همان طور که می دانید در دیتا پروژکتور چند فن و فیلتر قرار داده شده است. برای اینکه از وارد شدن گرد و غبار به داخل ویدئو پروژکتور جلوگیری شود سازندگان، سیستم داخلی پروژکتور را طوری طراحی کرده اند که هوا قبل از خنک کردن قطعات از فیلتر عبور کند تا مانع از نشستن ذرات گرد و غبار بر روی قطعات دستگاه شود. برای این که از کارایی درست فیلتر مطمئن باشید، باید آن را به طور مرتب تمیز کنید. دوره زمانی مناسب برای تمیز کردن فیلتر ویدئوپروژکتور، بستگی به محیطی که پروژکتور در آن قرار داده شده است، تفاوت دارد. اما به طور کلی دفترچه های راهنمای دیتا پروژکتورها هر 100 تا 300 ساعت یک بار را برای این کار پیشنهاد می کنند.

بررسی نحوه تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

بررسی نحوه تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

در مورد انواع ویدیو پروژکتور موجود در بازار، علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که زمان مناسب برای تمیز کردن فیلتر دستگاه را اعلام می کنند. در بسیاری از مدل ها این کار توسط چراغ های LED هشدار دهنده انجام می شود. در برخی دیگر نیز با نمایش یک پیام هشدار دهنده بر روی صفحه نمایش، این موضوع به کاربر اطلاع داده می شود. برای بررسی نحوه تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور خوب است بدانید که اگر چراغ ال ای دی پروژکتور به صورت نارنجی چشمک زن در آمد، یعنی حرارت آن خیلی زیاد شده است و اگر قرمز چشمک زن بود، فن یا سنسور درجه دچار ایراد شده است همچنین اگر قرمز ثابت بود پروژکتور بیش از حد داغ شده و هر لحظه ممکن است خاموش شود.برای تمیز کردن فیلتر پروژکتور، بعد از برداشتن کاور و خارج کردن فیلتر از دستگاه می توانید با استفاده از جاروبرقی مخصوص کامپیوتر یا کمپرسور هوا، گرد و غبار موجود روی فیلتر را بزدایید. توجه کنید که شستن فیلتر با آب و مایع اصلا توصیه نمی شود چون باعث آسیب رسیدن به فیلتر خواهد شد. در صورتی که فیلتر دیتا پروژکتور بیش از حد کثیف شده باشد باید آن را تعویض کنید.

نکته دیگری که لازم است به آن توجه نمایید این است که قبل جا انداختن دوباره فیلتر پروژکتور، محل قرار گیری آن را نیز تمیز نمایید. می توانید برای این کار از جاروبرقی، کمپرسور هوا و یا یک دستمال خشک و بدون پرز استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

امروزه اغلب ویدئو پروژکتورها به گونه ای طراحی می شوند که مراحل تعویض فیلتر آنها برای کاربر ساده تر شود. در همین راستا معمولاً جایگاه فیلتر ویدیو پروژکتور را در کناره های بدنه آن تعبیه می کنند. به طوری که با باز کردن کاور کناری بدنه پروژکتور می توانید به سادگی به فیلتر هوای آن دسترسی پیدا کنید و در زمانی کوتاه آن را جهت تمیز کردن یا تعویض از دستگاه خارج نمایید. این ویژگی باعث می شود تا تنظیمات نصب پروژکتور بر هم نخورد و موقعیت مکانی آن حفظ شود. با این که تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتورهای جدید کار چندان سختی نیست و حتی توسط کاربران عادی نیز قابل انجام است، با این حال اگر تجربه کافی در این مورد را ندارید بهتر است تا از متخصصان و کارشناسان کمک بگیرید. نصب غیر اصولی فیلتر هوا باعث می شود تا گرد و غبار به قطعات داخلی ویدئو پروژکتور نفوذ کند و باعث گرم شدن قطعات و کاهش طول عمر آنها شود. پس باید در هنگام تمیز کردن فیلتر پروژکتور، به نصب صحیح آن نیز دقت کافی داشته باشید.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که برخی از ویدئو پروژکتورهای اپسون و پاناسونیک به فیلترهای مقاومی مجهز هستند که طول عمر آنها به 10000 و حتی 20000 ساعت هم می رسد. این ویژگی هزینه های جانبی دستگاه را تا حد امکان پایین می آورد و در وقت شما جهت سرویس فیلتر صرفه جویی می کند. همچنین برخی فیلترهای به کار رفته در پروژکتورهای این برندها از قابلیت شستشو و استفاده مجدد برخوردارند. برخی از ویدیو پروژکتورهای اپسون از این قابلیت بهره می برند. این ویژگی به طور محسوسی باعث کاهش هزینه های جانبی و نگهداری دستگاه می شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور

اگر قصد خرید پروژکتور برای استفاده در فضاهای باز و مکان های عمومی (مانند نمایشگاه ها، موزه ها، سالن های کنسرت و...) را دارید، پیشنهاد ما این است که به سراغ مدل های ضد گرد و غبار بروید. ویدئو پروژکتورهای Large Venue برند پاناسونیک می توانند در این زمینه انتخاب مناسبی برای شما باشند. این پروژکتورها علاوه بر بدنه ضد گرد و غبار، معمولاً دارای فیلترهای دو گانه هستند و تا مدت های طولانی فیلتر آنها نیازی به تمیز کردن یا تعویض پیدا نمی کند. به طور کلی این ویدئو پروژکتورها برای مصارف حرفه ای تر طراحی شده اند و از امکاناتی مانند چرخش 360 درجه و لنز شیفت بهره می برند.

شما می توانید برای دریافت قیمت و خرید ویدئو پروژکتور به سایت ایده برتر مراجعه کنید و یا با شماره 73027-021 تماس بگیرید.