وقتی سیستم کامپیوتر خود را از ویندوز 10 به ویندوز 11 ارتقا می دهید، یکی از اولین کارهایی که ممکن است انجام دهید این است که بدانید منوی Start کجاست؟ همانطور که می دانید در تمامی ویندوزها، منوی استارت ویندوز در گوشه سمت چپ پایین صفحه قرار داشت، اما هنگامی که نسخه جدید ویندوز منتشر شد، این منو در میان گروهی از آیکون ها، در مرکز نوار وظیفه و پایین صفحه مشاهده شد.

اگر تاکنون ویندوز 11 را نصب کرده و با ان کار کرده باشید متوجه می شوید که منوی استارت از نظر ظاهری هم تغییر کرده است. به عبارت دیگر با باز شدن این منو، به جای تایل های مربعی که قبلاً ظاهر می شد، مجموعه ای بسیار ساده از آیکون برنامه های شما را نان می دهد که بیشتر آن ها مربوط به مایکروسافت هستند و به صفحه اصلی سنجاق شده اند. برای یافتن برنامه مورد نظر می توانید روی "All apps" در گوشه بالا سمت راست (درست در زیر قسمت جستجو) کلیک کنید و لیست برنامه های A-to-Z را مشاهده کنید.

در زیر نمادهای برنامه، یک بخش با نام "Recommended" وجود دارد، و برنامه هایی را ارائه می دهد که مایکروسافت فکر می کند باید آنها را امتحان کنید، و اگر روی دکمه "More" کلیک کنید، برخی از فایل ها یا برنامه هایی را که ممکن است اخیراً استفاده کرده باشید، نشان می دهد.

نحوه بازگرداندن منوی استارت ویندوز 11 به همان جایی که متعلق است

در ادامه باید بگوییم که کنار منوی استارت، یک آیکون جستجو با نماد ذره بین وجود دارد. که با کلیک کردن بر روی آن، منوی Start باز می شود و به شما امکان دسترسی سریع به File Explorer، تنظیمات و سایر برنامه ها را می دهد. شایذ خیلی از شما این نسخه را دوست نداشته باشید و ترجیح می دهید که به نسخه آشنا و قدیمی تر ویندوز 10 بازگردید. درواقع می توانید با حرکت دادن این برنامه های متمرکز به سمت چپ، آن ها را برای خود عادی تر جلوه دهید. برای این کار می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و روی "Taskbar settings" کلیک کنید

"Taskbar behaviors" را انتخاب کنید

گزینه "Taskbar alignment" را پیدا کنید باشید و بجای "Center" گزینه "Left" را انتخاب کنید.

نحوه بازگرداندن منوی استارت ویندوز 11 به همان جایی که متعلق است

اگر پنجره تنظیمات را ببندید، خواهید دید که نمادهای برنامه در نوار وظیفه به سمت چپ حرکت کرده و آیکون منوی استارت در گوشه صفحه قرار دارد. این تنظیمات، در حالی است که فقط مکان آیکون ها در نوار وظیفه را تغییر می دهد و ماهیت کلی منو را عوض نمی کند. برای این کار باید از یک برنامه شخص ثالث استفاده کنید که سیستم منوی ویندوز 10 را بازیابی کند. تا کنون، Start11 تنها برنامه ای است که یافت شده تا سیستم منوی ویندوز 10 را بازیابی کند. مطمئناً برنامه های دیگری وجود خواهند داشت که بتوانند این کار را انجام دهند.  

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا به منوی ویندوز 11 خود عادت کرده اید؟ یا دوست دارید به منوی ویندوز 10 قدیمی خود برگردید؟

منبع: theverge