پس از اینکه ویندوز 11 را بر روی سیستم خود نصب کنید، مایکروسافت به صورت پیش فرض مرورگر Edge را به عنوان مرورگر اصلی برای شما انتخاب می کند. به این ترتیب حتی اگر چند مرورگر دیگر نیز بر روی سیستم خود نصب کنید، باز هم در هنگام کلیک بر روی لینک وب سایت های اینترنتی مرورگر Microsoft Edge انتخاب می شود. با وجود اینکه این مرورگر به خصوص پس از مجهز شدن به هسته کرومیوم گوگل بهترین انتخاب برای کاربران ویندوز به شمار می آید، اما بسیاری از کاربران سایر مرورگرها مانند گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس یا اپرا را ترجیح می دهند. البته مرورگر Edge امکانات کاربردی متعددی دارد که از جمله آنها می توان به تب های عمودی، قابلیت دسته بندی، افزونه های کارآمد، حالت کودک (Kids Mode)، بررسی پسورد و پشتیبانی از قابلیت cross-platform اشاره کرد.

اگر می خواهید تا از مرورگر دیگری به عنوان مرورگر پیش فرض در ویندوز 11 استفاده کنید، با ما همراه باشید. مایکروسافت امکان تغییر مرورگر پیش فرض را نسبت به قبل دشوارتر کرده و اکنون باید شما دقیقاً تعیین کنید که چه لینک هایی و چه فایل هایی (با کدام فرمت) باید با مرورگر جدید باز شوند.

آموزش تصویری تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11

برای انتخاب یک مرورگر دیگر به جای Microsoft Edge به عنوان مرورگر پیش فرض در ویندوز 11 مراحل زیر را طی کنید:

1- بخش Settings را باز کنید.

2- بر روی Apps کلیک کنید.

3- از گزینه های موجود در سمت راست، بر روی Default Apps کلیک کنید.

آموزش تصویری تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11

4- مرورگری را که می خواهید به عنوان مرورگر اصلی ویندوز 11 ست شود، انتخاب کنید. به عنوان مثال ما گوگل کروم را انتخاب کرده ایم.

آموزش تصویری تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11

5- بر روی گزینه .htm کلیک کنید.

6- گزینه Switch anyway را انتخاب کنید.

7- گزینه Google Chrome را انتخاب کنید.

آموزش تصویری تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11

8- بر روی دکمه OK کلیک کنید.

9- مراحل شماره 5، 6، 7 و 8 را برای تمامی فرمت های لینک و فایل زیر طی کنید:

•    html
•    pdf
•    shtml
•    svg
•    webp
•    xht
•    FTP
•    HTML
•    HTTPS

10- (مرحله اختیاری) شما می توانید سایر فرمت های باقی مانده در این بخش را نیز انتخاب کنید.

با طی کردن این مراحل گوگل کروم به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز 11 انتخاب می شود. با وجود این که این مراحل کمی دشوار و زمان بر به نظر می رسد، اما توجه داشته باشید که نسخه فعلی ویندوز نسخه preview است و ممکن است در نسخه نهایی این روند آسان تر شود. 

نسخه نهایی ویندوز 11 در حوالی پاییز 2021 عرضه خواهد شد و ویژگی های جذاب و هیجان انگیزی مانند پشتیبانی از اجرای اپلیکیشن های اندرویدی را با خود به همراه می آورد. در حال حاضر نسخه پیش نمایش این سیستم عامل برای کاربران Insider عرضه شده تا مایکروسافت از طریق فیدبک کاربران، باگ های احتمالی را برطرف کرده و عملکرد کلی آن را ارتقا دهد. شاید کاربران Insider نسبت به زمان بر بودن تغییر مرورگر پیش فرض نیز واکنش نشان داده و مایکروسافت مراحل آن را ساده تر کند!

منبع: windowscentral