اندروید 12 هم اکنون در نسخه پیش نمایش برای توسعه دهندگان (developer preview) بر روی گوشی هایی مانند گوگل پیکسل 5 در دسترس است. این موضوع به این معناست که بسیاری از ویژگی های جدید آن هنوز به صورت مخفی باقی مانده یا کامل و نهایی نشده اند. خوشبختانه بسیاری از توسعه دهندگان در حال کار بر روی این سیستم عامل هستند و برخی از ویژگی های مخفی آن را پیدا کرده اند! در جدیدترین بررسی انجام شده بر روی کد سیستم عامل اندروید 12 مشخص شده که سطح زباله مخفی آن در نسخه جدید ویژگی های اضافه تری نسبت به قبل خواهد داشت.

مدیریت فایل های حذف شده در اندروید 12 آسان تر شده است

سطل زباله جدید اندروید کم و بیش به Recycle Bin در ویندوز شباهت دارد. اکنون شما می توانید تمام فایل های دیلیت شده از روش گوشی موبایل خود را در این سطل زباله مشاهده کنید. به نظر می رسد که شما می توانید از طریق سطل زباله، فایل مورد نظر خود را به صورت دائمی از روی گوشی حذف نمایید. اما آن طور که مشخص است، امکان بازیابی فایل ها وجود نخواهد داشت. به هر حال به احتمال بسیار بالا قابلیت بازیابی فایل ها همزمان با نهایی شدن طراحی اپلیکیشن Files توسط گوگل به سطح زباله اندروید اضافه خواهد شد.

مدیریت فایل های حذف شده در اندروید 12 آسان تر شده است

باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که این ویژگی پیش از این در اندروید 11 هم مورد استفاده قرار گرفته بود؛ اما فقط به بخش فضای ذخیره سازی خاص هر اپلیکیشن (scoped storage) محدود می شد. در رابطه با scoped storage باید بگوییم که این مفهوم به این معنا است که اپلیکیشن ها فقط به فایل هایی که توسط آنها ایجاد شده دسترسی مستقیم دارند و بدون اینکه سطح دسترسی آنها تغییر کند، نمی توانند با سایر بخش های حافظه ذخیره سازی داخلی دستگاه کار کنند. به این ترتیب مدیریت فایل های حذف شده از هر اپلیکیشن، تنها توسط خود آن اپ امکان پذیر بود و فایل های حذف شده در پوشه ای واقع در مسیر ذخیره سازی آن اپلیکیشن به مدت 30 روز به صورت مخفی باقی می ماندند.

در اندروید 12 بالاخره روشی برای مدیریت فایل های حذف شده بر روی دستگاه در اختیار کاربران قرار گرفته است. البته استفاده از این ویژگی به این موضوع هم مربوط است که اپلیکیشن های نصب شده بر روی گوشی با API جدید گوگل برای کار با سطل زباله سازگار باشند. به این ترتیب به نظر می رسد که تا سازگار شدن اپلیکیشن ها توسط توسعه دهندگان با ساختا جدید اندروید 12، زمان نسبتاً زیادی نیاز باشد. همچنین گوگل در حال حاضر همچنان در پشت پرده در حال کار بر روی این ویژگی جدید سطل زباله اندروید است. به هر حال انتظار می رود که نسخه بتا اندروید 12 در ماه آینده (می 2021، اردیبهشت و خرداد 1400) رونمایی شده و تا آن زمان تغییرات سطل زباله تکمیل شود. اطلاعات بیشتر در این زمانه احتمالاً در مراسم Google I/O 2021 از جانب گوگل ارائه خواهد شد.

منبع: androidcentral