جایگزینی سیستم‌های دستی و قدیمی با استفاده از سیستم‌ها و دستگاه‌های الکترونیک، که اصطلاحاً هوشمند سازی گفته می‌شود، امروزه در همه‌ی عرصه‌ها در حال گسترش و بهره وری است. آموزش و پرورش شاید اولین سازمانی بود که این تکنولوژی را تحت عنوان «مدراس هوشمند» پذیرفت که در سال 1948 آقایی به نام دیوید پرکینز و همکارانش در دانشگاه هاروارد طرح آن را به عنوان تحولی جدید در امر آموزش ارائه نمودند.

مزایای استفاده از برد هوشمند

مزایای استفاده از برد هوشمند

برد هوشمند در واقع یکی از بهترین ابزارها در جهت تعاملی کردن آموزش بین معلمان و دانش آموزان یا دانشجویان و اساتید هستند. به عنوان مثال در شرایطی که افرادی در جلسه یا کلاس غایب باشند، از طریق این سیستم می‌توان تمام مباحث مطرح شده در ذخیره نمود و با همان کیفیت در زمان دیگری در اختیار افراد غایب قرار داد. در گذشته در مدارس تنها اتاقی به نام «اتاق سمعی بصری» به منظور پخش فیلم و ویدئوهای آموزشی وجود داشت که دانش آموزان وقتی قرار می‌شد ویدئو یا یک رسانه‌ی سمعی بصری را ببینند باید محل کلاس را به آن اتاق خاص تغییر می‌دادند. امروزه در صورت تجهیز کلاس با این بردهای هوشمند دیگر نیازی به وجود چنین اتاقی به این منظور نخواهد بود، زیرا این سیستم علاوه بر پاسخگویی به نیازهای سمعی بصری درباره پخش ویدئو و صوت می‌تواند برای نمایش و توضیح انواع محتواهای دیجیتال آموزشی کارکرد بسیار خوبی داشته باشد. همچنین به راحتی و طور مستقیم روی صفحه این بردها می‌توان نمودار، گراف و انواع جدول را طی زمان کمی رسم نمود.

از آنجا که روش‌های خاصی در ساخت این بردهای هوشمند به کاررفته است می‌توانند به امر یادگیری سرعت بخشیده و آماده سازی و درک مفاهیم را بسیار تسهیل نمایند. زیرا یکی از مزبت های این سیستم این است که در هنگام ارائه‌ی یک مطلب می‌توان چندین منبع اطلاعاتی مختلف را به طور همزمان به کارگرفت و در معرض دید مخاطبان گذاشت. علاوه به راین موارد کاربر دارای اختیار زیادی در دستکاری و جابجایی همه‌ی مطالبی و محتواهایی است که برای مخاطب ارائه می‌دهد. در نهایت می‌توان گفت این سیستم دارای پتانسیل‌ های فراوانی است که می‌تواند اثربخشی زیادی در ایجاد محیطی پویا در محیط‌های اداری و آموزشی به ارمغان بیاورد.