ویندوز 11 به زودی عرضه خواهد شد و مایکروسافت اعلام کرده که دستگاه ها برای بهره بردن از این سیستم عامل باید یک سری مشخصات سخت افزاری داشته باشند. در حالی که همه نگاه ها در این زمینه به TPM 2.0 و مشخصات امنیتی ویندوز 11 معطوف شده، اما در این میان برخی جزئیات جالبی نیز هستند که پرداختن به آنها خالی از لطف نیست! مایکروسافت اعلام کرده که تمام لپ تاپ هایی که قصد نصب ویندوز 11 بر روی آنها وجود دارد، باید به تاچ پد پرسژن (Precision) مجهز باشند.

لپ تاپ های ویندوز 11 باید حتماً به تاچ پد پرسژن (Precision) مجهز باشند

در رابطه با تاچ پدهای Precision می توان این گونه توضیح داد:

«تاچ پدهای مایکروسافت پرسژن از یک سری درایورهای استاندارد شده استفاده می کنند که باعث افزایش دقت و سرعت در تشخیص نقاط لمس شده می شوند. این تاچ پدها تجربه ای روان و سریع از کارِ لمسی با لپ تاپ را ارائه می دهند. تاچ پد Precision برای اولین بار در سرفیس پرو 2 استفاده شد و پس از آن در تمامی دستگاه های سری سرفیس مایکروسافت مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین این نوع تاچ پد با استقبال بسیار خوبی از جانب سایر شرکت های تولید کننده لپ تاپ مواجه شده و به طور گسترده در محصولات آنها به کار رفته است.»

تاچ پدهای Precision این روزها به عنوان یک استانداردِ پذیرفته شده در تعدادی از لپ تاپ های ویندوزی رده بالا به کار می روند. همان طور که اشاره شد این تاچ پدها دارای دقت و سرعت بالایی در تشخیص نقاط لمس شده برخوردارند و به همین دلیل سایر برندهای تولید کننده لپ تاپ نیز از آنها استفاده می کنند. با این وجود هنوز برخی لپ تاپ های اقتصادی و میان رده هستند که به این نوع تاچ پد مجهز نشده اند. به هر حال لپ تاپ های جدید اگر می خواهند تا ویندوز 11 بر روی آنها بالاترین کارایی را داشته باشد، باید حتماً به تاچ پدهای پرسژن مجهز باشند و شرکت های تولید کننده لپ تاپ به خوبی از این موضوع آگاهی دارند!

بدیهی است که این موضوع فقط به لپ تاپ مربوط می شود و کامپیوترهای رومیزی فاقد تاچ پد هستند. با این وجود هنوز مشخص نیست که لپ تاپ هایی که به تاچ پد Precision مجهز هستند، باید درایورهای خود را آپدیت کنند یا همین درایورهای فعلی برای آنها کافی خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید منتظر اعلام های بعدی مایکروسافت باشیم. اما چیزی که قطعی به نظر می رسد این است که تمام لپ تاپ های جدیدِ ویندوز 11 باید به این نوع تاچ پد مجهز باشند. همچنین مایکروسافت اعلام کرده است که لپ تاپ هایی که از سال 2023 به بعد ساخته می شوند، برای سازگاری کامل با ویندوز 11 باید دارای وب کم های HD با قابلیت های AE (ویژگی نوردهی اتوماتیک یا Auto Exposure) و AWB (ویژگی بالانس اتوماتیک رنگ سفید یا Auto White Balance) باشند. به نظر می رسد که عرضه ویندوز 11 علاوه بر بخش های نرم افزاری، بر روی بخش های سخت افزاری دنیای تکنولوژی نیز تأثیرات زیادی خواهد گذاشت!

منبع: windowscentral