همان طور که می دانید پروتکل ONVIF یک استاندارد ویژه در دوربین های مدار بسته تحت شبکه است که باعث می شود دوربین های مداربسته تحت برندهای گوناگون و همچنین سایر دستگاه های تحت شبکه، تحت یک پلت فرم یکپارچه مدیریت شوند.

حتما بخوانید: استاندارد ONVIF در دوربین های مداربسته تحت شبکه

در اینجا قصد داریم این پروتکل را بیشتر معرفی کرده و مزیت ها و معایب آن را بیان کنیم.

بررسی مزایا و معایب استاندارد ONVIF

بررسی مزایا و معایب استاندارد ONVIF

بزرگترین مزیت استاندارد ONVIF این است که یک راه حل همه جانبه در اختیار کاربران قرار می دهد و نیاز به استفاده از تکنولوژی اختصاصی را از بین می برد.

از طریق ONVIF کاربران آزادی عمل بیشتری برای انتخاب سخت افزار سیستم امنیتی دارند. فقط کافی است که دوربین مدار بسته و ابزارهای تحت شبکه ای را انتخاب کنند که مجهز به پروتکل ONVIF باشند.

در واقع استاندارد ONVIF قابلیت دسترسی تمام سازندگان به این فناوری را دارد. به این ترتیب بسیاری از دغدغه های کاربران مثل همخوانی پروتکل دوربین های مداربسته از بین خواهد رفت.

بررسی مزایا و معایب استاندارد ONVIF

حتما بخوانید: مشکلات رایج پس از نصب و راه اندازی دوربین مداربسته

مهمتر اینکه استفاده از تجهیزات امنیتی دارای ONVIF نگه داری و تعمیر و توسعه سیستم های نظارت تحت شبکه را بسیار آسان تر می کند.

تکنولوژی ONVIF علاوه بر این مزایا، معایبی نیز دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. چنانچه قصد دارید دوربین مدار بسته ONVIF تهیه کنید حتما به این دو اصل اساسی توجه کنید تا با مشکل روبرو نشوید:

میزان کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل ONVIF یک سازنده
رعایت کیفیت و استانداردهای لازم برای ارتباط دهی بهتر میان دستگاه ها با پروتکل

بررسی مزایا و معایب استاندارد ONVIF

ممکن است کاربر در زمان استفاده از نرم افزار با مشکل عدم ارتقا یافتن دوربین های مداربسته تحت شبکه یا عدم وجود برخی ویژگی های اساسی مواجه گردد.

برخی مواقع لازم است که برای استفاده از فناوری ONVIF، کاربران نرم افزار اختصاصی شرکت سازنده را در اختیار داشته باشند یا اینکه از نرم افزاری استفاده کنند که قابلیت پشتیبانی از ارتقا و ویژگی های اساسی را داشته باشد.

استاندارد ONVIF شامل دو نسخه اصلی است که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.

بررسی مزایا و معایب استاندارد ONVIF

خصوصیات نسخه اول عبارت است از:

پیکربندی شبکه ،کشف دستگاه، مدیریت دستگاه، تنظیمات رسانه ای، مشاهده زنده، مدیریت رویداد، کنترل دوربین PTZ، تحلیلگر تصویر و امنیت

نسخه دوم پروتکل ONVIF نیز شامل فرمت های ذخیره سازی مختلفی مانند MPEG-4، H.264، SOAP و RTP می باشد.