فروش ویژه پرینتر لیزری کانن imageClass MF3010

امروزه یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر در سبد کالا و نیازمندی هر خانوار، محصولات دیجیتال می‌باشند، ماشین‌ هایی هم که ما روزی با نام ماشین اداری می‌شناختیم امروزه در منازل کم نیستند.

ممکن است در پست‌ های پیشین ما درباره‌ ی پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری مطالب متنوعی را خوانده باشید اما شناخت دقیق مواد مصرفی و اجزای داخلی این دسته از ماشین‌ ها نیاز به واکاوی بیشتری دارد.

 فرق تونر و کارتریج

زمانی که از چاپگر یا پرینتر صحبت می شود تنها دو حالت به وجود دارد ، یا پرینتر شما از جوهر یا Ink استفاده می کند و یا از Toner استفاده می کند ، به ندرت پرینترهایی پیدا می شوند که از چیزی به غیر از این موارد استفاده کنند.

به مواد مصرفی در پرینتر های جوهر افشان ،جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر گفته می شود، محفظه ای که تونر و جوهر در آن قرار می گیرد، کارتریج نامیده می شود.

فرق تونر و کارتریج چیست؟

فرق تونر و کارتریج از موضوعات مهم در بحث بر سر پرینترها می‌باشند. ممکن است در اولین مراحل آشنایی با اجزاء داخلی یک پرینتر تفاوت این دو یعنی تونر و کارتریج برای شما روشن نباشد.

فرق تونر و کارتریج چیست؟

تونر به عبارتی همان جوهری است که برای پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما چون مایع نیست و به حالت جامد و در قالب پودری با ذرات فشرده و بسیار ریز رنگ عرضه می‌شود، به آن «تونر» می گویند.

فرق تونر و کارتریج چیست؟

تونر در گذشته با استفاده از ترکیباتی شامل اکسید آهن و کربن ساخته می‌شد اما امروزه به منظور افزایش کیفیت در چاپ از ترکیب کربن و نوعی پلیمر ساخته می‌شود.

اما چگونه است که این پودر جامد بعد از چاپ در قالب جوهر بر روی کاغذ دیده می‌شود؟ در واقع همین پودر نیز برای چسبیدن به کاغذ باید ذوب شود اما این فرایند با حرارتی از طرف فیوزهایی در داخل پرینتر انجام می‌شود.

این جوهر جامد یا تونر برای ذخیره نیاز به یک انبار یا به عبارتی یک مخزن دارد که از نظر علمی تر به آن «کارتریج» می گویند.

فرق تونر و کارتریج چیست؟

این مخزن‌های جوهر و تونر که هم در چاپگر جوهرافشان و هم در چاپگرهای لیزری کاربرد دارند غیر از کارکرد یک مخزن برای جوهر وظیفه دارند جوهر را به دستور قطعات الکترونیکی دیگر به میزان نیاز جوهر (تونر) روی کاغذ بریزند.

ساختار کارتریج در چاپگرهای لیزری بسیار پیچیده تر از کارتریج چاپگرهای جوهر افشان می‌باشد. این پیچیدگی در پرینترهای لیزری به این دلیل است که وظیفه‌ کارتریج نسبت به چاپگرهای جوهر افشان بیشتر و پیچیده تر می‌باشد.

در کیفیت تصاویر چاپ شده در پرینترهایی که از کارتریج های جوهری استفاده می کنند و پرینترهایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند متفاوت است. کارتریج های جوهری در حال حاضر از کیفیت بالایی در تصاویر پرینت شده برخوردارند ، البته کیفیتی که در تصاویر خروجی از کارتریج های جوهری دیده می شود بیشتر به خود پرینتر مربوط می شود و نه به جوهری که در کارتریج موجود است.