یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رویداد Google I/O 2021 به آن توجه ویژه ای شد، بحث مسائل امنیتی و ایمن نگه داشتن اطلاعات کاربران اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل بود. به عنوان مثال در همین رابطه گوگل از «فولدرهای قفل شده (Locked Folders)» در اپلیکیشن Google Photos رونمایی کرده و قابلیت های مدیریت پسورد در مرورگر کروم بر روی اندروید را ارتقا داده است. اکنون گوگل روش دیگری برای حفاظت از اطلاعات کاربران را ارائه داده که بر مبنای آن دستیابی به اطلاعات حساس صفحه My Activity بدون داشتن پسورد دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

از این پس برای دستیابی به اطلاعات صفحه Google My Activity به پسورد نیاز دارید

صفحه My Activity در واقع مرکزی است که در آن می توانید اطلاعاتی را که گوگل مبتنی بر فعالیت های شما در سرویس های آن جمع آوری کرده است، مشاهده کنید. این اطلاعات شامل سرچ های شما در موتور جستجوی گوگل و سرویس های Maps، YouTube، Shopping و... می شود. اما تا امروز این اطلاعات برای هر کسی که قادر به لاگین کردن به حساب کاربری شما در گوگل باشد، قابل مشاهده بود. حتی ممکن بود که شما به اکانت خود وارد شوید و بدون لاگ اوت کردن مرورگر را ببندید؛ در این حالت هم اگر فرد دیگری مرورگر را باز می کرد و اکانت شما به صورت لاگین شده باقی مانده بود، می توانست به اطلاعات ذخیره شده در صفحه My Activity شما دسترسی پیدا کند.

اما از تاریخ 21 می 2021 (31 اردیبهشت 1400) وقتی به صفحه My Activity مراجعه کنید، یک کادر آبی رنگ در وسط صفحه به شما نشان داده می شود با این مضمون: 

"Safer with Google – You can add more security to My Activity by turning on extra verification."

به این معنا که: «امنیت بیشتر با گوگل – شما می توانید امنیت صفحه My Activity را با فعال کردن یک مرحله اعتبارسنجی مجزا ارتقا دهید.» این کادر آبی رنگ در زیر یک بخش جدید در این صفحه نمایش داده می شود که دارای عنوان "Google protects your privacy and security" (گوگل از حریم شخصی و امنیت اطلاعات شما محافظت می کند) است.

از این پس برای دستیابی به اطلاعات صفحه Google My Activity به پسورد نیاز دارید

در اینجا شما می توانید یکی از دو گزینه Manage یا Dismiss که در کادر آبی رنگ قرار دارند، انتخاب کنید یا بر روی عبارت Manage My Activity verification کلیک نمایید. یک پنجره جدید در همین تب از مرورگر شما باز می شود و از شما می پرسد که آیا مایل به فعال کردن اعتبارسنجی مجزا هستید یا خیر. اگر گزینه Require extra verification را فعال کنید، باید مجدداً پسورد اکانت گوگل خود را وارد کنید تا بتوانید صفحه My Google Activity را مشاهده کنید.

از این پس برای دستیابی به اطلاعات صفحه Google My Activity به پسورد نیاز دارید

به این ترتیب حتی اگر پیش از این به اکانت گوگل خود وارد شده باشید، برای مشاهده صفحه My Activity مجدداً باید پسورد اکانت خود را وارد کنید. البته کمی جای تعجب است که چرا تا امروز گوگل به این موضوع توجه نداشته و به تازگی اقدام به اضافه کردن آن کرده است! با این وجود جای خوشحالی است که گوگل حتی به نکات «کوچک» هم توجه دارد و موضوع حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات کاربران برایش از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

منبع: androidcentral