مایکروسافت به تازگی از WinUI 3 – Project Reunion 0.5 Preview رونمایی کرده است. این برای اولین بار است که WinUI 3 در پکیج Project Reunion قرار گرفته و به این ترتیب اکنون توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند از API های مدرن تری برای توسعه اپلیکیشن های خود بهره ببرند. علاوه بر این، اکنون نصب آخرین ابزارها برای توسعه اپلیکیشن ها بسیار آسان تر شده است و برخی آپشن های جدید به این نسخه preview اضافه شده است.

مایکروسافت از WinUI 3 رونمایی کرد

اما چه چیزهایی در WinUI 3 در نسخه پیش نمایش Project Reunion 0.5 جدید است:

* استفاده از طراحی بلور مانند در داخل اپلیکیشن ها (In-app acrylic) اکنون پشتیبانی می شود.
* کنترل Pivot دیگر پشتیبانی نمی شود و این یک نقطه ضعف برای WinUI 3 به شمار می آید. پیشنهاد می کنیم تا از کنترل NavigationView برای این منظور در اپلیکیشن های خود استفاده کنید.
* WinUI 3 و Project Reunion توسط ویندوز 10 نسخه 1809 پشتیبانی خواهد شد و به build 17763 یا جدیدتر نیاز خواهد شد.

همچنین در آپدیت جدید چندین باگ برطرف شده است که شما می توانید لیست آنها را در وب سایت مایکروسافت مشاهده کنید. اگر برای اولین بار است که قصد استفاده از WinUI 3 برای برنامه نویسی را دارید، این توضیحات مایکروسافت می تواند برای شما مفید باشد:

«Windows UI Library (WinUI) 3 یک پلتفرم UX است که برای ایجاد اپلیکیشن های مدرن ویندوزی می توان از آن استفاده کرد. این کتابخانه با هر دو دسته اپلیکیشن های desktop/Win32 و UWP سازگار است و حاوی تمپلیت های پروژه های Visual Studio به منظور کمک به برنامه نویسان تازه کار است. به طوری که شما می توانید به آسانی ساختار اپلیکیشن های خود را در یک رابط کاربری مبتنی بر WinUI، مانند پکیج NuGet، ایجاد نمایید.»

به عبارت ساده تر، Project Reunion تلاشی است در راستای هر چه آسان تر ساختن مراحل توسعه اپلیکیشن های ویندوزی! توسعه دهندگان می توانند با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف و کتابخانه WinUI اپلیکیشن های مدرنی ایجاد کرده و آنها را بر روی Windows 10 و Windows 10X اجرا کنند. توجه داشته باشید که نسخه فعلی WinUI 3 به عنوان نسخه پیش نمایش (preview) عرضه شده است. با این وجود برنامه نویسان با خیالی راحت می توانند از آن در توسعه اپلیکیشن های ویندوزی خود استفاده کنند. پیش بینی می شود این کتابخانه قدرتمند در آینده ای نزدیک مجدداً آپدیت شود و ویژگی های کاربردی دیگری نیز به آن اضافه شود. شما می توانید آخرین آپدیت WinUI 3 – Project Reunion 0.5 Preview را از وب سایت گیت هاب به آدرس زیر دریافت کنید. همچنین آپدیت های جدید این کتابخانه، در همین آدرس در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت. مطابق با اعلام مایکروسافت، آپدیت های جدید به صورت ماهانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرند و توسعه دهندگان می توانند سؤالات خود را به صورت مستقیم با تیم توسعه دهنده این کتابخانه در فروم های مایکروسافت مطرح کنند. برای دریافت آخرین نسخه WinUI 3 به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://github.com/microsoft/microsoft-ui-xaml/issues/4480

منبع: windowscentral