در مبحث گذشته، در مورد خودروهای بدون راننده مطالبی را بیان کردیم و شغل هایی را نام بردیم که با فراگیر شدن این تکنولوژی، اعتبار خود را از دست می دهند.

در ادامه به معرفی شغل های جدیدی می پردازیم که این تکنولوژی ایجاد می نماید.

تکنولوژی چاپ سه بعدی دو میلیارد شغل را از بین می برد

درست است در صورتی که سیستم حمل و نقل نوین و اتومبیل های بدون راننده جایگاه اصلی خود را پیدا کنند و به صورت روزمره از آن ها استفاده شود، افراد زیادی مثل راننده تاکسی، کامیون و پلیس های راهنمایی و رانندگی شغل خود را از دست می دهند. اما در مقابل شغل های جدیدی نیز ایجاد می شود:

تکنولوژی چاپ سه بعدی دو میلیارد شغل را از بین می برد

  • توزیع کنندگان جدید
  • سیستم های نوین کنترل ترافیک
  • طراحان و مهندسان مبتکر و همسو با فناوری مدرن
  • مهندسان سیستم های ساخت و تولید جدید مثل پرینتر سه بعدی

همچنین وجود متخصصان مربوطه برای شرایط اضطراری و بروز اشکال در سیستم، بسیار مهم  و ضروری است.

تکنولوژی چاپ سه بعدی دو میلیارد شغل را از بین می برد

  • آموزش و تحصیلات

رویه جدیدی که در سیستم های آموزشی به کار می رود، شیوه های سنتی مثل آموزش در مدارس و دانشگاه ها را تحت تاثیر قرار داده است.

به عنوان مثال دانشگاه MIT در امریکا، تمام دوره های آموزشی خود را ضبط کرده و به صورت آنلاین و رایگان در اخیتار کاربران متقاضی قرار می دهد.

این دانشگاه تا کنون بیش از 2080 دوره آموزشی را منتشر کرده است. آمارها حاکی از آن است که این دوره ها 131 میلیون بار توسط کاربران دانلود شده اند.

این رویه آموزشی جدید تحت عنوان جنبش OpenCourseware شناخته می شود. حال این سوال مطرح می شود که با این شرایط چه سرنوشتی در انتظار مدرسه ها و دانشگاه های شهریه ای در سراسر جهان خواهد بود؟

تکنولوژی چاپ سه بعدی دو میلیارد شغل را از بین می برد

OpenCourseware باعث می شود که دوره های آموزشی به عنوان کالا شناخته شوند. به این ترتیب معلمان هر مبحث را تنها یک بار آموزش می دهند و سپس آن را منتشر می کنند.

این امر موجب می شود که سیستم از مدل آموزشی به مدل یادگیری تغییر پیدا کند. با وجود آموزش های مختلف که در هر لحظه می توان به آن ها دسترسی داشت، نیاز به حضور فیزیکی معلم در کلاس درس را کمرنگ می کند.

به مرور آموزش ها تخصصی تر شده و تنها به وجود یک مربی نیاز خواهند داشت.

تغییر سیستم آموزشی موجب از بین رفتن برخی از شغل ها شده و گروهی از افراد کار خود را از دست بدهند:

  • معلمان
  • استادان
  • آموزش دهنده ها

تکنولوژی چاپ سه بعدی دو میلیارد شغل را از بین می برد

اما در مقابل، موقعیت های شغلی جدیدی ایجاد می شود که ممکن است نیاز به دانش و تخصص بیشتری داشته باشند:

طراحان دوره

کمپ های یادگیری

با قسمت بعدی این مقاله همراه باشید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آموزش متفرقه در سایت ایده برتر مراجعه نمایید.