بهترین پرینترهای خانگی ، پرینترهایی می باشند که متناسب با نوع مصرف کاربران باشند و تمام نیازهای آنها را رفع کنند و قیمت مناسبی داشته باشند.

انواع پرینتر

پرینتر وسیله ای برای چاپ صفحاتی شامل متن و تصویر از سیستم کامپیوتری بر روی کاغذ چاپ می باشد. پرینترها مدل های مختلفی دارند که هر کدام کاربردهای خاصی دارند. انواع پرینترها از نظر مکانیسم چاپ شامل پرینتر سیاه و سفید ، پرینتر رنگی ، پرینتر جوهرافشان سیاه و سفید ، پرینتر سه کاره ، پرینتر سوزنی ، خطی و پرینترهای صنعتی می باشند.

دسته بندی پرینترها از نظر تکنولوژی شامل پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری می باشند. هیچکدام از این پرینترها را نمی توان به طور قطعی برای بهترین پرینترهای خانگی معرفی نمود و این انتخاب به عوامل زیادی وابسته می باشد.

 

                                                                                                    بهترین پرینترهای خانگی

پرینتر لیزری

این دسته از پرینترها کیفیت و سرعت بالایی دارند. در پرینترهای لیزری از سیستم های زیرو گرافی استفاده شده است. پرینترهای لیزری برای چاپ صفحات متنی بسیار مناسب می باشند. اما این پرینترها برای منازل معمولاً انتخاب نمی شوند.

پرینترهای جوهر افشان

بیشترین پرینترهای مورد استفاده برای منازل ، پرینترهای جوهر افشان است. به مخزن جوهر این پرینترها ، کارتریج گفته می شود. عملکرد این پرینترها بدین صورت است که توسط قطرات خیلی ریز روی صفحات ، طرح ایجاد می کنند. پرینترهای جوهر افشان برای چاپ تصاویر رنگی براق مناسب تر هستند. اما برای چاپ صفحات متنی از پرینترهای لیزری عملکرد ضعیف تری دارند.

معیارهای انتخاب بهترین پرینترهای خانگی

برای انتخاب پرینتر ایده ال برای مصارف خانگی ، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

کیفیت چاپ در پرینتر

کیفیت پرینترهای لیزری بسیار بالا می باشد ، ولی قیمت بالایی دارند. بنابراین برای مصارف خانگی نیاز به این پرینتر گران قیمت ندارید و می توانید یک پرینتر جوهرافشان با کیفیت انتخاب کنید. عواملی که باید برای کیفیت چاپ در نظر داشته باشید شامل درایور چاپگر، کیفیت جوهر و طراحی سر چاپ می باشد. به مشخصه DPI  باید توجه کنید.

سرعت چاپ در پرینتر

برای انتخاب بهترین پرینترهای خانگی باید سرعت چاپ را در نظر داشته باشید. سرعت چاپ را بر اساس PPM تعیین می کنند. سرعت چاپ برای صفحات مختلف ، طبق محتویات آنها ( متن یا تصاویر ) متفاوت می باشد.

اتصال بی سیم

همه ی پرینترها دارای اتصال سیمی می باشند. اما بعضی از پرینترها اتصالات وای فای و بلوتوث هم دارند. برای انتخاب یک پرینتر مناسب ، پرینتری را انتخاب کنید که اتصالات وای فای و بلوتوث نیز داشته باشد. زیرا این قابلیت ها در خانه بسیار مورد استفاده می باشند.

نوع جوهر پرینتر

کارتریج جوهر به صورت دو کارتریج ، چهار کارتریج  و جوهرهای مرکب می باشند. دو کارتریج دارای یک کارتریج مشکی و یک کارتریج رنگی می باشد. چهار کارتریج دارای یک کارتریج مشکی و سه کارتریج قرمز و آبی و زرد می باشد. جوهرهای مرکب به جای کارتریج از جوهر موجود در مخزن استفاده می شود. شاید جوهرهای مرکب گران تر باشند ، اما در طولانی مدت به صرفه می باشند. بهترین پرینترهای خانگی را از نوع جوهرهای مرکب انتخاب کنید.

حداکثر صفحات قابل چاپ در ماه

با توجه به اینکه میزان استفاده ی شما از پرینتر چقدر می باشد ، در انتخاب پرینتر خانگی خود این موضوع را در نظر داشته باشید. پرینترهای معمولی کمتر از 5000 صفحه و پرینترهای سطح بالاتر 100000 صفحه را در ماه چاپ می کنند. پس حجم چاپ خود را برآورد کنید و پرینتر متناسب با آن را انتخاب کنید.

قیمت بهترین پرینترهای خانگی

با توجه به نوع مصرف شما از این دستگاه ، باید برای خرید آن هزینه کنید. برای مثال اگر به یک پرینتر با کیفیت بالای چاپ و قابلیت اتصال بی سیم و توانایی انجام پرینت ، اسکن و کپی نیاز دارید پرینتر سه کاره  را انتخاب نمایید. پرینتر سه کاره در مدل های لیزری و جوهر افشان موجود می باشد. مدل لیزری آن از جوهرافشان گرانتر می باشد. بنابراین با توجه به نیاز خود اقدام به خرید یک پرینتر با کیفیت کنید.

حافظه داخلی پرینتر

این پارامتر به صورت کیلوبایت یا مگابایت تعیین می شود. حافظه ی داخلی پرینتر برای ذخیره ی اطلاعات چاپ شده به کار رفته است. میزان حافظه ی پرینترها در اندازه های مختلفی مانند32 ، 128 ، 256 مگابایت الی 1 گیگا بایت و بالاتر موجود می باشند. البته برای پرینترهای خانگی میزان حافظه ی بالایی مورد نیاز نمی باشد. مگر در مواردی که از پرینترهای خانگی در منزل برای انجام پروژه های اداری و کاری و ... استفاده می شود.