند از وضوح اچ دی HD پشتیبانی می کنند. در این آموزش می خواهیم تفاوت های موجود بین روزلوشن های مختلف را با هم مرور کنیم. تلویزیون های های HD Ready تصاویر 720p را با رزولوشن 1280*720 پیکسل نمایش می دهند. در حالی که تلویزیون های Full HD این قابلیت را دارند که تصاویر 1080p را با وضوح 1920*1080 به نمایش بگذارند. در واقع هر چه رزولوشن دستگاه بیشتر باشد، تصویر آن شفاف تر خواهد بود.

تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصاویر

تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصاویر

برای دانستن تفاوت میان رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصاویر، ابتدا کمی در مورد HD ready توضیح می دهیم. نکته ای که لازم است در مورد رزولوشن HD Ready بدانید این است که میزان آن بستگی به موقعیت مکانی متفاوت است. برای توضیح بیشتر باید بگوییم تعریف اچ دی در امریکا و اروپا کمی متفاوت تر از سایر کشورها است. در کشور آمریکا در داخل تلویزیون های HD Ready یک تیونر دیجیتال قرار داده شده است و این تلویزیون ها قابلیت پخش تصاویر 720p را دارند. موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که بر روی دستگاه های دیگری نیز مانند چند مدل پروژکتور خاص و مانیتور یک لوگوی HD Ready قرار داده شده است در صورتی که این دستگاه ها فاقد تیونر دیجیتال هستند.

تفاوت رزولوشن های HD ready و Full hd در نمایش تصاویر

در اروپا تنها شرط لازم برای قرار گیری لوگوی HD Ready روی یک دستگاه پخش کننده تصویر این است که دستگاه مورد نظر قابلیت نمایش تصاویر 720p را داشته باشد. البته بر روی برخی تلویزیون های قدیمی ممکن است که HD Ready 1080p به چشم می خورد که یک استاندارد جهانی است و معنای آن این است نمایشگر مورد نظر می تواند تصاویر 1080p را نمایش دهد. لازم به ذکر است که قرار گیری لوگوی HD Ready 1080p معادل لوگوی Full HD است و هک شدن آن بر روی یک دستگاه نمایشگر، هیچ ارتباطی به وجود یا عدم وجود تیونر دیجیتال در آن دستگاه ندارد.

در قسمت بعدی، رزولوشن های HD و Full HD را به صورت دقیق تر بررسی می کنیم و تفاوت واقعی میان آن ها بیان می کنیم.