در حال حاضر استفاده از وسایل الکترونیک مختلف به بالاترین حد خود رسیده است. همه افراد جامعه از موبایل، تبلت، لپ تاپ و ... استفاده می کنند. اما نکته این جاست که جزء جدایی ناپذیر همه این تجهیزات هدفون ها و هدست ها هستند. در بسیاری موارد این دو واژه به جای هم به کار می روند. اما آیا هر دو به یک معنی هستند یا با هم تفاوت دارند.

تفاوت بین هدست و هدفون

تفاوت بین هدست و هدفون

برای بیان تفاوت بین هدست و هدفون، در یک تعریف کلی باید گفت که headset و headphone وسایلی هستند که برای شنیدن صدا به کار می روند. این وسایل هم به صورت با سیم و هم به صورت بی سیم و وایرلس در مدل ها و برندهای مختلف موجودند. هدفون ها و هدست ها قابلیت اتصال به یک منبع صوتی را دارند. شما می توانید آن دو را به یک منبع یا تقویت کننده صوتی وصل کنید و صدایی را که از طریق گوشی ها پخش می شود بشنوید. اما برای اینکه از این پس این دو واژه را با هم اشتباه نگیرید مشخصات و قابلیت های هر کدام را بیان می کنیم.

هدفون وسیله ای با دو بلندگوی کوچک است. این وسیله به دلیل طراحی خاص خود برای شنیدن صدا در نزدیکترین فاصله به گوش به کار می رود. هدفون ها قابلیت اتصال به وسایل صوتی زیادی را دارند مانند سی دی پلیر، دی وی دی پلیر، کامپیوتر خانگی، MP3 پلیر، MP4 پلیر، موبایل و تبلت.

هدست در حقیقت نوعی هدفون است. تنها تفاوت این دو در وجود یک میکروفن است که در طراحی هدست قرار داده شده است. هدست ها کاربردهای زیادی دارند. از جمله کاربرد آن در چت صوتی می باشد. مزیت استفاده از هدست به جای هدفون این است که هدست به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی با مخاطب خود در ارتباط باشد. بسیاری از مراکز  مخابراتی و یا بخش های ارتباط با مشتری شرکت های مختلف که لازم است دست های کاربر هنگام پاسخگویی به تلفن آزاد باشد، از هدست استفاده می کنند.