هر چند پرینترها در گذشته دستگاه ­هایی گران و اداری محسوب می­ شدند، اما امروزه با توجه به کوچک شدن اندازه و کاهش قیمت‌ شان، به خانه‌ها نیز راه یافته­ اند. وقتی کسی بخواهد پرینتر بخرد، قطعا از خود سوال خواهد کرد که:

چه مارک پرینتری بهتر است؟

قیمت کدام یک مناسبتر است؟ کدام عمر طولانی ­تری دارد؟

چه مارک پرینتری بهتر است؟

برای پاسخ به این پرسش ­ها ابتدا باید ویژگی­ های دستگاهی که نیاز ما را برطرف می­کند بدانیم. مثلا قرار است برای کاربرد تجاری از پرینتر استفاده کنیم یا برای کاربرد خانگی؟ آیا پرینتر مورد نظر ما علاوه بر پرینت کردن باید توانایی­ های دیگر مثل اسکن یا کپی داشته باشد یا پرینتر تک‌کاره برای‌مان مناسب است؟ کیفیت چاپ پرینتر در خرید اهمیت زیادی دارد و همچنین سرعت چاپ و اندازه‌ی کاغذی که روی آن چاپ می­شود نیز از دیگر فاکتورهای مهم انتخاب هستند.

گاهی ما چاپگر را برای هدف خاصی می­خواهیم، مثلا فقط برای چاپ عکس. در این صورت نیازمند دستگاه چاپگر رنگی هستیم ولی اگر هدف ما تنها چاپ متن سیاه و سفید است، نیازی به پرداخت هزینه‌ی زیاد برای خرید پرینتر رنگی نداریم و می‌توانیم پرینتر سیاه و سفید مناسبی را با قیمت پایین‌تر خریداری کنیم.

پس از جواب دادن به این سوالات باید میزان هزینه­ ای که حاضریم برای خرید پرینتر صرف کنیم را مشخص کنیم. با مشخص شدن این فاکتورها، می‌توان لیستی از پرینترهای شرکت‌ های مختلف آماده کرد و انتخاب هوشمندانه‌ ­ای داشت. امروزه شرکت‌ های بسیار زیادی در زمینه‌ی تولید پرینتر فعالیت می­کنند که از معروف‌ترین مارک های پرینتر می­توانیم به مارک های: HP، Canon،Brother و Samsung اشاره کنیم که در این میان سه شرکت HP،Epson وSamsung از بقیه پیشروتر هستند و در سال گذشته‌ی میلادی بین چاپگرهای منتخب از طرف کاربران بیشترین سهم را داشته­ اند.

برای مصارف خانگی، پرینتر جوهرافشان سه کاره اچ پی HP Officejet 363 از محبوب‌ترین‌ها بوده است. از ویژگی­ های مهم آن می­توان به وزن کم و سرعت متغیر با توجه به نوع چاپ اشاره کرد. پس از آن می­توان محصولات برندEpson را جزو محبوبترین­ ها دانست که مدل­های Epson WorkForce WF-100 و Epson WorkForce WF-2660 از پرفروش‌ترین‌ های این شرکت بوده­ اند. برای مصارف اداری و دفتری، پرینترها باید طول عمر و سرعت چاپ بالایی داشته باشند. از بهترین مارک‌ها باز هم باید به HP اشاره کرد که مدل‌های پرینتر تک کاره لیزری HP 2035 و پرینتر تک کاره لیزری HP 401D می­توانند برای نیازهای اداری بسیار مناسب باشند. در کنار مارک HP شرکت‌ های سامسونگ وCanon نیز با مدل‌های پرینتر سه کاره لیزری Samsung M2070W و پرینتر سه کاره لیزری HP Pro M1212NF می­توانند گزینه­ های مناسبی باشند.