سایه اندختن پرینتر به معنای نمایش سایه ای روی کاغذ خروجی چاپ است که سبب کاهش کیفیت چاپ و ظاهر نامناسب نمونه خروجی می شود.

سایه انداختن متن و تصویر پرینت شده

سایه انداختن پرینتر به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد. گاهی سایه انداختن با ایجاد خطوطی روی کاغذ چاپ ، تیرگی شدید روی کاغذ ، لکه های سیاه روی کاغذ و ... خود را نشان می دهد. همه این عوامل سبب می شود که کیفیت نمونه خروجی کاسته شود و یک خروجی بی کیفیت به کاربر ارائه شود. دلایل مختلفی سبب بروز این مشکل می شود که در ادامه آنها را بررسی و راه های رفع این مشکل را ارائه می کنیم.

تعویض درام پرینتر

پس از انجام تمامی روش های گفته شده برای حل کردن مشکل سایه انداختن و لک انداختن روی کاغذ چاپ ، اگر همچنان با این مشکل مواجه هستید به تعویض درام پرینتر اقدام نمایید. درام از قطعاتی می باشد که در تمامی انواع پرینترها مانند پرینتر سه کاره و ... پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. البته درام مانند کارتریج به تعویض های مکرر نیازی ندارد و کمتر به تعویض نیاز دارد. اگر تعویض این قطعه برای شما مشکل می باشد ، می توانید از یک تعمیرکار پرینتر بخواهید این کار را انجام دهد.

مهمترین دلایل سایه انداختن پرینتر روی کاغذ چیست ؟

علت اصلی این مشکل را می توان ایرادات فنی کارتریج دانست. زمانی که پرینتر اقدام به چاپ تکراری متن و تصویر و جداول ...  می کند ، یعنی فوم رول کارتریج دچار مشکل شده است.

اگر لکه های مختلف و متعددی روی کاغذ چاپ مشاهده می شود ، احتمالاً تونر یا جوهر چاپ بی کیفیت می باشد و این مسئله ارتباطی به خرابی کارتریج ندارد. کاغذ باید جوهر را به خوبی به خود جذب کند و به قول معروف ، جوهر روی کاغذ بنشیند.

برای بررسی مشکل سایه انداختن روی کاغذ چاپ ، باید قطعات دیگری مانند یونیت درام ، یونیت فیوزینگ و کیت دستگاه چک شود. خرابی هر کدام از این قطعات می تواند سبب سایه انداختن پرینتر شود.

مشکل سایه یا خط انداختن پرینتر را چطور حل کنیم ؟

برای رفع این مشکل اقدامات زیر را انجام می دهیم.

ابتدا دو شاخه پرینتر را از پریز برق جدا کرده و آن را خاموش کنید. درب پرینتر را به آرامی باز کنید. کمربند پرینتر که شامل تسمه ، قطعه فیلم ، غلتک و ... می باشد را به دقت چک کنید. با استفاده از یک دستکش و دستمال مناسب ، گرد و خاک و آلودگی این قسمت را تمیز کنید. برای تمیز کردن بهتر است از یک محلول تمیزکننده حاوی الکل استفاده کنید. البته محلول هایی که درصد کمی از الکل دارند. آلودگی کمربند می تواند سبب ایجاد لک روی کاغذ چاپ شود. این آلودگی ها ممکن است تونر پخش شده روی قطعه فیلم یا گرد و غبار باشند.

کارتریج پرینتر را چک کنید. فوم رول کارتریج را مانند کمربند تمیز کنید. معمولاً آلودگی های قطعاتی مانند کمربند ، رول کارتریج و سایر قطعات سبب سایه انداختن پرینتر می شوند. بنابراین تمام قطعاتی که امکان تمیز کردن دارند را با دقت کامل تمیز کنید. پوسته کارتریج از قسمت هایی می باشد که بایستی حتماً تمیز شود. زیرا بسیاری از لک ها و خط انداختن ها به علت آلودگی پوسته کارتریج می باشد.

 

                                                                                   سایه انداختن پرینتر

درام پرینتر از دیگر قطعات مهمی می باشد که باید تمیز شود. گاهی نیاز است که درام به طور کلی تعویض گردد. پس از تمیز نمودن قطعات ، درب پرینتر را بسته و دستگاه را روشن نمایید تا ببینید مشکل حل شده است یا خیر.

تعویض کارتریج پرینتر برای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر

اگر با تمیز کردن دستگاه و تست آن ، دوباره با مشکل سایه اندازی یا لکه اندازی مواجه شده اید ، باید به تعویض کارتریج اقدام نمایید. کارتریج های پرینتر مثل دستگاه های پرینتر در دو مدل  لیزری و جوهرافشان وجود دارند. کارتریج تونر یا لیزری برای پرینترهای لیزری و کارتریج جوهرافشان برای پرینترهای جوهرافشان می باشند. بنابراین برای تعویض کارتریج باید مدل متناسب با پرینتر خود را خریداری کنید. به طور مثال اگر پرینتر سه کاره جوهرافشان دارید ، باید کارتریج جوهرافشان را انتخاب کنید . برخی از کارتریج ها قابل شارژ می باشند.

 

                                                                                      سایه انداختن پرینتر

پس از تعویض کارتریج پرینتر ، دوباره دستگاه پرینتر را تست نمایید و بررسی کنید که مشکل سایه انداختن پرینتر برطرف شده است یا هنوز هم این مشکل وجود دارد.