خرید برد هوشمند باید با توجه به ویژگی ها ، مدل مناسب دستگاه و مارک معتبر آن انجام شود و به مکانی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد توجه شود.

تخته هوشمند به جای تخته سیاه های قدیمی در بسیاری از مؤسسات آموزشی ، دفاتر ، شرکت ها و سازمان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند. تکنولوژی های به کار رفته در وایت برد هوشمند ، تکنولوژی مغناطیسی یا مگنت ، لمسی ، اپتیکال می باشد.

داشتن اطلاعات لازم قبل از خرید تخته هوشمند ، به یک انتخاب خوب کمک می کند. اگر اطلاعات کافی در زمینه وایت بردهای هوشمند نداشته باشید ، سلیقه و نظر کارشناس فروش به شما تحمیل می گردد و خرید برد هوشمند شما بر اساس نظر فروشنده صورت می گیرد. در این صورت ممکن است وایت برد خریداری شده مناسب کارایی مدنظر شما نباشد.

تجهیزات جانبی مورد نیاز تخته هوشمند

 

برای استفاده از برد هوشمند به ویدئو پروژکتور نیاز دارید. این دو سیستم برای انجام کار موردنظر شما باید با هم کار کنند. تصویر یا فیلم موردنظر با کمک ویدئو پروژکتور بر روی صفحه وایت برد هوشمند نشان داده می شود. برد هوشمند ، وسیله ای می باشد که توسط اتصال به رایانه و نصب برنامه مربوطه امکان به تصویر کشیدن محتواها را دارد. در واقع می توان گفت این ابزار به تنهایی کارایی نخواهد داشت. لذا برای استفاده از برد هوشمند به یک ویدئو پروژکتور و یک رایانه معمولی و نرم افزار مخصوص نیاز داریم.

هنگام خرید برد هوشمند به مدل آن توجه کنید

 

هنگام انتخاب وایت برد هوشمند باید به اندازه و ابعاد برد هوشمند و تناسب آن با فضای مورد استفاده توجه شود. برد هوشمند مورد استفاده در یک کلاس با برد هوشمند مورد استفاده در یک سالن همایشات باید از نظر ابعاد متفاوت باشند.

فناوری به کار رفته در ساخت تخته هوشمند عامل بسیار مهمی می باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد. زیرا فناوری یا تکنولوژی برد هوشمند روی کیفیت تصاویر اثرگذار می باشد. به هر میزانی که رزولوشن پروژکتور بیشتر باشد ، تصویر از کیفیت مناسب تری برخوردار می باشد. ضد خش بودن صفحه از نکات مهمی می باشد که باید هنگام انتخاب تخته هوشمند به آن توجه شود.

انتخاب سایز اصلی و سایز فعال صفحه برد هوشمند

                                                                                 خرید برد هوشمند

نکته مهم دیگری که در خرید برد هوشمند باید به آن توجه نمود ، سایز اصلی و سایز فعال صفحه می باشد. ابعاد برد هوشمند بر قیمت آن اثرگذار می باشد. همانطور که گفته شد ، ابعاد تخته هوشمند با وسعت کلاس یا سالن مورد استفاده باید متناسب باشد. این سایز اصلی تخته برد هوشمند است اما منظور از سایز فعال چه می باشد. سایز فعال ، ابعاد بخشی از صفحه برد هوشمند است که امکان استفاده از آن برای فعالیت های وایت برد هوشمند وجود دارد.

در برگه های مخصوص تخته هوشمند ، اختلاف سایز واقعی با سایز فعال مشخص شده است. در ابعاد فعال صفحه تخته هوشمند ، امکان لمس صفحه وجود دارد و در خارج از این محدوده این امکان وجود ندارد.

اتصالات و کابل ها

 

برای نصب درست برد هوشمند به کابل ها و اتصالات مناسب نیاز داریم. بنابراین هنگام خرید برد هوشمند باید کیفیت اتصالات و کابل های مورد نیاز آن بررسی شوند. نحوه کابل کشی باید به گونه ای انجام شود که کوچکترین خطری نداشته باشد. بعضی از مدل های برد هوشمند از قابلیت اتصال با بلوتوث برخوردار می باشند که سبب می شوند سیم های کمتری مورد استفاده قرار بگیرند.

روش های نصب برد هوشمند

                                                                                               خرید برد هوشمند

پس از خرید وایت برد هوشمند ، دو روش برای نصب آن پیش روی شما قرار دارد. با توجه به مکان مورد استفاده ، شیوه ی نصب تخته هوشمند تعیین می شود. برای مکان های ثابت بهتر است برد هوشمند روی دیوار نصب گردد. اما در صورتی که برد در بخش های مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد ، نصب آن باید روی پایه های مخصوص تخته هوشمند صورت گیرد که امکان جابه جایی داشته باشد.

کالیبره کردن

 

پس از انتخاب برد هوشمند و نصب آن ، نوبت به کالیبره کردن آن می رسد. کالیبره یعنی انجام تنظیمات و تعیین مختصات تصویر به گونه ای که برای تخته هوشمند و سیستم رایانه ای قابل شناسایی باشد. معمولاً این کار توسط نصاب صورت می گیرد.