خرید یک اسکنر بستگی به عوامل زیادی دارد، با توجه به اینکه شما بیشتر با اسکن چه نوع مدارک و پرونده‌هایی سر و کار دارید بهترین انتخاب شما در بین مدل‌ها و مارک‌ های مختلف اسکنر ممکن است تغییر کند. در این نوشتار به اختصار قصد داریم شما را با راه‌های انتخاب نمودن یک اسکنر بایگانی خوب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نیاز روزافزون بشر به مستند سازی دیجیتال و گسترش رسانه‌های دیجیتال باعث ایجاد تحول در تکنولوژی اسکنرها نیز شده است. در اسکنرهای قدیم معمولاً یک برگه یا یک سند کاغذی روی صفحه‌ی شیشه ای دستگاه قراد داده می‌شد و هد دستگاه با حرکت روی آن به تشخیص و اسکن می‌پرداخت. در نسل جدید اسکنر ها که با عناوین متنوعی از جمله اسکنر بایگانی، اسکنر اسناد، اسکنر فیدردار و یا کششی شناخته شده‌اند، نحوه‌ی کار متفاوت است به این معنا که هد ثابت می‌ ماند و سند کاغذی حرکت می‌کند.

انتخاب بهترین اسکنر بایگانی

انتخاب بهترین اسکنر بایگانی

نوع اسکنرهای اسناد یا بایگانی نیز بسته به سرعت و تعداد اسکن صفحات در مقیاس ثانیه متفاوت است همچنین ممکن است در مقایسه با یکدیگر از نظر داشتن امکانات جانبی دیگر نیز متفاوت باشند. تولید کنندگان این نوع اسکنرها می‌دانند که کاربران علاوه بر نیاز به سرعت در اسکن همچنان به کارایی اسکنرهای تخت نیاز دارند زیرا در اسکنرهای بایگانی تنها می‌توان اشیاء نازک و قابل انعطاف مانند کاغذ را اسکن نمود در حالیکه با اسکنرهای سنتی و تخت می‌توان بسیاری از اشیاء را که تنها یک سمت مسطح دارند اسکن نمود. بنابراین سازندگان اسکنرهای بایگانی در بسیار از مدل‌های خود به عنوان یک کارایی جانبی، اسکنر تخت نیز گنجانده‌اند تا این ضعف در اسنکرهای اسناد جبران گردد.

علاوه بر نکاتی که در بالا عنوان شد برای انتخاب یک چاپگر خوب که بتواند به نظر شما بهترین اسکنر بایگانی باشد لازم است بدانید تا چه حد کارایی و سرعت مد نظر شماست. زیرا قیمت اسکنرهای بایگانی در بازه ای حدود یک میلیون تومان تا 150 میلیون تومان قرار دارد. برخی اسکنرهای اسناد تنها از طریق کشیدن و رد کردن کاغذ توسط فیدر کار می‌کنند، برخی هم فیدر دار هستند و هم یک اسکنر جانبی تخت دارند. اما برخی اسکنرها قادر به اسکن کتاب‌های حجیم بدون برش هستند که این نوع اسکنرها نیز جزو اسکنرهای بایگانی طبقه بندی می‌شوند.
در نتیجه شما می‌توانید بسته به نیاز خود انتخاب خود را از بین مدل‌هایی مانند اسکنر فوجیستو Fujitsu Fi-6130Z اسکنر برادر Brother Scan-PDS 5000 و یا اسکنرهای بزرگتر و قیمتی تری مانند Kodak i5850 Scanner انجام دهید.