ویدئو پروژکتورها دارای امکانات و ویژگی های مختلفی هستند که یکی از این قابلیت ها حالت Eco Mode می باشد. در مقاله ی قابلیت Eco Mode در ویدئو پروژکتور به مزایای حالت Eco Mode پرداختیم. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع حالت های Eco Mode در پروژکتور آشنا کنیم.

همان طور که می دانید، حالت اکو (یا اقتصادی) باعث می شود تا طول عمر لامپ پروژکتور ارتقا یابد و در فواصل زمانی طولانی تری مجبور به تعویض لامپ دستگاه شوید. در واقع با بهره بردن از این قابلیت، می توانید هزینه های نگهداری از دستگاه را کاهش دهید. در حالت اکو، مصرف برق و شدت روشنایی لامپ ویدئو پروژکتور بهینه سازی می شود و عمر لامپ آن به طور میانگین بین 1.5 تا 2 برابر افزایش پیدا می کند. از جمله برندهایی که از قابلیت اسمارت اکو در ویدئو پروژکتورهای خود استفاده کرده است می توان به برند بنکیو اشاره کرد.

انواع حالت های Eco Mode در ویدئو پروژکتور

انواع حالت های Eco Mode و ویژگی آن ها

Smart Eco Mode

در این حالت ویدیو پروژکتور به صورت هوشمند به مقداری که نیاز دارد از نور استفاده می کند. به همین دلیل در زمانی که کیفیت تصویر بسیار خوبی داشته باشید، میزان مصرف برق تا 70 درصد کاهش پیدا می کند و موجب افزایش طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور می شود.

Eco Blank Mode

این قابلیت مناسب برای معلمان و اساتید می باشد و به آن ها اجازه می دهد تا با فشار دادن یک دکمه تصویر دیتا پروژکتور را قطع کنند. با این کار صفحه نمایش به حالت خالی یا Blank تبدیل شده و باعث می شود توجه دانش آموزان به موضوع مورد نظر جلب شود. حالت Eco Blank، با تیره کردن صفحه نمایش مصرف برق را تا 70 درصد در بعضی از پروژکتورها کاهش می دهد. همچنین این حالت برای ایجاد وقفه در کلاس های آموزشی و جلسات اداری کاربرد دارد. به عنوان مثال می توانید در تایم های استراحت (Break)، ویدئو پروژکتور خود را در حالت Eco Blank قرار دهید. به این ترتیب دیگر به خاموش و روشن کردن چند باره دستگاه نیازی نخواهید داشت. این حالت در برخی از ویدیو پروژکتورها به صورت اتوماتیک اعمال می شود. به عبارت دیگر اگر پروژکتور برای یک تایم مشخص سیگنال ورودی متفاوتی را تشخیص ندهد، به شکل خودکار در حالت Eco Blank قرار می گیرد.

انواع حالت های Eco Mode و ویژگی آن ها
 

Extreme Eco

قابلیت Extreme Eco یک حالت ذخیره انرژی است که وقتی کاربر هیچ حالتی را انتخاب نکرده باشد، به طور خودکار فعال می شود. این قابلیت زمانی برای افراد بسیار مهم می شود که فرد به دفعات یادش می رود که ویدئو پروژکتور را خاموش کند.

Dynamic Eco

این حالت اکثراً در ویدئو پروژکتورهای جدیدتر و رده بالاتر به کار گرفته شده است. چنانچه پروژکتور خود را بر روی حالت Dynamic Eco قرار دهید، روشنایی و مصرف برق لامپ متناسب با نوع محتوای در حال نمایش تغییر پیدا می کند. در این حالت پروژکتور سیگنال های تصویر را آنالیز می کند و متناسب با درصد رنگ های تیره و روشن به کار رفته در آن، روشنایی خروجی لامپ را بهینه می نماید.

حالت LampSave

این حالت به طور اختصاصی برای افزایش طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور طراحی شده است و باعث می شود تا روشنایی لامپ به حداقل میزان خود برسد. می توان گفت که حالت LampSave در مواقعی کاربرد دارد که قصد دارید تا پروژکتور خود را در محیط های تاریک و کاملاً کم نور مورد استفاده قرار دهید. لازم به ذکر است که این حالت اغلب در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد چندانی ندارد.

Carbon Saving Meter

به احتمال زیاد می دانید که برای تولید برق علاوه بر اینکه از منابع آبی استفاده می شود از سوخت هایی مثل گاز و گاهی وقت ها گازوئیل نیز استفاده می شود. کاهش مصرف برق و صرفه جویی موجب کاهش دفع کربن می شود. وظیفه Carbon Savings Meter در ویدئو پروژکتورها، مشخص کردن اثرات مثبتی است که حالت اکو بر روی ویدیو پروژکتور دارد که موجب افزایش عمر فیلتر دستگاه نیز می شود.

انواع حالت های Eco Mode و ویژگی آن ها

معمولا دو پیغام در کادر Carbon Meter وجود دارد:

  • :Total Carbon Savings: صرفه جویی کلی در مصرف کربن
  • Total Cost Savings: صرفه جویی کلی در هزینه ها که معمولا با دلار محاسبه می شود.

خاموش کردن حالت Carbon Eco

این قابلیت برای افرادی که به محیط زیست اهمیت می دهند و همچنین خواستار کاهش مصرف برق هستند، مفید می باشد. علاوه بر این در برخی از دیتا پروژکتورها، بر روی ریموت کنترل یک دکمه سبز برای حالت  Eco وجود دارد که رفتن به این حالت را برای شما آسان می ‎سازد.

قابلیت Auto Power Off

علاوه بر حالت های مختلف اکو، برخی از ویدئو پروژکتورهای موجود در بازار از قابلیت خاموش شدن خودکار یا Auto Power Off هم بهره می برند. این پروژکتورها اگر برای یک مدت زمان مشخص هیچ سیگنال ورودی را تشخیص ندهند، به صورت اتوماتیک خاموش می شوند. این مدت زمان توسط کاربر تعیین می شود و مقدار استاندارد آن 20 دقیقه است.

برای اطلاع از مقاله های جدید به بخش مقالات مراجعه فرمایید.