اولین نسخه بتای پابلیک سیستم عامل های iOS 15 و iPadOS 15 به تازگی برای آیفون ها و آیپدهای سازگار با آن در دسترس قرار گرفته است (شما می توانید لیست گوشی آیفون ها و آیپدهای سازگار با این نسخه را در انتهای همین پست مشاهده کنید). مشخصات سخت افزاری را که کنار بگذاریم، شما باید خود را برای کار با سیستم عاملی کنید که 100 آماده استفاده نیست و ممکن است باگ های زیادی بر روی دستگاه شما داشته باشد (چرا که کلاً نسخه بتای هر اپلیکیشنی چنین است!) لازم به ذکر است که بر خلاف نسخه بتای دولوپر iOS 15 برای نصب نسخه بتای عمومی نیازی به اکانت اختصاصی و غیر رایگان ندارید.

iOS 15: آموزش دانلود و نصب نسخه بتا بر روی آیفون و آیپد

اپل برای اولین بار از iOS 15 و iPadOS 15 در مراسم WWDC 2021 که در ابتدای ژوئن (خرداد 1400) برگزار شد، رونمایی کرده و انتظار می رود که نسخه نهایی آن در حوالی پاییز عرضه شود. این آپدیت ویژگی های جدیدی را به آیفون و آیپد اضافه می کند. به عنوان مثال فیس تایم ارتقای چشمگیری داشته و اکنون کاربران اندروید و PC می توانند به تماس های آن ملحق شوند. همچنین اپلیکیشن iMessage بهبود پیدا کرده و اکنون راحت تر می توانید لینک ها و عکس هایی را که دوستانتان ارسال کرده اند دنبال کنید. در آیپد، هوم اسکرین به صورت کامل تغییر پیدا کرده و پس از سال ها قابلیت مولتی تسکینگ در آن ارتقا یافته است.

در ادامه قصد داریم تا روش دانلود و نصب نسخه بتای پابلیک iOS 15 را به شما آموزش دهیم. اما پیش از آغاز مراحل پایین، از آیفون و آیپد خود بک آپ گرفته و فایل آن را بر روی کامپیوتر ذخیره کنید. اگر این نسخه از iOS 15 برایتان مناسب نبود، می توانید به نسخه iOS 14 برگردید. اما توجه داشته باشید که بک آپ های iCloud که در iOS 15 ساخته شده اند، از دست خواهند رفت. 

چگونه سیستم عامل های iOS 15 و iPadOS 15 (نسخه بتای پابلیک) را نصب کنیم؟

نسخه بتای پابلیک این سیستم عامل ها هم اکنون در دسترس اند. اگر برای دستیابی به سایت اپل مشکل دارید، مجدداً تلاش کنید. سرورهای اپل در حال حاضر با حجم زیادی از کاربران مواجه شده اند و ممکن است کمی کند عمل کنند. پس از اینکه سایت اپل برایتان لود شد، مراحل زیر را انجام دهید.

با استفاده از مرورگر سفاری بر روی آیفون یا آیپد خود به آدرس زیر بروید:

اگر پیش از این در برنامه پابلیک بتای اپل شرکت داشته اید، با Apple ID خود در این سایت وارد شوید. در غیر این صورت بر روی دکمه Sign Up کلیک کنید و دستورالعمل های نمایش داده شده را دنبال نمایید. شما به sign-in کردن با استفاده از Apple ID آیفون یا آیپد خود نیاز پیدا خواهید کرد. پس از sign-in کردن، سیستم عامل مناسب با دستگاه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر قصد نصب سیستم عامل بر روی گوشی آیفون را دارید، گزینه iOS و اگر قصد نصب بر روی آیپد را دارید گزینه iPadOS را انتخاب کنید. در بخش Get Started لینکی با عنوان Enroll your device مشاهده می کنید. بر روی آن کلیک کنید. دستورالعمل های اپل را دنبال کنید و به آنها عمل نمایید. مجدداً توصیه می کنیم تا از دستگاه خود بک آپ بگیرید. پس از اتمام بک آپ گیری بر روی دکمه آبی رنگ Download profile کلیک کنید.

چگونه سیستم عامل های iOS 15 و iPadOS 15 (نسخه بتای پابلیک) را نصب کنیم؟

پس از آن اپلیکیشن Settings را باز کنید و بر روی پروفایل بتای خود که نزدیک بالای صفحه است ضربه بزنید. از شما تأییدیه نصب درخواست می شود. پس از تأیید دستگاه شما ری استارت می شود. پس از بوت شدن مجدد آیفون یا آیپد شما، می توانید نسخه بتا را همانند آپدیت یک نرم افزار بر روی دستگاه خود نصب کنید. برای این منظور مراحل زیر را طی کنید:

Settings -> General -> Software Update

یک دانلود بزرگ در پیش دارید! پس مطمئن شوید که اتصال وای فای شما برقرار است و سرعت دانلود مناسبی دارد. اگر آیفون یا آیپد خود را به شارژر متصل کنید هم ضرر نمی کنید! چون ممکن است شارژ دستگاه شما در میانه مسیر دانلود تمام شود! 

کدام آیفون ها و آیپدها با iOS 15 و iPadOS 15 سازگارند؟

اپل به صورت رسمی لیستی از دستگاه های سازگار با نسخه بتای پابلیک سیستم عامل های iOS 15 و iPadOS 15 را منتشر کرده است. شما می توانید این لیست را در زیر مشاهده کنید:

iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE (1st generation), iPhone SE (2nd generation), iPod Touch (7th generation), iPad Pro 12.9-inch (5th generation), iPad Pro 11-inch (3rd generation), iPad Pro 12.9-inch (4th generation), iPad Pro 11-inch (2nd generation), iPad Pro 12.9-inch (3th generation), iPad Pro 11-inch (1st generation), iPad Pro 12.9-inch (2nd generation), iPad Pro 12.9-inch (1st generation), iPad Pro 10.5-inch, iPad Pro 9.7-inch, iPad (8th generation), iPad (7th generation), iPad (6th generation), iPad (5th generation), iPad Mini (5th generation), iPad Mini 4, iPad Air (4th generation), iPad Air (3rd generation), iPad Air 2

منبع: cnet