یکی از عواملی که باعث ایجاد تفاوت بین انواع ویدئو پروژکتور می شود شدت روشنایی است که واحد آن انسی لومنس است، در این مقاله قصد داریم به طور مختصر به بررسی عوامل مهم برای انتخاب سطح روشنایی ویدیو پروژکتور بپردازیم. از جمله این عوامل می توان به تعداد مخاطبان، نوع کاربری پروژکتور، نسبت کنتراست دستگاه، جنس پرده نمایش و شرایط محل نصب پروژکتور اشاره کرد.

تعداد بینندگان ویدئو پروژکتور

تعداد افراد، مشخص کننده اندازه تصویر نمایش داده شده است که تمام افراد به راحتی بتوانند آن را ببیند. هر چقدر تعداد افراد در اتاق بیشتر شود، اندازه تصویر نیز باید افزایش پیدا کند و به دلیل اینکه نور بر سطح گسترده تری پخش می شود، از وضوح تصویر پروژکتور هم کاسته می شود.

پس اگر قصد خرید پروژکتور برای نمایش تصاویر در سالن های همایش، کنفرانس و سخنرانی را دارید، باید نسبت به انتخاب مدل هایی با روشنایی بالاتر اقدام کنید. به طور میانگین، روشنایی بالای 3800 لومن برای چنین منظوری مناسب است.

نکات مهم در انتخاب سطح روشنایی ویدئو پروژکتور

نوع نیاز به ویدئو پروژکتور

فضاهای آموزشی و کارگروه ها به دلیل نیاز به خواندن جزئیات و مشاهده به روشنایی بیشتری نیاز دارند. علاوه بر این برای یادداشت برداری به نور اتاق بیشتری احتیاج دارند. در صورتی که برای نمایش فیلم و یا تصاویر گرافیکی، به نور کمتری احتیاج است و در اتاق تاریک قرار داده می شوند.

به عبارت دیگر، ویدئو پروژکتور خانگی به دلیل اینکه برای شبیه سازی سالن سینما در خانه طراحی شده است، معمولاً شدت روشنایی پایین تری دارد. این نوع پروژکتور از روشنایی بین 2000 تا 2500 لومن بهره می برد و برای استفاده از آن باید محیط را با خاموش کردن چراغ ها و کشیدن پرده ها تاریک کنید. در طرف مقابل ویدئو پروژکتورهای آموزشی و اداری باید روشنایی بالاتری از این میزان را داشته باشند تا متون و نمودارهای موجود در تصاویر برای تمامی افراد حاضر در کلاس درس یا جلسه کاری واضح باشد. توجه داشته باشید که شدت روشنایی باید با نسبت کنتراست ویدیو پروژکتور هماهنگ باشد که در ادامه بیشتر این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم.

نوع نیاز به ویدئو پروژکتور

صفحه یا پرده پروژکتور

می توان گفت این عامل بیشترین تاثیر را بر روی روشنایی تصویر و کیفیت دارد. امروزه بیشتر صفحه نمایش ها انعکاس نور قابل توجهی دارند، به شکلی که یک دیتا پروژکتور که روشنایی کمی دارد با قرار گرفتن در محیط مناسب خیلی خوب به نظر می رسد.

برای این منظور باید به جنس پرده نمایش دقت کافی داشته باشد. از جمله پرده نمایش های رایج در بازار می توان به مدل های سفید مات، فایبر گلس، پارچه ای و کریستالی اشاره کنیم. هر چه سطح پرده نمایش براق تر باشد، جلوه و درخشندگی تصویر ویدئو پروژکتور هم بیشتر خواهد بود. البته اگر سطح نور محیط زیاد است، برای جلوگیری از انعکاس تصاویر محیط بر روی پرده نمایش بهتر است مدل های مات یا پارچه ای را انتخاب نمایید.

کنتراست ویدئو پروژکتور

نسبت بین روشنترین و تاریکترین نقاط تصویر کنتراست نام دارد. هر چه نسبت کنتراست پروژکتور بالاتر باشد، رنگ مشکی با عمق بیشتر و رنگ های روشن با شفافیت بهتری نمایش داده می شوند و تصاویر عمق پیدا می کنند. برای اینکه روشن ترین و بهترین تصویر را داشته باشید باید نسبت کنتراست 4000:1 یا بالاتر باشد. باید گفت به شکل قابل ملاحظه ای نور اتاق بر نسبت کنتراست تاثیر می گذارد. اگر می خواهید که از پروژکتور در اتاقی با چراغ های روشن استفاده کنید، باید  ویدئو پروژکتورتان از نسبت کنتراست بسیار بالایی برخوردار باشد.

در غیر این صورت سایه روشن های موجود در تصویر حالت محو به خود می گیرند و متن ها و اعدادهای مشکی با پس زمینه سفید وضوح مناسبی نخواهند داشت. این شرایط می تواند بر روی کیفیت ارائه مطالب در جلسات و کلاس های آموزشی تأثیر منفی بگذارد و مشکلاتی را هم برای فرد ارائه دهنده و هم برای حاضرین ایجاد کند. پس همان طور که اشاره کردیم، همیشه به هماهنگ بودن شدت روشنایی ویدیو پروژکتور با نسبت کنتراست آن توجه داشته باشید تا بتوانید به بهترین کیفیت عملکرد دستگاه خود دست پیدا نمایید.

نکات مهم در انتخاب سطح روشنایی ویدئو پروژکتور

مکان قرارگیری ویدئو پروژکتور

اتاق تاریک باعث ایجاد بهترین تصویر می شود. با این وجود بیشتر اتاق های جلسات برای یادداشت برداری و برقراری ارتباط چشمی به مقداری نور احتیاج دارند. در چنین اتاقی هایی که نور خورشید روی تصویر افتاده و نمی توان لامپ ها را خاموش کرد، احتیاج به پروژکتوری با روشنایی مناسب است.

در پروژکتورهای جدیدتر شاهد به کار گیری یک سری فناوری های اختصاصی در زمینه تنظیم اتوماتیک روشنایی تصویر هستیم. این ویدئو پروژکتورها به سنسورهای سنجش نور محیط مجهز هستند و روشنایی خروجی را متناسب با اطلاعات جمع آوری شده توسط این سنسورها بهینه سازی می کنند. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که در هر لحظه از طول نمایش تصاویر، پروژکتور با بهترین روشنایی خود مشغول به کار است! در این زمینه ویدیو پروژکتورهای پاناسونیک با فناوری Daylight View حرف اول را می زنند.