درباره اسکنر اطلاعات زیادی وجود دارد. برای کسانی که قصد خرید یک اسکنر خوب را دارند ، دانستن این اطلاعات سودمند است.

تجهیزات الکترونیکی از حساسیت بالایی برخوردار می باشند. لذا برای خرید آنها باید دقت زیادی کرد تا بهترین دستگاه را خریداری نمود. خرید اسکنر باید با درنظر گرفتن فاکتورهای متعددی صورت بگیرد تا دستگاه بهترین کارایی را برای شما داشته باشد.

دقت و سرعت اسکنر چه اهمیتی دارد ؟

دقت و سرعت اسکنر از اهمیت بالایی برخوردار است. دقت این دستگاه را با واحد نقطه در اینچ اندازه گیری می کنند. یعنی چند نقطه از تصویر در هر اینچ به وسیله دستگاه اسکن ثبت می گردد. در صورتی که تصویری با کیفیت بالا را انتظار دارید ، باید دستگاهی با دقت بالا را خریداری کنید. 4800 و 9600 نقطه در اینچ ، از دقت های بسیار مناسب برای اسکن تصاویر می باشند.

تکنولوژی هد درباره اسکنر چه اهمیتی دارد ؟

هد اسکنر از مهمترین بخش های دستگاه محسوب می گردد. فناوری سنسور هد دستگاه های اسکن ، دو نوع می باشد. CCD و CIS از جمله این فناوری می باشند. سی سی دی از دقت و کیفیت بهتری برخوردار است و در دستگاه های اسکن پیشرفته به کار گرفته شده است. دستگاه های اسکن با حسگرهای دارای فناوری CIS  معمولاً اندازه کوچک تر و مصرف انرژی کمتری را دارا می باشند. این اسکنرها به کابل برق مستقلی نیاز ندارند. اما دستگاه های اسکن CCD به کابل برق نیاز دارند.

توجه به عمق رنگ دستگاه

نکته مهم دیگری که برای خرید دستگاه باید بدان توجه داشته باشید ، عمق رنگ است. عمق رنگ ، شمار رنگ هایی می باشد که دستگاه توانایی تشخیص و ذخیره سازی آنها را دارد. این کمیت با واحد بیت در پیکسل سنجش می شود. درباره اسکنر خوب ، بایستی عمق رنگ 36 بیت در پیکسل را انتظار داشت.

ناحیه اسکنر چه میزانی باید باشد ؟

مینیمم ناحیه ای که برای اسکن احتیاج است ، 5.8 * 11.7 می باشد. با این ناحیه اسکن می توان یک ورق A4 را به آسانی اسکن نمود. در صورتی که می خواهید صفحاتی بزرگتر را اسکن کنید ، باید ناحیه اسکن دیگری را انتخاب کنید که ابعاد بالاتری داشته باشد. طبیعتاً ناحیه بزرگتر از قیمت بالاتری برخوردار می باشد.

Interface دستگاه اسکن

 

                                                                                      درباره اسکنر

 

فاکتور دیگری که درباره اسکنر باید توجه داشته باشید ، رابط یا Inetrface می باشد. رابط ، پل ارتباطی میان دستگاه اسکن و رایانه است. باید توجه داشته باشید که دستگاه اسکن و رایانه چه رابط هایی را ساپورت می کنند. پورت USB2 از سرعت خوبی برخوردار است. در صورتی که رایانه شما این پورت را ساپورت می کند ، دستگاه اسکنی مجهز به این پورت را خریداری کنید.

اطلاعات مهم درباره اسکنر

در صورتی که می خواهید بدانید چگونه یک اسکنر خوب و حرفه ای بخریم ، به موارد زیر توجه داشته باشید.

قالب موردنیاز برای دستگاه را تعیین کنید. A3 یا A4 از جمله قالب های رایج دستگاه می باشند.

وضوح تصویر دستگاه اسکن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. برای پروژه های عادی 200 PPI و برای پروژه های استاندارد و رایج 300 PPI را در نظر می گیرند.

به سازگاری سیستم خود با دستگاه اسکن انتخاب شده توجه داشته باشید. ممکن است شما یک دستگاه اسکن خوب را خریداری کنید. اما با سیستم شما سازگاری نداشته باشد.

در صورتی که حجم کاری شما بالاست و به تعداد اسکن های زیادی در طول روز نیاز دارید ، باید ظرفیت اسکنر را درنظر بگیرید.

ویژگی مهم دیگر درباره اسکنر ، سرعت اسکن است. سرعت با واحد PPM سنجیده می شود. هر چه سرعت دستگاه بالاتر باشد ، برای ادارات و شرکت ها مناسب تر است. شاید در مصارف خانگی سرعت اهمیت زیادی نداشته باشد.

آخرین مورد ، قابلیت اسکن دو طرفه می باشد. این قابلیت در تمامی دستگاه ها وجود ندارد. در صورتی که به آن نیاز دارید ، در انتخاب دستگاه بدان توجه داشته باشید.

مزایای استفاده از اسکنر چیست ؟

 

                                                                                      درباره اسکنر

 

آگاهی از مزایای دستگاه اسکن ، به شما کمک می کند که درنظر بگیرید که این دستگاه برای شغل شما مناسب است یا مناسب نمی باشد. مهمترین مزایایی که درباره اسکنر وجود دارند ، موارد زیر هستند.

استفاده از دستگاه اسکن به مصرف کمتر کاغذ کمک می کند.

اسناد خود را می توانید با دیگران در هر نقطه ای از جهان به اشتراک بگذارید.

دسترسی به اسناد و مدارک آسان تر می شود و این موجب افزایش راندمان کاری می شود.