چاپ افست یا چاپ دیجیتال از پرکاربردترین روش ها از میان روش های موجود در چاپ پارچه هستند.

این روش همان طور که از نامشان پیداست تفاوت هایی با هم دارند و همین تفاوت ها این سوال را که چاپ دیجیتال بهتر است یا چاپ افست را به وجود بیاورد.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

در چاپ دیجیتال طرح موردنظر به وسیله پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان بر روی انواع پارچه چاپ می شود. این روش که نام دیگر آن چاپ تونری است در مدت زمان کم تری  تصویر طراحی شده را چاپ می کند.

این روش برای کارهای با حجم بالا استفاده می شود و کیفیت بالایی هم دارد. علاوه بر این اگر دستگاه های مخصوص این نوع چاپ را با یک اسکنر ادغام کنید می توان از آن به عنوان دستگاه کپی یا لیزری هم استفاده نمود.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

چاپ افست در حال حاضر برای چاپ بروشور، کاتالوگ، مجله، کتاب و پوستر کاربرد دارد. از این روش برای چاپ بر روی انواع سطح فلزی، کاغذی و نایلون می توان استفاده کرد و در مقایسه با چاپ دیجیتال تعداد تیراژ آن به بیشتر از 1000 بار می رسد.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

دستگاه های چاپ افست قابلیت چاپ در سایزهای 35 در 5 سانتی متر، 70 در 100 سانتی متر و 100 در 140 سانتی متر را دارد.

چاپ دیجیتال بهتر است یا چاپ افست؟
برای پاسخ به سوال چاپ دیجیتال بهتر است یا چاپ افست که در ابتدا مطرح شد باید بگوییم که هزینه چاپ در روش دیجیتال بالاست.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

در روش دیجیتال امکان تغییر اطلاعات چاپ وجود دارد درحالیکه در روش افست غیر ممکن است. علاوه بر این یکی از دلایلی که در تفاوت چاپ دیجیتال با افست موجب برتری روش دیجیتال می شود عدم محدودیت در تعداد طرح و تعداد چاپ می باشد این درحالیست که در چاپ افست برای هر طرح حداقل 1000 عدد پارچه چاپ می شود.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

به طور کلی در روش دیجیتال به دلیل پایین بودن هزینه چاپ، بالا بودن تعداد چاپ و کیفیت آن، صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی امکان رقابت با روش افست وجود دارد.

اما تفاوت اصلی این دو روش با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده، استفاده نکردن از پلیت چاپ در چاپ دیجیتال است که فرآیند آماده سازی قبل از چاپ را سریع و بهینه تر می کند.