داشبورد حریم خصوصی یا Privacy Dashboard مکانی است که می توانید در آن مشاهده کنید تا اپلیکیشن ها به چه میزان اجازه استفاده از منابع سخت افزاری و اطلاعات گوشی شما را دارند. این ویژگی در اندروید 12 ارتقا پیدا کرده اما هنوز هم استفاده کامل از تمام پتانسیل های آن کمی گیج کننده است! چرا که گوگل توضیح دقیقی در رابطه با سطح دسترسی های اندروید ارائه نکرده است. با این وجود این ویژگی یک امکان کاربردی است و اگر یک بار با آن آشنا شوید، می توانید در نوبت های بعدی از ویژگی های آن به سادگی بهره مند شوید. توجه داشته باشید که آپدیت اندروید 12 هنوز برای بسیاری از گوشی های موبایل عرضه نشده و این آموزش در حال حاضر برای گوشی های Google Pixel (که به نسخه بتای اندروید 12 مجهز هستند) قابل استفاده است. پس با ارائه آپدیت اندروید 12 برای سایر گوشی ها، می توان از این آموزش برای دسترسی و استفاده از Privacy Dashboard استفاده کرد.

آموزش دسترسی و استفاده از Privacy Dashboard در اندروید 12

چگونه Privacy Dashboard را بر روی اندروید 12 باز کنیم؟

1- منوی Settings گوشی خود را باز کنید.

2- به سمت پایین اسکرول کنید و بر روی Privacy ضربه بزنید.

چگونه Privacy Dashboard را بر روی اندروید 12 باز کنیم؟

3- در پنجره جدیدی که باز می شود، بر روی Privacy Dashboard ضربه بزنید. این گزینه در بالای لیست قرار دارد.

چگونه Privacy Dashboard را بر روی اندروید 12 باز کنیم؟

پس از اینکه داشبورد حریم خصوصی را باز کردید، می توانید یک دسته بندی را انتخاب کنید تا مشاهده کنید که کدام اپلیکیشن ها در حال استفاده از منابع گوشی شما هستند و هر اپلیکیشن به چه میزان برای این منظور سطح دسترسی دارد. به عنوان مثال می توانید مشاهده کنید که کدام اپلیکیشن ها اجازه استفاده از دوربین گوشی یا لوکیشن شما را دارند. در اینجا ممکن است کمی سورپرایز هم بشوید! چرا که ممکن است برخی از بازی های نصب شده بر روی گوشی اجازه دسترسی به لوکیشن شما را داشته باشند!

یک نکته مهم که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که معمولاً در گوشی های اندرویدی برندهای مختلف، از نام گذاری های متفاوتی برای بخش های تنظیمات آن استفاده می شود. پس در هنگام استفاده از این آموزش باید به این نکته دقت داشته باشید. به عنوان مثال در گوشی سامسونگ گلکسی S21، با رابط کاربری One UI اندروید 12، بخش Privacy Dashboard به صورت Permission Usage History نامگذاری شده است. در این بخش بر روی گوشی S21 از نمودارهای رنگی استفاده نشده اما برای مشاهده سطح دسترسی اپلیکیشن ها مشکلی نخواهید داشت.

چرا آشنا بودن کاربر با Privacy Dashboard اهمیت دارد؟

همان طور که اشاره شد، از طریق Privacy Dashboard می توانید متوجه شوید که در هر لحظه کدام یک از اپلیکیشن ها در حال استفاده از منابع سخت افزاری و نرم افزاری گوشی شما است. اطلاعاتی مانند لوکیشن یا دسترسی به میکروفون مواردی هستند که می توان از آنها برای جاسوسی و دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران استفاده کرد. شما می توانید با استفاده از این قابلیت متوجه شوید که کدام اپلیکیشن ها به میکروفون و لوکیشن شما دسترسی دارند و در صورت نیاز دسترسی آنها را محدود کنید. پس داشبورد حریم خصوصی یکی از قابلیت های مهم و کاربردی گوشی های اندرویدی است که حتماً باید با نحوه دسترسی به آن آشنا باشید!

منبع: windowscentral