دوربین های مداربسته روزانه حجم زیادی از اطلاعات را به ثبت می رسانند. ارسال و نگهداری این اطلاعات می تواند در عملکرد سیستم های ذخیره سازی اختلال ایجاد کند.

به همین دلیل در سیستم های نظارت تصویری از تکنیک های فشرده سازی تصاویر استفاده می شود.

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، برنامه های کاربردی زیادی ارائه شده اند که می توانند در کاهش حجم تصاویر دوربین مدار بسته بسیار مفید و راهگشا باشند. هر یک از این برنامه ها بر اساس اولویت خاصی طراحی شده اند.

روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

به همین دلیل کاربران سیستم های امنیتی باید در مورد این روش ها اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند یک فرمت خاص و متناسب با سیستم نظارتی خود انتخاب کنند.

روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

برای توضیح بیشتر در مورد فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته باید بگوییم که این کار به دو شیوه کلی lossy و lossless تقسیم بندی می شوند.

فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته برای کاهش سیگنال های موجود از سه روش مختلف استفاده می کند:

روش اول، به کار بردن ترفندهای ریاضی است. در این شیوه، از طریق راه حل های ریاضی حجم تصاویر ضبط شده کاهش می یابد و زمانی که کاربر می خواهد تصاویر را نمایش دهد، عملیات معکوس در سیستم انجام شده و تصاویر در اندازه و حجم اولیه به نمایش در می آیند.

روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

روش دوم، در این روش سیستم سیگنال هایی را که از نظر انسان اضافی و فاقد کارایی هستند، تشخیص داده به به حذف آنها می پردازند.

روش سوم، این راه حل که با نام lossy نیز شناخته می شود برای فشرده کردن حجم فایل ها، وضوح و کیفیت تصویر را کاهش می دهد. در این روش فریم در ثانیه و همچنین محدوده رنگ تصویر در دوربین مداربسته نیز محدود می شود.

امروزه در انواع مختلف دوربین مداربسته از فرمت های متعددی برای فشرده سازی تصاویر استفاده می شود. در اینجا 4 مورد از معمول ترین و متداول ترین فرمت های موجود را معرفی کرده و به توضیح ویژگی های آن می پردازیم.

- H261

- Motion JPEG
- Wavelet

- MPEG

  • فرمت فشرده سازی H261

فرمت h261 یک طرح فشرده سازی و دیجیتال سازی است که در اصل برای ویدئوهای آنالوگ ارائه شده است.

یکی از گسترده ترین زمینه های کاربرد h261 در ویدئوکنفرانس ها است که در نظر دارند ویدئوهای دیجیتالی را با بیت ریت 64 کیلوبایت تا 1 مگابایت ارائه نمایند.

روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته

فرمت H261 نرخ فشرده سازی 1:2500 را ارائه می کند. همان طور که می دانید نرخ بالای فشرده سازی، موجب پایین آمدن کیفیت تصاویر می شود.

بنابراین این فرمت برای سیستم های نظارتی که جنبه امنیتی دارند و لازم است که جزئیات تصاویر به خوبی مشخص باشند، مناسب نخواهد بود.

با بخش بعدی این مقاله آموزشی همراه باشید تا به معرفی و بررسی سایر فرمت های فشرده سازی تصویر بپردازیم.

روش های فشرده سازی تصاویر در دوربین مداربسته